Nasır Evde Nasıl Tedavi Edilir

Nasır, derinin katmanlaşıp, sertleşmesi neticesinde ortaya çıkan bir deri hasarıdır. Ölü derilerin atılamayıp, üst üste birikmesi sonucunda cilt sertleşir ve bir süre sonra özellikle ayaklarda ecı verici hale gelir. Özellikle ayaklarda nasır tedavisi sıkıntılı süreçlere mal olabilmektedir. Nasıl geçer dendiğinde pek çoğumuzun bir cevabı yoktur, zira somut bir tedavisi hakkında bilincimiz bulunmamaktadır.

Nasır, davranış biçimleri ile doğru orantılı olarak ortaya çıkar. Ayrıca fiziksel özellikler de nasırın oluşumunda etkilidir.  Örneğin, uzun süre ayakta durmak taban ve ayak altlarında nasıra sebep olurken, ayak kemiklerindeki anormallikler neticesinde kronik nasırlar oluşma olasılığı fazladır. Eğer nasırlar, davranışlarınızdan ve fiziksel özelliklerinizden kaynaklanıyorsa, her tedaviden sonra tekrarlayacağını unutmayınız. Bu durumda oluşmalarını engelleyecek tedbirler alabilirsiniz.

Tabii nasırlar zaman zaman işimize de yarayabilir. Örneğin bahçe işleri yapanların ellerindeki nasırlar, bu işi sürdürmek durumunda olduklarından, ellerinizin su toplayıp, acı çekmelerini engelleyen faktördür. Yani nasır aslında vücudun bir modifikasyon mekanizmasıdır ve acı çekmeyi azaltmak için ortaya çıkar. Tabii özellikle ayaklarda oluşan nasırlar bu kapsamda değildir ve ciddi acılar çekmemize neden olur. Bu noktada topuk sertleşmesine değinmekte fayda vardır.  Uzun süre açık ayakkabılar giyen ve ayakta duran kişilerde, özellikle aşırı kilo söz konusuysa topuk sertleşmesi normaldir. Topuk sertleşmesi tedavisi de nasır tedavisiyle hemen hemen aynıdır.

Nasır Evde Nasıl Tedavi Edilir

Nasır tedavisi için öncelikle nasır oluşum eğilimi olan dokuyu tespit etmeniz gerekir. Çoğunlukla parmakların kenarında ve aralarında meydana gelebilen bu sorun, sürtünme ve baskı nedeniyle ortaya çıkacağından, nasır haline gelmeden önce acı çekmenize sebep olan bir lezyona dönüşecektir. Öncelikle bu safhadayken müdahale edebilir ve nasıra dönüşmesini engelleyebilirsiniz.

Nasıra dönüşmüş lezyonlar ise, uzun süre müdahale edilmemiş deri lezyonlarıdır. Özellikle yanlış ayakkabı kullanıyorsanız veya ayaklarınızda yapısal bir bozukluk söz konusuysa ortaya çıkacaklardır. Ayrıca ayakkabılarınızı çorapsız giyiyorsanız sürtünme artacağından nasır oluşumu da artacaktır.

Evde Nasır tedavisi için unsurlarımız,

 • Ponza Taşı
 • Zeytinyağı
 • Sirke
 • Limon
 • Sarımsak
 • Defne Yağı
 • Terebentin
 • Kekik Yağı

Şeklindedir. Bu unsurların hemen hepsi hem yumuşatıcı etkiye sahiptir hem de antiseptik özellikleri ile ayrışma sonrasında enfeksiyonu engeller.

Banyolarda yumuşayan nasırlı bölgeye ponza taşı ile müdahalede bulunmak etkili bir yöntemdir ve nasırın gelişimini engeller. Tabii bu nasırın yok olması için her zaman yeterli olmaz. Ve bazı habis nasırlara daha ciddi uygulamalar gerekecektir. Nasır tedavisi elbette ilaçlar ve bantlarla da yapılabilir. Ancak buna gerek yoktur. Evde kendiniz geliştireceğiniz doğal ürünlerle de aynı sonuçlara ulaşmanız mümkün olacaktır.

Nasırlarınıza haftada bir kez sarımsak sürerek 1-2 saat sonra sirkeli su ile oba bilir ve ponza taşı ile deri katmanını ayırabilirsiniz.

Gün aşırı, kekik yağı, zeytin yağı veya defne yağı ile ovmak da nasırlar üzerinde etkili olacaktır. Tabii bu yağları karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Nasır nasıl geçer sorusunun en iyi cevabı beklide hazırlayacağımız sarımsaklı karışımı düzenli tatbik etmek olacaktır.

Nasır Evde Nasıl Tedavi Edilir

İbrahim Saraçoğlu Nasır Tedavisi

Profesör İbrahim Saraçoğlunun da nasır tedavisi ile ilgili bir kürü bulunmaktadır Bu kür, Kapsamında 2 meyve kullanılmaktadır.

 • Ananas
 • İncir

Her iki meyvenin de nasırlı bölgeye bir bant veya bezle bağlanıp gece boyunca tutulması ve sabahında yıkanması öngörülen yöntemin sonucunda oldukça iyi verim elde edilmektedir.

 • Meyveyi bölün tam olarak nasırın üzerine uygulayın ve sarın.
 • Tüm gece bekleyin

Sabahında tercihen zeytinyağı ile ovduktan sonra ponza taşı ile yıkayın

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/nasir-evde-nasil-tedavi-edilir/