Muzun Faydaları Nelerdir, Muzun Zararları Nelerdir, Muzun Kalori Ve Besin Değeri Nedir, Muz Nasıl Saklanmalıdır, Muz Ne Zaman Yenmelidir?

Muzun faydaları nelerdir, sarı kabukları, hoş kokusu, yumuşak dokusu ve yoğu lezzetiyle muz, en sevilen meyvelerin başında gelir. Soyması ve yemesi kolay bir meyve olan muz özellikle potasyum açısından zengin oluşuyla böbreklerin çalışmasını ve kalbin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Muz ağacında yetişen muzun ağaçtaki görüntüsü de oldukça tropik, çekici ve iştah açıcıdır. Muz sadece vücuda değil görsel anlamda ruha da enerji verir.

Muzun Faydaları Nelerdir, Muzun Zararları Nelerdir, Muzun Kalori Ve Besin Değeri Nedir, Muz Nasıl Saklanmalıdır, Muz Ne Zaman Yenmelidir?

Lif açısından son derece zengin bir meyve olan muz son derece faydalı bir meyvedir. Sakaroz ve glikoz içeren muz vücudu besler ve pek çok hastalığa karşı bünyeyi korur.

Muz faydaları olan bir meyve ama bu faydalar ne diyorsanız hemen yanıtlara geçelim.

Muzda B1, B2, C, D ve E vitaminleri bulunur.

Muz pek çok hastalığı önler.

Muzun depresyona karşı koruyucu etkisi olduğunu söylesek şaşırırsınız değil mi? Ama gerçekten de muzda bulunan serotonin, kişiye kendisini gayet iyi hissettirmektedir. Muzda bulunan triptofan isimli protein, serotonine dönüşerek kişiye kendisini iyi hissettirir.

Muzdaki B6 vitamini kan şekerini düzenler ve vücut dengesini sağlar. Özellikle kadınlardaki adet öncesi sendromuna çok iyi gelen muz adeta bir mutluluk bombasıdır.

Muz, kandaki hemoglobin üretimini canlandıran ve anemiye karşı önlem alan bileşenleri de içerir. Yani muz yiyin, kansızlık derdiniz olmasın.

Muzun Faydaları Nelerdir, Muzun Zararları Nelerdir, Muzun Kalori Ve Besin Değeri Nedir, Muz Nasıl Saklanmalıdır, Muz Ne Zaman Yenmelidir? 1

 • Muz yüksek tansiyonu düşürür, sebebi de yapısında bulunan yüksek potasyum ve düşük orandaki tuzdur.
 • Muz beyin ve zihin faaliyetlerinizi zinde tutar.
 • Muzun bazı kişilerde kabızlığa yol açtığı söylense de muz aslında iyi bir laksatiftir. Yani bağırsakları çok iyi çalıştırır.

Akşam fazla alkol aldığı için ertesi gün kendisini kötü v halsiz hissedenler için de muz imdada yetişir. Balla tatlandırılmış bir bardak muzlu milkshake hem mideyi yatıştırır hem de zindelik sağlar.

Muzun yumuşak yapısı hem mide hem de bağırsak florasına iyi gelir, yatıştırıcı etki sağlar, içeriğindeki antiasitler sayesinde midedeki ekşimeyi alır.

 • Muz vücudun ısı kontrolünü de sağlar.
 • Muz sabah bulantılarını önler.
 • Böcek ve sinek ısırıklarının olduğu bölgeleri muz kabuğuyla ovalarsanız oradaki şişme ve tahrişi azaltabilirsiniz.
 • Yüksek oranda B vitamini içeren muz sinir sisteminizi yatıştırır.
 • Muz vücudu nezle ve grip gibi enfeksiyonlara karşı korur.
 • Muz kalp kaslarını güçlendirir.
 • Kolesterolü düşürür.

Muzun Faydaları Nelerdir, Muzun Zararları Nelerdir, Muzun Kalori Ve Besin Değeri Nedir, Muz Nasıl Saklanmalıdır, Muz Ne Zaman Yenmelidir? 2

Saçlar ve cilt için mükemmel bir maskedir. Saçların kırılmasını önler cilde canlılık verir ve parlamasını sağlar. Muz ciltteki siyah lekelerden kurtulmanızı da sağlar.

 • Cilt kanserine karşı korur.
 • Muz iyi bir afrodizyaktır. Erkekte cinsel gücü, kadında da cinsel isteği artırır.
 • Görüldüğü üzere muz faydaları çok fazla olan bir meyve.
 • Muz kabuğu da en az muz kadar faydalıdır.  Peki muz kabuğunun faydaları nelerdir derseniz gelin sayalım.
 • Siğillere iyi gelir.
 • Muz kabuğu çok iyi bir ayakkabı parlatıcısıdır.

Muz kabuğu ciltteki leke, iz, yara izi gibi sorunlu bölgelere gayet iyi gelmektedir.

Muz kabuğunun faydaları arasında parlatıcı etkisi de vardır. Muz kabuklarıyla gümüşlerinizi ovabilirsiniz.

 • Muz kabuklarını birkaç gün suda bekletip blenderdan geçirip keklerinizde kullanabilirsiniz.
 • Muz kabuklarını yüzünüze ve ellerinize sürebilirsiniz. Cildi yumuşatma etkisi vardır.

Muz kabuğunun faydaları sizi de şaşırttı değil mi?

Muzun Faydaları Nelerdir, Muzun Zararları Nelerdir, Muzun Kalori Ve Besin Değeri Nedir, Muz Nasıl Saklanmalıdır, Muz Ne Zaman Yenmelidir? 3

Muz diyeti ile kısa sürede kilo vermeyi de sağlayabilirsiniz. Tek gıda rejimleri çok sağlıklı olmasa da en fazla 3 gün sürdüreceğiniz muz diyeti ile 2-3 kiloluk fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Ama siz yine de daha sağlıklı diyetleri tercih edin deriz.

Muzun Zararları Nelerdir?

Muzun ne kadar sağlıklı ve faydalı bir meyve olduğundan söz edip durduk. Peki ya bu leziz meyvenin hiç mi zararı yok? Çok olmasa da  muzda da bazı yan etki yapabilecek olumsuz taraflar bulunabiliyor. Bunlardan birisi de kabızlık problemi meydana getirmesidir. E hani yazının başında faydalarını sayarken muz bağırsakları yumuşatır demiştiniz derseniz, “ölçüyü kaçırırsanız” diye cevaplayabiliriz. Evet muzu fazla tükettiğinizde kabızlık problemi oluşturabilir.

Eğer kilo vermek istiyorsanız muza mesafeli yaklaşmalısınız; zira muzdaki şeker oranı yüksek olduğundan kilo verme sürecinizi baltalayabilir.

Muz kimileri için alerjen bir meyvedir. Eğer muz yedikten sonra vücudunuzda kızarıklık oluşuyorsa, yanı sıra kaşıntı v mide bulantısı da görülüyorsa muz tüketimine son vermeniz ve bir alerji testi yaptırmanız faydanıza olacaktır.

 • Şeker hastası olan kişilerin de muz tüketiminde dikkatli olmaları gerekir.
 • Muz diyabet hastaları tarafından da dikkatli tüketilmesi gereken bir meyvedir.
 • Bunun dışında muzun vücuda ve sağlığa zara veren bir özelliği yoktur.

Muzun Faydaları Nelerdir, Muzun Zararları Nelerdir, Muzun Kalori Ve Besin Değeri Nedir, Muz Nasıl Saklanmalıdır, Muz Ne Zaman Yenmelidir? 4

Muz Kaç Kalori?

1 adet orta boy muz ortalama 130 kaloridir. Nişasta ve şeker yönünden zengin ve besleyici bir meyve olan muz dikkatli tüketilmelidir.

Muz Besin Değeri Nedir?

Muz yerken sadece tat alma duyunuz keyif almaz aynı zamanda metabolizmanız da şenlenir; zira muzda çok değerli vitamin ve ümineraller gizlidir. Muz, düşük doymuş yağ oranı ve yüksek potasyum içeriğiyle, lifli yapısı ile B6 ve C vitaminleriyle, manganez ihtiva etmesi ve enerji vermesiyle ünlü ve bu sebeple de tüketilmesi gereken bir besindir. Evet muz için besin demek hiç de yanlış olmaz.

A, B6 ve C vitaminleri; demir, kalsiyum ve potasyum mineralleriyle muz son derece besleyici bir meyvedir.

Muz Nasıl Saklanır?

Muz çok çabuk bozulan, narin ve dayanıksız bir meyvedir. Muzu satın aldıktan kısa bir süre içinde tüketmezseniz kabuğu ve içinin kararmaya ve yumuşamaya başladığını görebilirsiniz.

Muzun Faydaları Nelerdir, Muzun Zararları Nelerdir, Muzun Kalori Ve Besin Değeri Nedir, Muz Nasıl Saklanmalıdır, Muz Ne Zaman Yenmelidir? 6

Muz buzdolabında muhafaza edilmemesi gereken meyvelerdendir.  Muzu çok sıcak olmayan bir ortamda ve kağıt poşetlerde saklamak gerekmektedir.

Muzu plastik poşette bekletirseniz çabuk bozulmasına sebep olursunuz. Muzu mümkün olduğunca kese kağıdı yahut kağıt poşetlerde tutmalısınız.

 • Ham muzları çabucak olgunlaştırmak için olgun muzların yanına koyup oda sıcaklığında bekletin.
 • Muzun sap kısımlarını streç filmle sarıp o şekilde muhafaza ederseniz uzun süre dayanmasını sağlarsınız.
 • Muzu kahverengi kağıt poşette, elma ve domatesle birlikte bekletirseniz çabucak olgunlaştığına tanık olabilirsiniz.
 • Muzları meyve salatası, tatlı yahut pastalarınızda kullanacaksanız soyduktan sonra limon suyuna bulayın ki çabucak kararmasınlar.
 • En iyisi muzu azar azar alıp tüketmek, bittikçe yenisini almaktır.

Muzun Faydaları Nelerdir, Muzun Zararları Nelerdir, Muzun Kalori Ve Besin Değeri Nedir, Muz Nasıl Saklanmalıdır, Muz Ne Zaman Yenmelidir? 7

Muz en çok Mart ve Kasım aylarında yetişir ve bu aylarda da kolaylıkla tüketilebilir. Şimdilerde muzu her mevsimde bulmak mümkün ama en uygun iki ay Mart ve Kasımdır. Muzu ara öğün olarak ve yemeklerde 1-2 saat sonra tüketmek en uygunudur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/muzun-faydalari-nelerdir-muzun-zararlari-nelerdir-muzun-kalori-ve-besin-degeri-nedir-muz-nasil-saklanmalidir-muz-ne-zaman-yenmelidir/