Miyop Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Göz hastalıkları her geçen gün daha da artmakta ve gözlüklü insan sayısı çoğalmaktadır. Bu göz hastalıklarından biri de miyoptur. Miyop genellikle okul çağında fark edilir.

Sizde kendinizde veya çocuğunuzda miyop olduğunu düşünüyorsanız makalemizde merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.

Miyop Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle miyop ne demek ve miyop tedavisi nasıl yapılır anlatalım.

Miyop Nedir?

miyop ne demek, miyop tedavisi, miyop testi, miyop astigmat, miyop nasıl geçer, miyop neden olur,

Miyop ne demek? Miyop yakını net görürken uzağı görmede problem olmasıdır. Okul çağında fark edilmesinin nedeni de çocuğun tahtayı görmekte zorlanması ve gözlerini kısarak bakmasıdır. Aynı şekilde televizyon izlerken net görememek, sokakta dükkanların vitrinlerinde ki yazıları uzaktan bakınca okuyamamak miyop olduğunu göstermektedir.

Miyop ne demek sorusunun yanıtının uzağı net görememek olduğunu öğrendik. Peki neden uzağı göremeyiz? Gözün yapısında ki bozukluklar göz kusurlarına neden olmaktadır. Miyop olan kişilerin göz boylarının farklı ve kornealarının normal şeklinde olmamasıdır.

Miyop neden olur? Göz gereğinden fazla ovaldir. Kornea ve mercekte kırılan ışık retinanın üzerine düşmez. Bu da kişinin uzağı görmesinde problem yaratır. Bu göz kusurunun dereceleri vardır. Bu dereceler göz hekimi tarafından miyop testi yapılarak saptanır.

Miyop neden olur sorusunun en çok rastlanan yanıtı genetiktir oluşudur. Ailesinde miyop olan kişilerin miyop olma olasılığı yüksektir. Genellikle çocukluk döneminde derece daha düşüktür ve büyüdükçe miyop derecesi de artar. Özellikle ergenlik döneminde miyop derecesinde artış olmakta ve 20 li yaşlarda artış yavaşlamaktadır. 40 yaşına kadar çok az artma saptanır.

Miyop Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? 1

Son yıllarda miyopta görülen artış akla miyop neden olur sorusunu getirmektedir. Genetik olmasının dışında beslenme alışkanlıklarının yetersizliği, aşırı okuma, bilgisayar ekranına çok fazla bakma, ışık yetersizliği miyop neden olur sorusunun yanıtlarıdır.

Miyop Belirtileri

Miyop çocukluktan itibaren olsa da çok net göremediğin farkına varmaz ve bunu belirtmez. Genellikle çocuğun net göremediğini ebeveynler anlamaktadırlar. Uzaktaki bir nesneyi göremediğini, okula başladığında tahtayı göremediğini ya da sürekli gözlerini kısarak baktığını anne ve babalar fark etmektedirler. Yetişkinlerde gelişen miyopta se uzağı net görememek en belirgin miyop belirtisidir.

Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

Miyop ne demek artık bildiğimize göre tedavisini anlatmaya geçebiliriz. Sorun uzağı net görememek olduğu için bu durumu ortadan kaldırmanın farklı yolları vardır. Miyop olan kişiye gözlük veya lens kullanması önerilir. Öncelikle miyop testi yapılarak derecesi ölçülür ve uygun derecede gözlük veya lens kullanması söylenir.

Miyop Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? 2

Gözlük ve lensin merceği kalın kenarlı içbükeydir. Bunlar sayesinde uzaktan gelen ışığın retinaya düşmesi sağlanır ve miyop sorunu ortadan geçici olarak kaldırılır.

Kalıcı miyop tedavisi son yıllarda mümkündür. Miyop astigmat saptanan gözlere lazer uygulamaları ve ameliyat uygulamaları ile kalıcı çözümler sağlanmaktadır. Ancak bu yöntemler herkese uygulanmaz. Belli kriterlere uygun olunması gerekir. Miyop tedavisinde lazer uygulaması için gerekli kriterler; 18 yaşından büyük olmak, miyop derecesinin 10’ dan küçük olması, gözlerde başka bir sorun olmaması, romatizma ve şeker hastalığı geçmişi olmamasıdır.

Miyop Dereceleri

3 tür miyop vardır. 3,50 numaraya kadar olan dereceler düşük miyop, 3,50-6,00 numaraya kadar olan dereceler orta miyop ve 6,00 numaradan büyük dereceler yüksek miyoptur.

Miyop Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? 3

Miyop nasıl geçer? Miyop olan kişilerin en büyük hayali gözlüksüz ve lens takmadan uzağı görebilmektir. Eskiden bu bir hayalken artık miyop ameliyatları ile mümkün hale gelmiştir. Her ne kadar ameliyat olma fikri korkutucu gelse de hem miyop ameliyatının ağrısız acısız oluşu hem de gözlükten kurtulma fikri miyop ameliyatının tercih edilmesine neden olmaktadır.

Günümüzde miyop ameliyatlarının başarı oranı % 95’ dir. Yaklaşık 5 ile 10 dakika arasında gerçekleştirilen miyop ameliyatlarında lazer tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Kalıcı miyop tedavisinde lazer ameliyatı uygun olmayan kişilere bir başka teknik olan göz içine mercek yerleştirme ameliyatı uygulanmaktadır.

Miyop ameliyatı olmak için gözlük derecesinin bir yıl içinde değişmemiş olması, kornea şeklinin ameliyat için uygun olması, retinanın kalınlığının uygun olması gerekmektedir. Ameliyat gözün kornea tabakasına yapılmaktadır. Kansız ve acısız bir ameliyattır.

Korneada damar yapısı yoktur bu da kanama olmamasının nedenidir. Acı olmamasının nedeni de lokal anestezi için göz damlası kullanılmasıdır. Ameliyat sonrasında ise batma hissi, gözde yaşarma, hafif baş ağrıları normaldir. 2 gün içinde bu etkilerde geçmektedir. Ameliyat sonrası güneş gözlüğü kullanmak gerekir.

Kalıcı miyop tedavisi ameliyatlarında farklı teknikler kullanılmaktadır. LASIK (Laser-Asisted Situ Keratomilessis), Intralese LASIK, PHR(Photorekraktif keratektomi) kullanılan yöntemlerden bazılarıdır. Hangi tür yöntem kullanılacağına göz hekimi karar vermektedir. Bu kararı ameliyat yapılacak yüzeyin yapısına, miyop astigmat her ikisinin de olmasına, daha önce göz ameliyatı geçirilmiş olup olmadığına göre vermektedir.

Kalıcı miyop tedavisine uygun olmayan durumlar söz konusu olabilmektedir. Kornea tabakası ince ise, hastada yoğun göz kuruluğu varsa veya düzeltilmesi gereken gözlük numarası 6 numaradan yüksek miyop, 2 numaradan yüksek hipermetrop veya astigmatsa lazer tedavisi riskli olacağı için uygulanmamaktadır.

Bir başka kalıcı miyop tedavisi yöntemi de göz içi lens cerrahisidir. Lazer tedavinin uygulanamadığı kişiler için alternatif bir tedavi şeklidir. 20- 45 yaş arasında ki kişilere uygulanabilmektedir. 12-14 numara miyop, 6 numara hipermetrop ya da 5 numara astigmat gibi refraksiyon kusuru olan kişilerin gözlükten kurtulması açısından oldukça fazla tercih edilmektedir. Lazere göre gözyaşı fonksiyonu bozulmamakta, kornea inceltilmemekte ve lazer tedavisine de gerek duyulmamaktadır.

20 dakika süren bir ameliyattır. Göz içine kontakt lense benzeyen bir mercek yerleştirilir. Dışarıdan bakıldığında görülmeyecek şeffaflık ve inceliktedir. Kanama ve acı söz konusu değildir. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar ise; 24 saat banyo yapılmaz, enfeksiyon riskine karşı göz damlası kullanılır, direk güneş ışığına çıkılmamalıdır.

Miyop Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? 4

Kalıcı miyop tedavisinde uygulanan göz içi mercek ameliyatında başarı şansı % 95’ tir. Ameliyat sonrası batma hissi olacaktır. Ancak hiçbir şekilde göz ovalanmamalı ve kaşınmamalıdır.

Gelişen teknoloji ile artık göz kusurlarında kalıcı çözümler uygulanmaktadır. Ancak ameliyat olmak istemeyen kişiler içinde gözlük ve lens ile miyop tedavisi mümkündür. Bu tamamen kişini tercihine ve göz yapısının uygunluğuna göre doktor ve hastanın birlikte verecekleri bir karardır. Kimi miyop kusuru olanlar gözlükten kurtulmak isterken kimileri de ameliyattan kaçınmakta ve gözlük kullanmayı tercih etmektedirler.

Miyop göz kusuru olanlar kontrollerine düzenli gitmeli ve gözlük derecelerinde değişiklik olduğunu hissettiklerinde hemen muayene olmalıdırlar. Yanlış dereceli gözlükler derecenin artmasına neden olabileceği gibi net görmede sorun yaratmakta ve baş ağrısına neden olmaktadırlar.

Miyop astigmat hipermetrop göz kusurlarının artık çok daha başarılı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İhmal edilmemeli ve düzenli kontroller sağlanmalıdır. Gözlük ve lens tedavisinde sık kontroller kadar gözlük ve lensin düzgün kullanılması da önemlidir.

Miyop Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? 6

Bu makalemizde miyop ne demek ve miyop tedavisi nasıl yapılır konuları hakkında bilgi verdik. Son teknolojik gelişmelerden bahsettik. Göz sağlığının önemini vurgulamaya çalıştık. Bir sorun olmasa bile yılda bir defa gözlerinizi kontrol ettirmenizi öneriyoruz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/miyop-nedir-belirtileri-nelerdir-nasil-tedavi-edilir/