Mutlu Olmanın Yolları, Nasıl Mutlu Olunur? Bilimsel 10 Püf Noktası

Mutlu olmak ve çevresine mutluluk saçmak kadın, erkek herkesin isteğidir. Bu isteğin yerine gelmesi için hayatta mutlu olmanınn yolları bilinmeli ve uygulanmalıdır. Yaşadığı şartlardan ve hayattan mutlu olmak isteyenler için mutluluğun sırrı ve evliliğinde sorun yaşayanlar için evlilikte mutlu olmanın yolları hakkında bilgileri yazımızın devamında sizlerle paylaştık.

Mutlu Olmanın Yolları, Nasıl Mutlu Olunur? Bilimsel 10 Püf Noktası 5

Mutlu bir hayat ve mutlu olmak üzerine son yıllarda geniş araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalarda bilimsel yöntemlere de yer verilmiş ve mutluluğun sırrı bilimsel olarak da ele alınmıştır. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda da yer alan mutlu olmak için kanıtlanmış 10 yol aşağıdaki gibidir.

 • Yeni bir şeyler deneyin: Rutin bir hayat, her zaman yapılan aktiviteler, kişilerin beyin dalgalarında da rutinliğe sebep oluyor. Ancak yeni bir şeyler yapmak, yeni maceralar yaşamak kişinin beyin dalgalarında olumlu etki bırakıyor. Bu da mutlu olmayı ve kendini daha iyi hissetmeyi sağlıyor.
 • Yardımsever olun: Yapılan bilimsel araştırmalara göre kişilerin kendileri için değil de bir başkası için para harcaması mutlu olmalarını sağlıyor. Bunun için bir vakı ya da yardımlaşma kurumuna bütçenize uygun şekilde bağış yapabilir, ya da ihtiyacı olan bir yakınınıza harcama yapabilirsiniz.

 • Bol bol şükredin: Yapılan araştırmalara göre en mutlu insanlar, en fazla şükreden insanlardır. Bunun için her gece yatmadan önce sizi mutlu eden 3 güzel şey için şükredin. Bu 3 güzel şeyin çok büyük bir şeyler olması da gerekmez.
 • İnançlı olun: İnançlı olan insanların olmayanlara göre daha mutlu oldukları bilimsel araştırmalar ile de ortaya konulmuştur. Bu araştırmalarda inançları yüksek olan kişilerin hayata daha pozitif yönden baktıkları bilgisi düşülmüştür.
 • Hedefler belirleyin: Bir amaç için yaşamak ve çabalamak, amaçsız günlerin geçmesinden çok daha fazla mutluluk veren bir olaydır. Uzun vadeli ya da kısa vadeli amaçlar hedefler, daha mutlu olmanızı sağlayacaktır.
 • En az 6 saat uyuyun: İngiltere’de yapılan bir araştırmada 6 saat 15 dakika kesintisiz uykunun mutluluk için önemli olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Bu şekilde deliksiz bir uyku düzeni, kişinin her zaman daha mutlu olmasını sağlayacaktır.

Mutlu Olmanın Yolları, Nasıl Mutlu Olunur? Bilimsel 10 Püf Noktası 4

 • Tarafsız olun: Yine yapılan araştırmalarda farklı konularda tarafsız olmanın daha mutlu olmak için gerekliliği için önemli olduğunu gözler önüne sermiştir. Kendi düşüncelerinizi savunmayı bırakıp olaylara daha tarafsız baktığınızda mutlu olma yolunda büyük bir adım atmış olacaksınız.
 • Gülümseyin: Çok üzgün anlarda bile mutluymuş gibi gülümsemek, kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Mutluluk rolü, mutlu olmak için önemli adımlardan birisi diyebiliriz. Bunun için üzgün olsanız bile gülümseyin.
 • İş yerine yakın oturun: İş yeri ile ev arasındaki mesafe 20 dakika ya da daha kısa olan kişiler daha mutlu. Bu her gün gidilen yolun stres ve sıkıntısından en az etkilenmeyi sağlayacağı için bireyler direkt olarak daha mutlu oluyorlar.
 • 10 iyi arkadaş edinin: Yapılan bilimsel araştırmalarda yetişkinler arasında 5 arkadaşı olduğunu söyleyenler 10 arkadaşı olanlardan daha az mutlu. Yani ne kadar fazla sayıda iyi arkadaş, o kadar daha fazla mutluluk anlamını taşıyor.

Bilimsel araştırmalara göre nasıl mutlu olunur sorusunun yanıtları bu şekildedir. Yukarıda verdiğimiz maddeler günlük hayatta dikkat edilebilecek basit maddelerdir. Bu basit maddeleri uygulayarak daha kısa sürede daha mutlu bir birey olmak mümkün. Mutlu olan bireylerin daha başarılı olduklarını göz önüne aldığımızda hayatımızda yaptığımız bir kaç küçük değişiklik ile kısa sürede daha başarılı ve mutlu bir insan olabiliriz.

Mutlu Olmanın Yolları, Nasıl Mutlu Olunur? Bilimsel 10 Püf Noktası 3

Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları

Hayatta mutlu ve başarılı olmak kadar, evlilikte de mutlu olmak için ne yapmalı sorusu sıkça gündeme gelmektedir. Evlilik hayatında mutlu olmak için kadın ve erkeklerin ayrı ayrı dikkat etmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir.

 • Evlilik hayatında her birey ben yerine biz şeklinde düşünmelidir. Evlilik iki insanın bir hayatı paylaşması anlamına gelir.
 • Her ne olursa olsun eşler ayrı odalarda olmamalıdır. Yatarken özellikle ayrı yataklar kullanılmamalı.
 • Evlilikte sosyal medya son dönemlerde önemli bir yer almaya başlamıştır. Çoğu çiftin kopma noktası haline gelen sosyal medya hesapları ortak olmalıdır.
 • Komşu, akraba ve yakın çevre ziyaretleri elbette önemli. Ancak çiftlerin birlikte de vakit geçirmeleri gerekir. Birbirinize zaman ayırın ve bu zamanın süresini uzun tutmaya çalışın.
 • Sorumlulukları evlilik içinde paylaşın. Unutmayın ki hayat müşterektir. Ev işlerinde ya da çocuk bakımında ve dışarıda çalışma olarak sorumluluklar ortak alınmalıdır.
 • Aşkın süresi vardır. İlk evlendiğiniz gibi gitmeyecektir her şey. Bunu bilip rutine bindiğinde hayatınız renklendirmek için küçük oyunlar yapabilirsiniz.

Mutlu Olmanın Yolları, Nasıl Mutlu Olunur? Bilimsel 10 Püf Noktası 2

 • Her zaman enerjik ve pozitif olun. Bu karşı tarafın da aynı şekilde davranmasını sağlayacaktır. Ve sonuç olarak evliliğiniz daha mutlu ve olumlu ilerleyecektir.
 • Mutlu bir evlilik için sabır şart. Zamanla sıkıntılar yaşadığınızda eşinize karşı anlayışlı olun. Bu anlayışlılık size mutluluk olarak dönecektir.
 • Karşılıklı anlayış evliliklerin temelinde yer alır. Bu anlayışı gösterdiğiniz kadar görmek de sizin hakkınız ancak her şeyin bir zamanı var.
 • Eşinizin hatalarına karşı affedici olun. Onu uyarırken sabırlı ve onu incitmeden bunu yapın.
 • Evliliğiniz hakkında her zaman olumlu düşünün. Yolunda gitmeyen bir şeyler olsa bile düzelecek gözü ile bakın. Nasıl bakarsanız, öyle görürsünüz hayatı.
 • Evliliklerde en fazla yapılan hatalardan birisi olan mutluluğa hedef koyma hatasını yapmayın. Çocuk olunca, ev alınca, araba alınca mutlu olunmaz. Eşler birlikte de mutlu olabilirler.
 • Yüz yüze bakmak eşler arasındaki sevgi bağını güçlendirir. Bu sevmek ve sevilmek ihitiyacını karşılamak için günde en az 5 dakika eşinizin yüzüne bakın ve onun da bakmasını sağlayın.
 • İlişkinizde cesur olun. Bir sorun olduğunda pes etmeyin. Her şeye göğüs gerebilirsiniz.
 • Evlilikte mutlu olmak için eleştirilere açık olun. Kendiniz de eleştiri yaparken olumlu yönde ılımlı olarak yapın.
 • Bir sıkıntı olduğunda yıkıcı değil yapıcı olun. Bu daha uzun süreli bir evlilik için önemlidir.
 • Evliliğinize dışarıdan insanların müdahale olmasına izin vermeyin. Eşinizi ve sizi en iyi yine siz anlayacaksınızdır.
 • Evlilikte mutlu olmak için ilk önce kendi içinizde mutlu olun. Daha sonra eşinizi de mutlu edebilirsiniz. Kendiniz mutsuzken çevrenizi mutlu etmeniz neredeyse imkansız.

Mutlu Olmanın Yolları, Nasıl Mutlu Olunur? Bilimsel 10 Püf Noktası

Evlilikte ya da genel olarak mutlu olmak için kişinin ilk yapması gereken kendisini sevmesidir. Kendini seven insan zamanla daha mutlu olur. Her ne sıkıntısı olursa olsun hayatı ve kendini sevdiği için pes etmez. Yenilmeden aynı sevgi ve istek ile hayata tutunur. Bu da daha mutlu olmasını sağlar. Mutluluk başarıyı ve başarı da daha fazla mutluluğu getirecektir. Çevrenizdeki insanları da mutlu etmek için ilk olarak kendiniz mutlu olun.

Hem evlilikte hem de kişisel mutlulukta gülümsemek ve pozitif düşünmek önemli bir etkendir. Her ne kadar sıkıntılı dönemlerde olsa kişi kendini mutlu hissetmek için gülümsemeli ve her zaman pozitif düşünmelidir. Bu pozitif düşünme aşırı hayalperestlik sınırında olmadığı sürece iyi ve olumlu etki bırakacaktır.

Ancak aşırı hayalperestlik durumunda kişinin hayalleri yıkıldığında daha karamsar bir ruh haline bürünebilir. Bunun için hedef konulurken ya da hayal kurulurken mutlaka kişinin yerine getirebileceği şekilde olmasıan dikkat edilmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mutlu-olmanin-yollari-nasil-mutlu-olunur-bilimsel-10-puf-noktasi/