Mutfak Düzeni için Pratik Bilgiler

Mutfak dolabı nasıl sistemlenir sorusunun yanıtını girişte birkaç başlık altında veriyoruz.

 • Dolap içlerinin organizer mamüller aracılığı ile sistemlenmesi
 • Dolap kapaklarında detaylı askı araçlarının kullanılması
 • Çekmece içlerinde gereksinime göre bölümlerin sistemlenmesi
 • Köşe dolaplarında gereksinime makul hazır modüllerin tercih edilmesi
 • Mutfak Düzeni için Pratik Bilgiler 1

  Mutfak dolaplarının sistemlenmesin de olumlu neticeler almak adına ilk olarak dolapların iç bölümlerinin sistemlenmesi üstünde önemle durulmalıdır. Küçük alanlarda dahi imalatçı firmalar doğrulusunda üretimi oluşturulan rayların, çekmecelerin, depolama kısmı meydana getirmek amacıyla kullanılması çok eşyaların görsellikteki olumsuz tesirlerini en aza indirgeyecektir.

  Duvarlara, dolap kapaklarına yerleştirilecek olan asma metal ya da hasır sepetler meyvelerin, sebzelerin ve mutfak eşyalarının saklanabilmesi amacıyla büyük yer sağlamaktadır.

  Genellikle parlak metallerden meydana gelen borulara asılacak kancalar ve bu boruların yanı sıra yer alabilecek tekrar metal raf sistemleri mutfaklardaki eşyaların organizasyonu amacıyla tercih edilebilir. Metal aksamlar yerine plastik mamuller tercih edilebilse de plastik mamuller görsellik manasında geride kaldığı amacıyla ikinci plandadır.

  Mutfak rafları nasıl sistemlenir? Sorusunun yanıtı alakalı görselde net bir şekilde verilmiştir. Rafların planlama şekilleri mobilya malzemeleriyle gerçekleştirilebileceği gibi İKEA tipi firmalar doğrulusunda imal edilen metal organize mamullerle de gerçekleştirilebilmektedir.

  Mutfak Düzeni için Pratik Bilgiler 2

  7 metre kare alandan daha ufak mutfaklarda görselde göreceğimiz üzere mutfak masası dahi kullanılarak geniş alanlar meydana getirmek olasıdır. Alanları en iyi şekilde değerlendirmek hedefiyle oluşturulan metal kancalardan oluşturulmuş depolama alanları görsel anlamda da çizgi olarak değişik bir hava yaratmaktadır.

  Mutfak dolaplarının yerleştirilmesi sırasında genellikle tek duvar üstünde dizilim gerçekleştirilse de birtakım durumlarda L ve U mutfak modellerinin tercih edilmesi gerekebilmektedir. Bu gibi hallerde işinin ehli olmayanlar doğrulusunda köşelerdeki dolaplar güzel bir şekilde değerlendirilemez.

  Ancak firmalardan hazır alınacak olan köşe modüllere yerleştirilecek olan mamuller köşe dolapları bundan dolayı meydana çıkacak kaybı minimuma indirmektedir.

  Mutfak Düzeni için Pratik Bilgiler 3

  Mutfaklarda Çekmece ve Raf Düzeni

  Genellikle ufak alana sahip olan mutfaklarda aynı gaye amacıyla sarf edilen aniden çok ürünün kesinlikle alandan uzaklaştırılması ve saklama işleminin ürünün boyutuna makul kaplarda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Küçük bir ürünün boş büyük bir kapta saklanması ve başka taraflarının boş kalması alan olarak lüzumsuz harcamalara sebebiyet verecektir.

  Duvarlarda ki boş alanların değerlendirilmesi mutfaklarda her vakit amacıyla geniş depolama alanlarının meydana gelmesine imkan tanıyacaktır.

  Hacim olarak büyük alan kaplayan tencerelerin kapladıkları alanları minimize etmek hedefiyle tencereler ve kapakları ayrı olarak yerleştirilebilir. Kapakların cam olması durumunda dahi ayrı olarak yerleştirilmesi boş duvarlara takılacak olan asma aparatlarıyla olası olacaktır.

  Mutfak Düzeni için Pratik Bilgiler 4

  Mutfaklarda İlginç Tasarım Örnekleri

  Kağıt havlu, folyo, bez, sarı bez, streç gibi mamullerin enteresan mamullerle beraber sunulması onların az depolama kısmına sahip olmasının haricinde enteresan dizayn numuneleri olarak sunulabilmektedir. Bahsettiğimiz enteresan dizaynlar havalı bulunduğu amacıyla insanların ilgini çekmektedir.

  Mutfakta depolama kısmı olarak en çok yer kaplayan mamuller arasında kuru bakliyatlar gelmektedir. Bu mamullerin ekonomik olması hedefiyle büyük paketlerin tercih edilmesi parasal anlamda üstünlük sağlarken yetersiz depolama alanları, hanımlar amacıyla sorun yaratabilmektedir. Ancak görseldeki tarzda mutfak rafı planlama işleminin gerçekleştirilmesi alan yönünden ve görsel yönünden üstünlük sağlamaktadır.

  İlginç dizayn numunelerinin mutfakların sistemlenmesinde tercih edilmesine numune olarak mandalların askı aparatı olarak kullanılmasını verebiliriz.

  Mutfak Düzeni için Pratik Bilgiler 5

  Çamaşır asmak amacıyla kullandığımız mandallar bir yönüne çift doğrultulu yapışkanlı bant yapıştırılarak duvara asılır ve bu sayede havlu asmak amacıyla enteresan bir aparatımız olur. Mandallar ilaveten detaylı mamullerin saklanması hedefiyle ağızlarının hava almaması hedefiyle kapanması amacıyla kullanılabilmektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mutfak-duzeni-icin-pratik-bilgiler/