Nar Ekşisinin Faydaları

Nar ekşisi, bir çeşit konsantre nar suyudur. Nar suyunun içerisindeki tüm suyun uçurularak elde edilen yarı akışkan maddeye nar ekşisi denmektedir. Bu kıvamdaki maddeler çok uzun süre raf ömrünü koruduğundan binlerce yıldır eşki üretimi özellikle Akdeniz iklim kuşağında sürdürülmektedir. Esasında Nar ekşisi faydaları ile narın faydaları arasında bariz bir fark yoktur. Yalnızca, ekşi daha konsantre olduğundan tüketiminde daha dikkatli olunması gerekir ve bilimsel olarak analiz edildiğinde kaynamış bir içerik söz konusu olduğundan vitamin değerlerinde bir miktar düşüş olacağı da söylenebilir. Nar ekşisi zayıflatır mı sorusunun cevabı da aynen, nar’da olduğu gibi; kısmi boyutta olacaktır. Aynı şekilde bir diyetle uygulandığında bir miktar zayıflatıcı etkisi ortaya çıkacaktır.

Nar Ekşisi Neden Koyu Kıvamdadır?

Bildiğiniz gibi, Nar %10’dan fazla şeker içermektedir. Şeker kaynadığında suyun karamelize olmasına ve akışkanlığını yitirmesine neden olur. Yani, içinde %10 şeker olan bir sıvıya göre, kaynatıldığında su oranı düşeceğinden %80 şeker olmaya başlar ve akışkanlığı azalır. Nar ekşisi yoğunlaştığında diğer içerik de konsantre olacağından akışkanlığın azalmasına etki eden diğer faktörler olmaktadır.

Nar Ekşisi Nerede Kullanılır?

Nar ekşisi tek başına tüketilemez. Oldukça ekşi ve sert bir üründür. Tadının yanında içilmesi veya yenmesi durumunda sindirim sistemine ciddi zararlar verebilir. Ayrıca çok ciddi konsantre şeker olmasından dolayı, kan şekerini yükseltebilir.

Nar ekşisi, yemek ve salatalarda sos olarak kullanılmaktadır. Akdeniz mutfağında çok yoğun kullanılmakla birlikte, Arap ve İran mutfağında da önemli yeri vardır. Baharatlarla karıştırılarak etlerde sos olarak kullanılabildiği gibi, salatalarda ise benzersiz bir aroma verici olarak kullanılmaktadır.

Nar Ekşisinin Zararı Var Mıdır?

Nar ekşisi faydaları o kadar fazladır ki, birkaç zararlı etken dikkate dahi alınmayabilir. Yalnızca fazla tüketilmemesi gerektiği hususuna dikkat etmek yeterli olacaktır. Günde 10-15 ml civarında tüketimi yeterlidir.  Aksi halde kan şekeri ve sindirim sistemi üzerinde ciddi etkileri olabilmektedir.

Nar ekşisi zayıflatır mı sorusunun cevabını arayanlar nar ekşisinin kalori değerlerini duyduğunda hüsrana uğrayabilir, zira nar ekşisi ciddi bir kalori değerine sahiptir. Bir bardak nar ekşisi 1 aylık şeker tüketiminize denk olduğundan. Binlerce kaloriye sahip olduğu söylenebilir. Ancak, Zaten nar ekşisi bardak ölçeğinde tüketilmediği için problem olmayacaktır. Salatalarda veya yemeklerde sos olarak kullandığımız miktarın kalori değeri önemsenecek değerde değildir. Kimi kaynaklarda 100kalori civarında verilen 100ml için nar ekşisi kalorisinin çok daha yüksek olmasından söz edilebilir. Zira konsantre olmayan haliyle dahi nar suyu daha fazla kalori içermektedir.

Nar Ekşisinin Faydaları2

Nar ekşisi, gerçek ekşi olarak satılmak kaydıyla 100-200 ml ambalajlarda satılmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken satın alınan ekşinin gerçek olmasıdır. Kimi ürünler nar sosudur ki, bu ürünler şeker ve katkı maddelerinden imal edilir. Hiçbir faydaları olmadığı gibi oldukça zararlı içeriğe sahiptirler. Nar ekşisi faydaları için de tüketilmekte olduğundan bu tuzağa düşüp zararlı bileşenleri vücudumuza sokmamalıyız.

Günümüzde nar ekşisi fiyatı, pek çok satış mecrası olduğundan hayli değişkendir. Belirttiğimiz gibi sahte ürünler de pazara girdiğinden ciddi bir fiyat asimetrisi bulunmaktadır. Doğal ürünler olmak kaydıyla nar ekşisi fiyatları 100 ml ambalajlarda 2016 yılı itibariyle 10-30 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulmuş durumdadır. Olumsuzluklarla karşılaşmamak için, ürünlerin ruhsatlı olduğundan emin olmak ve güvenilir marketlerden satın almak faydalı olacaktır.

Nar ekşisi tıpkı narda olduğu gibi, metabolizmayı hızlandırma etkisine sahiptir. Bu sebeple, zayıflamayı hızlandıracağını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak aşırı tüketilmemeli ve mutlaka bir diyet eşliğinde kullanılmalıdır. Aksi halde faydalı olmayacağı gibi ciddi zararlara da yol açabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/nar-eksisinin-faydalari/