Nasıl Hamile Kalırım?

Nasıl Hamile Kalırım?
Çoğu kadın evlenir evlenmez gebelik sürecinin de başlamasını arzu eder. Yahut evliliğinin üzerinden belli bir müddet geçen çiftler uygun zamanın oluştuğuna hükmederek çocuk sahibi olmayı planlamaya başlarlar. Ama hamilelik sürecinin başlaması, ya da başka bir deyişle döllenme sürecinin belli periyotları ve şartları vardır. Çiftlerden her ikisinin de üreme ve çocuk sahibi olma hususunda biyolojik ve hormonal sorunlarının olmaması ve kadının hamile kalmak için en uygun dönemlerde eşiyle cinsel ilişkide bulunması gerekmektedir.

Kadının hamile kalıp kalmayacağı önceden belirlenemez. Çiftler, çocuk sahibi olmak için gereken şartları oluşturmadıkça, hekim de dahil hiç kimse hamileliğin garantisini veremez. Ama tabii ki rahmi, yumurtalıkları ve testisleri olmayan çiftlerde hamilelik durumu da gerçekleşmez.

Ancak korunmasız geçen 1 yılın sonunda çiftlerde anatomik açıdan hiçbir problem olmasa da, hamilelik süreci başlamayabilir. Bu da infertilite (kısırlık) problemine işaret eder. Çocuk isteyen çiftlerin ilk yapacağı şey korunmayı bırakmak olacaktır. Uygulanan doğum kontrol yöntemine bağlı olarak üreme yeteneğinin yeniden başlaması için en az 3 ay gerekebilir. Bu her zaman geçerli değildir. Korunmayı bırakan çiftlerde, kadınınhamile kalma süreci çok daha kısa da olabilir. Spiral ve doğum kontrol hapının kullanımının bırakılmasının ardından 1 ay içinde hamilelik oluşması da mümkündür.

Hamilelik ihtimalini arttırmak için haftada en az 2-3 kez ilişki gerçekleşmelidir. Daha seyrek ilişkilerde de hamilelik şansı elbette ki vardır ancak olasılık düşer. Önerilen ilişki periyoduna uyan çiftlerin %70’inde 6 ay içinde hamilelik elde edilir. Doğurganlık sorunu olmayan ve korunmayan çiftlerde kadının hamile kalma ihtimali her adet döneminde %25’tir.

28 günde bir adet gören kadında kanamanın başlangıcından itibaren 12-15. günler, gebe kalmaya en uygun günlerdir. Çünkü sağlıklı bir kadının yumurtlama dönemi aşağı yukarı bu günlere denk gelmektedir..

Nasıl-Hamile-Kalırım1

Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

  • Hamile kalmak için gerçekleştirilmesi gereken ilk şart çiftlerin korunmayı bırakmasıdır.
  • Düzenli bir cinsel yaşam, hamileliğin diğer önemli şartlarından biridir. İlişki sıklığı haftada 2-3 kez olmalıdır.
  • Kayganlaştırıcı ve bu amaçla kullanılan kremlerden uzak durmak gerekir. Zira bu kremlerin sperm üretimi üzerinde olumsuz etki yaptığı bilinmektedir.
  • Ayakta ve oturur pozisyonda gerçekleştirilen ilişkide, hemen ayağa kalkmak, yerçekiminin de etkisiyle spermleri rahimden uzaklaştıracaktır. Bu sebeple ilişkiden hemen sonra ayağa kalkmamak, sırtüstü yahut bacakları yüksek bir yere dayayarak bir süre yatmak, gebelik ihtimalini arttırır.
  • Hamile kalmak için gereken şartlardan birisi de çiftlerin yüksek ısıdan olabildiğince uzak durmaları; hamam, sauna, sıcak su banyosu, termal gibi ısının yüksek olduğu yerlerde bulunmaktan ve buralarda banyo yapmaktan kaçınmaları gerekir.
  • Kadınların 28 günde bir adet gördükleri düşünüldüğünde, hamile kalmak için en uygun zaman, kanamanın başlamasından itibaren 12. ve 15. günlerdir.  Bu dönemde sağlıklı bir kadının yumurtlaması gerçekleşir.  Ama eğer kadında adet düzensizliği varsa bu yöntem çok da etkili olmayacaktır. Önce bir hekime danışarak adet düzensizliğinin ortadan kaldırılması gerekir.
  • Hamile kalmak için en uygun zaman kadını adet çevrimine ve aslında biraz da şansa bağlıdır. Bu konuda stres yapmamak, endişe ve kaygıya kapılmamak gerekir. Zira çiftlerde, özellikle kadında hamile kalamama korkusu ve şüphesi hamile kalma sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Sık ilişki sperm kalitesini ve yoğunluğunu olumsuz açıdan etkileyeceğinden, hamile kalmak için gereğinden fazla ve sık cinsel ilişkiye girmekten kaçınmak gerekmektedir.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/nasil-hamile-kalirim/