Nar Çiçeği Çayı

Faydaları saymakla bitmeyen, Kuzey Afrika orjinli şifa pınarı olan Nar Çiçeği. Sudanlılar tarafından yüzyıllardır sohbet ve muhabbet çayı olarak kullanılmaktadır. Latince adı Hibiskus olan bu bitkinin anlamı da “ferahlık veren, rahatlatan” manasını içerir. Türkçeye ise Nar Çiçeği olarak çevrilmiştir. Eski dönemlerde daha çanak halindeyken gül bitkisine benzetildiği için Mekke Gülü denirmiş. Yöresel olarak zencefille karıştırılarak içiliyor. Bu yüzden bizler arasında “ekşi çay” olarak biliniyor.

Peki Nar Çiçeği bizim işimize nasıl yarayabilir? Sayısız faydasının yanında, nar çiçeği çayının zararları var mı? Ya da herkesin merak ettiği gibi nar çiçeği çayı zayıflatır mı? Gelin bu sorulara cevap bulalım.

Öncelikle size nar çiçeği çayı nasıl yapılır konusundan bahsedelim ki bu eşsiz bitkiyi nasıl kullanacağınızı iyi bilin:

Aktarlardan temin edebileceğiniz Nar Çiçeği’nden bir tutam kadar kuru nar çiçeği yaprağını alın, içeceğiniz kadar kaynamış suya atın ve biraz karıştırın. Yaklaşık 4-5 dakika demlerken, içerisine tat vermesi amacıyla tarçın, limon veya karanfil ekleyerek için. Yani, normal çay demler gibi yapabiliyoruz, süper pratik.

Nar Çiçeği Çayı Nasıl Kullanılır

Nar Çiçeği Çayı’nı ister kışın demleyerek sıcak sıcak için, isterseniz sıcak yaz günlerinde dolapta soğutarak için. Her türlü şekilde içilebilen harika bir içecektir. Yaz döneminde yapacaksanız unutmayın, yine yukarda ki gibi demleyin sonra dolaba atın.

Nar Çiçeği Çayı Faydaları Nelerdir

Peki gelelim asıl sorumuza; nar çiçeği çayı zayıflatır mı?

Gelin bunu Nar Çiçeği’nin faydaları nelerdir konusuyla işleyelim. Böylece siz de zayıflatıp, zayıflatmayacağına karar verin.

Ölü hücreleri yenilememizi sağlayan enzimlere yardımcı olur. Soğuk algınlığı veya grip gibi üst solunum yolu hastalıklarında tıkanan göğsünüz için nefes açıcı olarak kullanılmaktadır. Böbrek iltihaplarına iyi gelmektedir. Kireçlenmeyi önleyicidir. Kafeinsiz bir bitki olan ve yüksek oranda C vitamini içeren Nar Çiçeği, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuzey Afrika ve Amerika’da popüler çaylar arasındadır. Sudan’ın milli içeceğidir diyebiliriz.

Nar Çiçeği çayı, başta Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta Jamaikalılar kendilerine özel bir versiyonda üretmişlerdir.

Nar Çiçeği Çayı 1

Kan basıncını dengelediği için tansiyonu düşürür. Aynı sebeple, Tip 2 diyabette yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılır. Doğal bir antioksidandır. Serbest radikallerin vücudumuzdan atılmasına yardımcı olur. Toksinlerden arınmamızı sağlar. Kolesterolü düşürür. Mide kanserine karşı koruma sağlar. Mide şişkinliğini alır. Sindirim sistemini çalıştırır. Kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı direnç göstermenize yardımcı olur ve özellikle kilo vermeye yardımcıdır.

Metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Böylece çok daha iyi yağ yakarsınız. Bu sayede açlık hormonunuzun baskılanmasını sağlar. Aldığınız kalorileri yağa dönüştürmek yerine yakmaya başlarsınız. Kalori ihtiyacı ortaya çıkmayacağı için, kalorili yiyeceklere başvurmanıza gerek kalmaz. Böylece hızla zayıflamaya başlarsınız.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/nar-cicegi-cayi/