Muzun Besin Değeri

Tropikal meyvelerin hemen hepsinin besin değerleri diğer tüm meyvelerden çok daha yüksektir. Gerek yağış alma miktarları, gerek güneşlenme koşulları nedeniyle bu bitkilerde benzersiz içerikler bulunmaktadır. Muz da en çok bilinen tropikal meyvelerden birisidir ve besleyici bir içeriğe sahiptir. İçerdiği vitamin ve mineraller ile vücudun ihtiyaç duyduğu hayatı bileşikleri sağlarken, sağladığı lifle sindirim sistemini korur ve günlük enerji ihtiyacımızın da hatırı sayılır bir miktarını kolaylıkla karşılar. Ancak her gıda gibi tek tip bir beslenme doğru değildir, ayrıca muzun içerdiği şekerden dolayı çok yüksek kalorili olması dolayısıyla tüketim miktarı da sınırlı tutulmalıdır.

 

Muzdaki Besin Değeri

Muz birçok diyette kullanılan, özellikle hanımların birçok diyetlerinde kullanmış oldukları ana ürün olarak bilinmektedir. Muz, süt ile oluşturulan diyetlerde ön planda yer almaktadır. Muzu sevenler insanlar için oluşturulmuş olan bu diyet pek çok ülkede en çok tercih edilen diyetler arasında yer almaktadır. Muzu pek çok diyette kullanılmasının en büyük sebepleri arasında onun çok iyi bir diyet besini olması yer almaktadır. Muzun kalorisi düşük bir besin olması sebebiyle son derece çok tüketilmesi arasında bir bağlantı ulunmaktadır. Zira bir muz 120 kcal civarlarında seyretmektedir. 1 muz kaç kalori cevabı ise muzdan muza göre değişiklik göstermekle beraber orta boy bir muz için 100-120 kalori civarı arasında seyretmektedir.

Muz diyeti yapmak isteyenler için bol miktarda su ya da süt kullanılması önerilir. Hanımlar da u önerileri dinleyerek yoğun bir içimde süte yer verirler. Süt ve muz neden birlikte kullanılır diye soracak olursanız bunun en büyük sebepleri arasında ise yağları yakım oranı yer almaktadır. Bu iki ürün protein deposu olduklarından ötürü yağları vücutta çok hızlı bir biçimde yakmakta ve kişiyi çok fit bir görüntüye sokmaktadırlar. Muz kilo aldırır mı sorusunun cevabı ise şimdilik hayır. Elbette ki her besin gibi muzun da bir kalori değeri bulunmaktadır. Ancak uygun miktarlarda tüketilirse, muzun aldırmış olduğu kalori değeri gün içerisinde hareketlerimize ötürü vermiş olduğumuz kalori değerinden hiç de fazla olmayacaktır.

Muzun Besin Değeri

Proteinli besinler arasında bulunan süt ve muz beraber kullanıldıklarında besin değeri çok yüksek bir bombaya dönüşebilmektedir. Aynı zamanda diyet yapmak isteyen kişilerin de favori ürünleri arasında yer almaktadır. Bu diyet birçok diyetisyen tarafından önerilmekte ve dünyada da sıklıkla uygulanmaktadır. Muzdaki protein süt ile birleştiğinde ortaya çıkan diyet ünlüler tarafından da sıklıkla uygulanmaktadır. Bu diyet sayesinde pek çok kişi fazla kilolarından kurtulmuş olarak dikkat çekmektedir. Siz de kilo vermek istiyorsanız bu yöntemi deneyebilir ve kısa bir süre zarfı içerisinde zayıflayıp şık ve fit biri olabilirsiniz. Bunun dışında kilo verdirici özelliğinin yanı sıra, muzun yararlı bir besin olması ve içerisindeki vitamin oranları sebebiyle sıklıkla kullanılası da ayrıca önerilir. Lifli yapısı da kişiye oldukça büyük bir yarar sağlamaktadır. Bağırsaklarınızın düzgün çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Muz ve süt diyetiyle birlikte aşırıya kaçmayacak şekilde ceviz ya da fındık yemeniz de mümkündür. Muz kaç kalori diye sormaksızın bir öğün yemeniz de ayrıca mümkündür. Diyet esasında 3 ile 4 muzu yiyebilirsiniz. Bu öğünlerde, bol bol spor ve yürüyüş de önerilmektedir. Aksi takdirde zayıflarken son derece şekilsiz bir vücudunuz olabilir. Muz diyeti için yapmanız gerekenlerden birisi de telkindir. Çünkü her diyet bunu gerektirir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/muzun-besin-degeri/