Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bilmek evinizdeki muhabbet kuşunuza alacağınız partneri kendinizin seçmesine veya ilk kez bir muhabbet kuşu alacaksanız da cinsiyetini kendinizin belirlemesine yardımcı olacaktır. Aksi taktir de muhabbet kuşunu alacağınız kişinin size önerdiği kuşu almak zorunda kalacaksınız.

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Bu durumun is ene kadar güvenilir olduğu biraz muammadır. Çünkü bazı satıcılar özellikle ilk kez muhabbet kuşu aldığını hissettiği müşterilerine ellerindeki güzel muhabbet kuşunu vermektense işe yaramayacak birini vermeyi tercih edebilmektedir.

Hayvanlar insanlar için bir çok yönden değerli canlılardır. Kimisinin etinden, sütünden, derisinden faydalanırken kimisi insanlara arkadaş olmakta, koruyucu olmakta ve bazen de evinizin içerisindeki neşe kaynağı olmaktadır. Son zamanlarda şehir yaşantısına geçilmesi ile birlikte bakılabilecek hayvan seçeneklerimiz de azalmıştır.

Köyde veya bahçeli bir evde bakabileceğimiz hayvan seçenekleri arasında yer alan bir kısım hayvanların maalesef ev içerisinde bakılması zor olmaktadır.

Hal böyle olunca evde bakılabilecek ve sizlere arkadaş olacak hayvanlar içerisinden birini seçmek zorundasınız. Bu seçenekler içerisinde bakımı kolay, zararsız, masrafsız ve sizinle konuşma özelliği bulunan muhabbet kuşları en önde gelmektedir.

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? 2

Muhabbet kuşu alırken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Hepsinden önemlisi muhabbet kuşunu alırken beklentilerinize uygun olanını tercih etmelisiniz. Muhabbet kuşları cinsiyetlerine göre farklı özellikler taşımaktadır. Tüm canlılarda olduğu gibi muhabbet kuşlarının dişi ve erkekleri farklı yeteneklere ve duygulara sahiptir.

Alacağınız muhabbet kuşunun rengi ve yaşı ne kadar önemli ise cinsiyeti de o kadar önemlidir. Bu nedenle muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yapılması gerekmektedir.

Kuşların dişi veya erkek olduğunu nasıl anlarız sorusunu cevaplarken ilk olarak kuşların gagalarının üzerinde bulunan ve cere denilen bölümden faydalanılmaktadır. Muhabbet kuşlarının gagalarının üzerinde bulunan ve gagasından farklı bir renkte olan bu bölüm,  4 – 6 ayı geçmiş olan erkek muhabbet kuşlarında mavi ve tonlarında olurken, dişilerde ise sarı ve tonlarında olmaktadır.

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? 3

Ereklerde mavi ve lacivert tonlarında olan cere rengi, nadiren de olsa beyaz ve sarı renkli erkek muhabbet kuşlarında mor ve pembe olabilmektedir. Erkek muhabbet kuşlarında cere rengi 4 – 6 aydan sonra sabit kalarak değişmemektedir. Dişi muhabbet kuşlarında ise cere rengi dönem dönem değişiklik gösterebilmektedir.

Yavru muhabbet kuşlarında ise cere renkleri bir birine benzerdir. Bu nedenle cere renklerini daha dikkatli bir şekilde kontrol etmek gerekmektedir. Yavru muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yapabilmek için burun deliklerinin etrafının incelenmesi gerekmektedir.

Burun deliklerinin etrafı beyaz olup cere rengi mor veya pembe olan muhabbet kuşları dişidir. Erkek muhabbet kuşlarında ise cere rengi ve burun deliklerinin etrafının tamamı mor ve pembe olmaktadır.

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? 4

Dişi Muhabbet Kuşu Özellikleri

Muhabbet kuşu alırken alacağınız kuşun özelliklerini bilmeniz sonradan pişman olmanızı önleyecektir. Çünkü muhabbet kuşlarının dişi ve erkekleri ayrı ayrı özelliklere sahiptir. Dişi muhabbet kuşları ereklere göre daha otoriter bir yapıya sahiptir ve kısa ve daha da gür öterler. Yuva yapma iç güdüleri fazla olan dişiler ısırmaya daha meyillidir.

Erkek Muhabbet Kuşu Özellikleri

Eğer aldığınız muhabbet kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız erkek bir kuş seçmelisiniz. Çünkü erkek muhabbet kuşları dişilere oranla konuşmaya daha yatkındır ve daha sosyaldirler. Erkek muhabbet kuşları daha iri yapılı ve tüyleri daha kabarıktır. Aynı zamanda daha uzun öten erkekler dişilere oranla daha hareketlidir ve öterken kafasını sallarlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/muhabbet-kusu-cinsiyeti-nasil-anlasilir/