Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Bir bayan için evin en sevdiği alanlarından biridir mutfak… Yemek yapmayı seven ve sevdikleri için farkı lezzetler yaratmaktan mutluluk duyanların en çok vakit geçirdikleri alan da olan mutfaklar, farklı dekorasyonlara sahip olabiliyor. Alan genişliği, kullanılan araç gereçler ve kişinin zevkine göre şekillenen mutfak dekorasyonu 2016 yılında klasiklikten çok modern çizgileri yansıttı. Önümüzdeki yılda aynı şekilde mutfak dekorasyonlarının ön planda olacağı yaşam alanlarında küçük değişiklikler yaparak daha hoş ve farklı tasarımlar elde etmek mümkün.

Evin en güzel yeri yeni mutfak dekorasyonu için uygun bütçe ile küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Genel dekorasyonundan memnun olduğunuz mutfağınızda yaptığınız bu minik değişiklikler, bir anda tüm mutfağın havasını değiştirip daha hoş ve farklı bir ortam yaratmanızı sağlayabilir. Bu konuda size fikir vermek için bir kaç minik öneriyi şimdi paylaşıyoruz.

Evinizin mutfağında genel anlamda bir değişiklik yapmak istiyor ancak bunun için çok fazla bütçe ayıramayacaksınız, minik süslemeler ile mutfak dekorasyonunuzu tamamen değiştirebilirsiniz. Bunun için buzdolabı üzerine renkli magnetler yapıştırabilir, bu magnetlere uygun duvar kağıtları ile mutfak duvarlarınızı kaplayabilirsiniz.

Mutfağınızın havasını değiştirmek için bir diğer basit dekorasyon fikiri olarak yeni renk duvar boyasını verebiliriz. Mutfak dolapları ve eşyaları ile uyumlu açık renk bir boya ile mutfağınızı yenileyebilir, dekorasyonuna farklılık katabilirsiniz.

Eğer mutfağınızda masa, sandalye koyacak kadar geniş bir alan varsa bu alandaki masa ve sandalyeleri yenileyebilirsiniz. Döşemeli koltuk varsa, dekorasyona uygun şekilde döşemelerini yeniletip yepyeni bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Hemen hemen her mutfak tezgahı üzerinde sevimli tuzluk ve baharatlıklar bulunur. Mutfak dekorasyonu içinde küçük bir yere sahip olsa da çoğu zaman yeni bir baharat ya da tuzluk takımı ortam havasını değiştirmekte etkilidir.

Güzel mutfak dekorasyonu için güzel bir aydınlatma da şarttır. Normal lamba aydınlatmalarının yanı sıra minik lambalar ile aydınlatma da mutfağınızın havasını değiştirecektir. Özellikle Amerikan mutfak modellerinde tezgah üzerine konumlandırılan mini spot lambaları, bu alanların kullanılmadığı zaman çok hoş görünmesini sağlayacaktır.

Mutfak Dekorasyonu Fikirleri 1

Küçük bir detay gibi görünen anca mutfak dekorasyonunda önemli yere sahip olan mutfak perdeleri de yeni bir dekorasyon için iyi fikir olabilir. Temizlenme kolaylığı ve kullanışlılıklarından dolaı mutfaklarda sıkça tercih edilen stor perdeler, mutfak dekorasyonunuzda modern esintiler yaratacaktır. Eğer biraz daha klasik bir mutfak dekorasyonu yaratmak istiyorsanız, leke tutmayan ve kolay temizlenebilen kumaş perdeleri kullanabilirsiniz.

Daha çok küçük mutfaklarda yerden tasarruf sağlaması açısından tercih edilen kapanır açılır masa ve sandalyeler, mutfağınızın dönüşüm aşamasında son derece yaratıcı bir fikir olabilir. Aynı şekilde gizli dolap şeklindeki katlamalı dolaplar da yerden tasarruf sağlamanın yanında daha modern bir mutfak için ideal fikirler arasında yer alıyor.

Mutfak dekorasyonunda renk değişikliği yapmak için dolap maddelerine göre boyalanabilir olanları boyayabilirsiniz. Son dönemlerde pek çok modern mutfakta karşımıza çıkan iki renkli mutfak dolapları, sizin mutfağınız içinde ideal bir seçim olabilir.

Hem dekoratif açıdan daha şık olması, hem de daha az yer kalması için mutfak gereçlerine yeni bir askı hazırlayabilirsiniz. Kepçe, spatula, yemek kaşığı, tava, tencere gibi farklı büyüklüklerdeki mutfak gereçleri için değişik fikirler oluşturup mutfağınıza yansıtabilirsiniz.

Bu yazımıza sizlerle en güzel mutfak dekorasyonu fikilerini paylaştık. Küçük mutfaklar için dekorasyon fikirleri ve mutfak dekorasyonu hakkında diğer detaylar için benzer konularımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mutfak-dekorasyonu-fikirleri/