Miyom Neden Oluşur?

Miyom neden oluşur, myom rahimde ve rahim ağzında görülen düz kas doku büyümeleridir. Rahimde myometrium denilen kas bloklarındaki düz kas hücreleri normal dışı büyürse miyomlar meydana gelir. Sayıları genelde birden fazladır.

Miyom Neden Oluşur? 1

Miyomlar adet kanamalarında düzensizliğe sebep olabilir, adet periyotlarının uzun sürmesine hatta ağrı, sızı ve kanamalara bile yol açabilir.

Miyomların cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olduğu da bilinmektedir. Bunun dışında karın bölgesinde şişlik, bağırsak tembelliği ve sık idrara çıkma isteği de yapabilir. Miyomların kısırlığa sebep olduğu pek söylenemez. Bu oldukça nadir rastlanılan bir durumdur.

Miyom tedavisinde cerrahi operasyonla ya miyomlar temizlenir, ya da rahim alınır. Sorunun rahmin alınması boyutuna gelmemesi için erken teşhis ve bunun için de düzenli kontrol şarttır.

Günümüzde gelişmiş tıp teknikleri ve tedavileri sayesinde miyomu tedavi etmek için rahmi almaya gerek olmayan uygulamalar yapılmaktadır. Üstelik bu tedaviler ameliyatsız şekilde yapılmaktadır.

Her miyomun alınması da gerekli değildir. Hekim gerekli görmezse miyomu almaz; sadece kontrol altında tutarak takibe de alabilir.

Miyom nedir neden olur konusu kadınların oldukça merak ettikleri ve yanıt aradıkları sorulardan birisidir. Miyomlar her dört kadından birinde görülmektedir desek ne kadar sık karşılaşılan bir durum olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Miyom Neden Oluşur? 2

Miyomlar genellikle 30-40 yaş aralığında görülse de menopoz sonrasında küçülürler. Kırk yaşın üzerinde olan kadınların yaklaşık %40’ında miyom görülür ve miyomu olan kadınların ortalama %75’i kendisinde miyom olduğunun farkında değildir.

Miyom nedir neden olur sorusuna yeniden dönecek olursak, neden oluştukları konusunda kesin bir bilgi yoktur.  Kadınlık hormonu olan östrojenin, miyomların oluşmasına ve büyümesine yol açtığı düşünülmektedir. Östrojen gebelik döneminde daha fazla salgılandığı için miyomlar da bu dönemde büyür. Östrojen düzeyi menopoz döneminde azaldığı için miyomlarda da küçülme meydana gelir.

Annesi ve anneannesinde miyom olan kadınlarda miyom oluşma olasılığı daha yüksektir.

Miyom Neden Oluşur? 3

Dünyanın hızla sanayileşmesi neticesinde, bir sürü üründe östrojen taklidi kimyasallar bulunmaktadır. Sabunlar, diş macunları, ilaçlar, tuvalet malzemeleri, kozmetik ürünler, plastikler, bazı gıda içerikleri, plastikten üretilen gıda kapları ve buna benzer pek çok ürün vücuda östrojen girişine neden olabilmektedir

Beslenme tarzının da miyom oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Kırmızı et ve şarküteri etlerini çok sık tüketenlerde ve kilosu fazla kadınlarda miyom oluşma riskinin daha fazla olduğu söylenebilir. Sebze, meyve ve balık ağırlıklı beslene kadınlarda ise miyom oluşma riski daha azdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/miyom-neden-olusur/