Narsist Ne Demek?

Narsist ne demek, Çok güzel bir peri kızı olan Ekho kendisine aşık olanlara asla karşılık vermez ve herkesi peşinden koştururdu. Ekho bir gün Narkissos isminde çok yakışıklı bir avcı görür ve ona tutulur. Ekho ona bir görüşte aşık olur. Ama Narkissos, peri kızının aşkına karşılık vermez ve ondan daima kaçar. Ekho bu kara sevda karşısında günden güne erir ve ölür.

Narsist Ne Demek?

Vücudundaki kemikler kayalara, sesi ise kayalarda eko denilen yankılara dönüşür.  Bu durum Olimpos dağındaki tanrıları çok kızdırır ve Narkissos’u cezalandırmaya karar verirler. Narkissos avlanmaya çıktığı bir gün susayarak bir nehir kenarına yaklaşır ve su içmek için eğildiğinde nehrin sularına yansıyan ve o güne kadar görmediği kendi görüntüsü karşısında adeta büyülenir.

Yerinden kalkamaz çünkü kendine aşık olmuştur. Bu aşkla nehir kenarında kendini seyre dalar. Ne yer, ne içer, ne uyur. Mütemadiyen kendini izler ve ömrünü oracıkta tüketir. Narkissos öldüğünde bedeni suda yüzen nergis çiçeklerine dönüşür. İşte bugün psikolojide kullanılan “Narsist” terimi Yunan mitolojisindeki Narkissos’un psikolojisine dayanır.

Narsist nedir ve narsisizm nedir sorusunun yanıtı da bu mitte gizlidir. Özseverlik de denilen narsisizm, kişinin kendine aşık olması ve hatta adeta tapmasıdır.

Narsist Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Narsistik kişilik bozukluğu nedir sorusu için daha ayrıntılı yanıtı şöyle verebiliriz.

Halk arasında daha yalın bir anlatımla kendini beğenmiş, egosu yüksek, kibirli insanlar için kullanılan bir terim de olan narsist kişilik, tüm ilgiyi üzerine çekmeye çalışan, hep gözde ve ön planda olmaya çalışan kişilik özellikleri ile karakterizedir. Narsist kişilikte bir insan başka insanları görmez, onların duygu ve ihtiyaçlarını önemsemez, ne hissettikleri yahut hissedebilecekleri üzerinde kafa yormazlar.

Narsist Ne Demek? 2

En belirgin özellikleri bencillik ve benmerkezcilik olan narsistler için dünya adeta onların etrafında döner. İş birliği gerektiren işlerden kaçınır, ekip ruhuna uzak yaşarlar. Ön planda ve “tek” olması gereken hep onlardır.

Narsist kişilik bozukluğunda, bu bozukluk içinde olan kişi her şeyi kendi düşündüğü gibi planlamaya ve yönlendirmeye çalışır ve bunun için de başkalarını kullanır. Başkalarını basamak olarak görmeye ve başkalarını kullanmaya eğilimlidirler. Asla doymazlar ve eleştirilmeye gelemezler. Doğrular ve gerçekler yüzlerine söylendiğinde, adeta delirirler ve dünyaları başlarına yıkılır, tüm özgüvenleri bir anda yerle yeksan olur. Bu sebeple de depresyona ve mutsuz olmaya son derece meyillidirler.

Narsist erkek ve narsist kadın toplumda çoğu kez karşılaştığımız insanlardır. Nüfuzlu ve güçlü kişilerse etraflarında pek çok insan olması muhtemeldir, ama bu onların kırıcı ve rahatsız edici bir kişilikleri olduğu gerçeğini değiştirmez. Nüfuzlarını kaybettikleri anda etraflarında hiç kimse kalmaz. Pek çok diktatör, firavunlar, Roma imparatorları ve bazı liderlerde narsist kişilik bozukluğu saptanmıştır. Hitler ve Napolyon ilk akla gelen narsist kişiliklerdir.

Narsist Ne Demek? 3

 • Narsist kişiler egoisttir.
 • Empati yetenekleri yoktur.
 • Para, güç, şöhret gibi toplumda daima üst kademede olma gibi bir saplantıları vardır.
 • Başarılı kişilere karşı kin ve nefret duyarlar.
 • Eleştiriye asla tahammül edemezler. Eleştirildiklerinde öfke, kin, nefret ve aşağılanma hissederler.
 • Eksiksiz ve mükemmel oldukları gibi bir yanılgıya sahiptirler.
 • Kendi çıkarları için başkalarını kullanmaktan çekinmezler.
 • Yalnızca kendilerini düşünürler.
 • Kendilerini abartırlar.
 • Daima övgü ve alkışlanma beklerler.
 • Herkesin ilgi ve dikkatinin kendi üstlerinde olmasını beklerler.
 • Başkalarını kıskanır ve haset ederler.
 • Fedakar ve iyi insanlar değildirler. İyiliği sadece gösteriş amaçlı yaparlar. Samimi ve dürüst değildirler.
 • Yüzeyseldirler.
 • Narsist Kişilik Bozukluğu Tedavisi

  Narsist kişilikte bir insan bilinçli olarak ve kendi isteğiyle psikoloğa baş vurmaz zira narsist olduğunun farkında dahi değildir. Yakın çevresinin zorlamasıyla bir hekime başvurabilen narsistler de vardır ama bu onlar için adeta bir yıkım, bir işkencedir. Başkalarıyla yaşadıkları problemlerin, kendilerinden kaynaklandığının farkında bile değildirler.

  Narsist Ne Demek? 4

  Davranışları yüzünden eşleri tarafından terk edildiklerinde depresyona girerler. Tedaviye sadece kendilerine olan güvenlerini yeniden kazanmak, mükemmel oldukları inancını yeniden edinebilmek için giderler. Egoları yeterince beslenmezse tedaviyi de bırakabilirler.

  Narsist kişilik bozukluğu olan kişiler psikoterapi ile daha gerçekçi düşünmeye yönlendirilebilirler. Buradaki iş, hastanın psikoterapistine kalmıştır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/narsist-ne-demek/