Mutluluk Hormonu (Serotonin) Nedir, Nasıl Artırılır, Serotonin İçeren Yiyecekler

İnsan vücudunun dengesini sağlamak da olan birçok hormon bulunmaktadır. Vücutta bulunan hormonlar özel bezler neticesinde salgılanmaktadır. Salgılama işlemi yapıldıktan sonra etki yapacağını düşünülen organa hareket ederler. Etkilerini gösterme süresi kişilerin vücutlarının durumları ile ilgili olarak değişmektedir.

Mutluluk Hormonu (Serotonin) Nedir Nasıl Artırılır Serotonin İçeren Yiyecekler 1

Vücutta bulunan her hormonun farklı olan görevleri ve etkileri bulunmaktadır. Bu hormonlar arasında psikiyatri bölümüne etki edecek bir hormon çeşidi bulunmaktadır. Bu hormon çeşidine mutluluk hormonu adı yani Serotonin hormonu adı verilmektedir.

Mutluluk hormonu Psikolojik bir durum olarak kişiler üzerinde canlılık, mutlu hissetme ve zinde olma durumlarına etki eden hormona halk dilinde mutluluk hormonu yani Serotonin adı verilmektedir. Mutluluk hormonu beyin tarafından enzimi yapılarak salgılanmaktadır.

 

Vücudun farklı yerlerinde görülür. Örnek olarak verecek olursak cinsel arzular, uyku, stres etki alanı içerisinde bulunur. Bazı psikolojik hastalığın tedavisinde vücuttaki mutluluk hormonu tespiti yapılır. Mutluluk hormonu az olarak salgılandığı zaman kişilerin stres ve depresyon gibi bazı durumlar ortaya çıkar.

Mutluluk Hormonu (Serotonin) Nedir Nasıl Artırılır Serotonin İçeren Yiyecekler 2

Kişiler arasında çok yaygın olan depresyonu etkileyen en önemli faktör mutluluk hormonunun çok az salgılanması neticesinde meydana gelir. Bu hormon neticesinde vücutta salgılanması gereken dengenin oluşmadığı durumlarda kişilerde depresyon ve depresyona bağlı olarak Psikolojik hastalıklar meydana gelir. Depresyonu etkileyen nedenlerin en başında mutluluk hormonunun az salgılanması olmaktadır. Mutluluk hormonları şunlardır. Serotonin, Dopamin, Oksitosin ve endorfin olmak üzere dörde ayrılır.

 • Serotonin hormonu insanları zinde, canlı ve neşeli yapar. Serotonin eksikliği insanları karamsar ve öfkeli yapar.
 • Dopamin hormonu kişileri hayata bağlı, kendine güvenli bir kişi olmasını ve kendini keyifli olarak hisseder. Dopamin eksikliği kişileri unutkan yapar. Canları sıkkın olur. Üşengeç olurlar.
 • Oksitosin hormonu kişileri cömert, paylaşımcı, sevgi dolu bir kişi olarak kendini hissettirir. Oksitosin eksikliği kişileri sevgisiz, yalnız ve huzursuz yapar.
 • Endorfin Hormonu kişileri pozitif olarak, neşeli olarak ve rahat olarak hissettirir. Endorfin eksikliği kişileri isteksiz, gergin ve stresli yapmaktadır.
 • Mutluluk Hormonu (Serotonin) Nedir Nasıl Artırılır Serotonin İçeren Yiyecekler 3

  Mutluluk Hormonu Nasıl Arttırılır?

  Mutluluk hormonu aldığın zaman bunu artırmak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri deneyerek mutluluk hormonunun artırılması sağlanır. Mutluluk hormonunu nasıl artırırız diye bazı sorular sorulmaktadır. Artırmak için şu yöntemleri yapmak gerekir.

  D vitamini: D vitamini mutluluk hormonu arasında bağlantı kurmaktadır. D vitamini eksikliği olan kişilerde stres ve strese bağlı olarak depresyon gibi bazı hastalıklar ortaya çıkar. Güneş ışığında yeterince faydalandığımız durumlarda D vitamini eksikliği giderilmiş olur ve mutluluk hormonu ihtiyacınıza karşılamış olursunuz.

  Egzersiz ve spor: Egzersiz ve spor yaparak mutluluk hormonunu artırmış olursunuz. Basketbol ve futbol gibi spor yaparak stresinizi atarsınız. Bu gibi durumlarda Serotonin yani mutluluk hormonu sağlamış olursunuz.

  Masaj tedavisi: Masaj tedavisi yaparak vücutta oluşmuş olan ağrıları gidermek bir yana doğru şekilde yapılarak masaj kişilerde bulunmuş olan stresi atmaktadır. Masaj yapılması durumunda stres ve gerginlik gibi durumlardan kurtularak mutluluk hormonunu sağlamış olursunuz.

  Mutluluk Hormonu (Serotonin) Nedir Nasıl Artırılır Serotonin İçeren Yiyecekler 4

  Oksijen: Kişiler yeteri kadar oksijen aldıkları durumlarda mutluluk hormonu artar. Yeteri kadar oksijen alamayan kişilerde mutluluk hormonu salgılaması az olduğu için stres ve strese bağlı olarak bazı hastalıklar meydana gelir.

  Sebze ve meyve tüketimi: Sebze ve meyvelerin içerisinde Amino asitler bulunmaktadır. Bu aminler sonucunda mutluluk hormonunu arttırmış olur. Enginar domates, brokoli maydanoz elma kivi portakal meyveleri tüketerek vücuttaki Serotonin seviyesini yükseltebilirsiniz.

  Et, süt, balık ürünlerini tüketmek neticesinde mutluluk hormonu normal bir seviyeye çekilir. Kırmızı et, süt, yoğurt, hindi eti ve balık yenilerek mutluluk hormonu yüksek seviyeye çıkar.

  Mutluluk Hormonu Serotonin Sağlayan Yiyecekler

  Yapılmış olan araştırmalara göre erkekler kadınlara göre biraz da olsa fazladan Serotonin bulundururlar. Erkekler ve kadınlar arasında endorfin hormonu bayanlarda ve erkeklerde farklı olmaktadır. Mutluluk hormonu endorfin eksik olduğu durumlarda farklı olarak problemler ortaya çıkmaktadır. Mutluluk hormonunun düşüşüne gösterilen tepki büyük bir fark yapmaktadır.

  Mutluluk Hormonu (Serotonin) Nedir Nasıl Artırılır Serotonin İçeren Yiyecekler 5

  Mutluluk hormonunun işlemesi erkek ve kadınlarda aynı olduğu halde mutluluk hormonu erkekler ve kadınlar arasında farklı olarak kullanılmaktadır. Mutluluk hormonunun dengelenmesi uyku durumunda ve zihnin odaklanmasında önemli bir yer teşkil eder. Bu yüzden mutluluk hormonunun seviyesini dengede tutmak çok önemlidir.

  Sessiz ve dengesiz olarak beslenmiş kişiler de mutluluk hormonu çok düşük olmaktadır. Spor yapmamak, alkol kullanmak ve yapay tatlandırıcılar ile diyet yapmak vücudun mutluluk hormonu salgılanmasını kötü yönde etkilemektedir. Vücuttaki mutluluk hormonunun seviyesini artırmak için yapılacak olan bazı yöntemler şunlardır.

  1: Triptofan yönünden zengin olan yiyecekler ile beslenmek: Triptofan yönünden zengin olan gıdalar şunlardır yoğurt, peynir, hindi eti, süt, kırmızı et, soya fasulyesi, yumurta, badem gibi yiyecekler mutluluk hormonunun yükselmesini sağlar.

  2: B6, B9, B12 vitaminleri mutluluk hormonunun yükselmesini sağlar. Bu grupta olan yiyecekler şunlardır. Kırmızı et, karaciğer, peynir, yumurta ve keten tohumudur. Folik asit yönünden zengin olan yiyecekler sebzeler tahıl ürünleri, brokoli, lahana ve bezelye olmaktadır.

  3: Egzersiz yaparak mutluluk hormonu vücutta dengelenmiş olur. Mutluluk hormonunun eksik olmasının en büyük nedenleri spor ve egzersiz yapmamaktadır.

  Mutluluk Hormonu (Serotonin) Nedir Nasıl Artırılır Serotonin İçeren Yiyecekler 6

  4: Güneş ışığından oldukça fazla yararlanmak gerekir. Günümüz insanı ofis işleri nedeniyle güneş ışığından fazla yararlanmaktadır. Güneş ışığında bulunan D vitamini insanlar üzerindeki mutluluk hormonunun düzenli olmasını sağlar.

  5: Masaj yaparak veya yaptırarak mutluluk hormonu düzenli bir hale gelir. Masaj yapılması durumunda vücudun Serotonin dengesi sağlanmış olur.

  6: Stresi atmaya çalışarak vücudun mutluluk hormonu dengesini sağlamış olursunuz. Yüksek stres vücutta mutluluk hormonu salgılanmasını azaltmaktadır. Bunun için stresli olan kişiler streslerini atmaları gerekir.

 • Mutluluk hormonu ilaçları
 • Mutluluk hormonu yani Serotonin artırılması için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Psikiyatri deki ilaçlar 4 ayrı grupta incelenmektedir. Bu ilaçlar sırasıyla şunlardır.
 • Kaygı giderici olan anksiyolitik ilaçlar
 • Duygu durum düzenleyici olan ilaçlar
 • Antipsikotik ilaçlar
 • Antidepresan ilaçlar olmak üzere dört gruba ayrılır. Bu ilaçlardan bazıları mutluluk hormonunu artıran ilaçlar olarak kullanılmakta bazıları ise sakinleştirici olarak kullanılmaktadır. Antidepresan ilaçlar mutluluk hormonunu artıran en iyi ilaçlardan biridir. Mutluluk hormonunu artıran ilaç grupları şunlardır. Anafranil, tofranil, tolvon, laroxyl, serzone, Seralin ve serdep ilaçlarıdır. Serotonin artıran ilaçlar sakinleştirici ve uyuşturucu etkilere sahiptir ilaç değildir.

  Mutluluk Hormonu (Serotonin) Nedir Nasıl Artırılır Serotonin İçeren Yiyecekler 7

  Toplumda bu ilaçların bağımlılık yaptığı söylenmesine rağmen böyle bir söylentinin doğru olmadığı bir görüştür. Bu ilaçlar yalnızca kişiler üzerinde mutluluk hormonu salgılamaktır. Çikolata yendiği zaman bol miktarda vücudumuz mutluluk hormonu salgılar. Çikolata mutluluk hormonu artışında önemli bir yere sahiptir. Çikolata içerisinde bulunan tryptofan ve phenylethylamine adı verilen maddeler uyarıcı etki yapmaktadır.

  Kişilerin acıkmaları sonucu tüketmiş oldukları karbonhidratlı besinler çikolatanın vermiş olduğu Serotonin ve endorfin salgılarını uyardıkları için kişilerde geçici olarak mutluluk hissi verirler. Örnek olarak verecek olursak Ramazan ayında tatlı tüketimi oldukça fazla olduğundan kişilerde geçici olarak mutluluk hormonu yüksek olmaktadır. Çikolata büyükler ve küçükler tarafından oldukça fazla sevilmektedir. Özellikle bayanlar mutsuz olduklarında bolca çikolata tüketmeleri ile mutlu bir hal alırlar.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/mutluluk-hormonu-serotonin-nedir-nasil-artirilir-serotonin-iceren-yiyecekler/