Nazar Boncuğu Nedir, Anlamı, Günah Mı, Nazar Boncuğu Geleneği Nereden Gelmektedir?

Nazar Boncuğu takma geleneği çok eskilere dayanır. Nazar Boncuğu kişilerdeki kem gözü aldığı iddia edildiğinden ötürü kullanılır. Nazar Boncuğu çoğu renkte olabilir. Çok renkli ve süslü boncuklardır. Makalemizde, nazar boncuğu manası hakkında bilgi alacaksınız.

Nazar boncuğu manası şahıstan şahsa değişir kimisi çocuğu amacıyla takar çocuğu hasta olmasın diye kimisi ise, çocuklarının iyi gelecekleri olsun ve onların güzelliklerine nazar değmesin diye takılır. Nazar boncuğu cam şeklinde olan göz alıcı boncuklardır.

Nazar Boncuğu Nedir, Anlamı, Günah Mı, Nazar Boncuğu Geleneği Nereden Gelmektedir? 1

Nazar Boncuğu Nedir?

Nazar boncukları yuvarlak taş stillerinde olan mavi ve mavi rengin tonunda imal edilen taşlarıdır. Kolye ucu olarak da kullanılır. Nazar boncuğu geleneği işlemiş çağlara dayanır. Makalemizde nazar boncuğu nedir sorusu içerisinde cevaplar alıyor olacağız. Hem de değişik boyutlarda olan nazar boncuğu resmi netten araştırılabilir. Kişiler amacıyla rengârenk ve değişik stillerde olan nazar boncukları iyiye işarettir.

Kadınlar ve erkekler amacıyla Süryani nazar boncuğu tüketimi önerilir. Her iki tür içerisinde Süryani nazar boncuğu manası sağlığı ifade eder. Eğer sizler nazar boncuğu günah mı diye soracak olursanız ise nazar boncuğu günah değildir. Kullanabiliriz.

Aynı zamanda günümüzde renkli olan taş ve boncuklar iş hayatınızda da renkli kişilikler taşıdığınızı gösterir. Kötü gözü alması amacıyla bu geleneği sürdürelim. Nazar boncuğu günah mı gibi soruların cevabını da almış olmaktayız.

Nazar Boncuğu Anlamı

Eski akrabalarımızdan kalma nazarı alan boncuk öyküsü anlatıldığı gibidir. Kimileri ise boncuk takarsanız, kazancınızın artacağına işaret olur der. Birbirinden değişik desenlerde görülen nazar boncuğu kolye ürünleri de çok sevilmektedir. Turistik gezilere çıkmış olduğumuz zaman nazar boncuğu kolyeleri almaktayız. Arkadaşlarımıza armağan ederiz.

Nazar Boncuğu Nedir, Anlamı, Günah Mı, Nazar Boncuğu Geleneği Nereden Gelmektedir? 2

Farklı ebatları olan uyumlu renklerle süslenen boncukları dostlarımıza armağan ediyoruz. Eskiden gelen görenek olan renkli boncuklar anne ve babanız da her vakit kullanılmasını önerir. Kişilerde olan parlak renkli nazar boncuk kolyeleri kem gözü çeker. Kişinin size saldığı negatif enerjiyi alabilmek amacıyla çok idealdir. Dolayısıyla taş ve Süryani geleneklerinden gelen renklerle süslü nazar boncuklar hayatınızda iş amacıyla yeni güzellikleri ifade eder. Mavi boncuklu taşlar genellikle Doğu bölgesinde çok kullanılır. Bunun amacıyla ağaç bile yapıldı.

Nazar Boncuğu Günah Mı?

Nazar boncuğu takmamızın nedeni etrafımızdaki kötü insanların kötü bakışlarını engellemek amacıyla olmaktadır. Buradaki gaye gayet açıktır. Sizler her an bireylerin her bakışında güler yüzü ile karışılacaksınız diye bir şey yoktur. Boncuklar gözün arka planda göremediklerini görmek amacıyla gereklidir.

Boncuklara tapar gibi aslında yardım beklemediğimiz prosese rastgele bir günahı olmaz. Dinimizde nazar denilen kem göz zararı vardır. Rabbim herkesi bu durumdan korusun. Bir taştan ümit beklemek, yerine isteklerimizi Allah’a yakarış yaparak Allah dan istemiş oluruz. Allah’tan isteyerek sağlıklı ve olumlu işler yapmış oluruz. Bu bir gelenektir. Nazar boncukları Süryani taşı ile üretiliyorsa bilin ki o boncuklarda özel kesinlikle el emeği işçilikleri vardır.

Nazar Boncuğu Nedir, Anlamı, Günah Mı, Nazar Boncuğu Geleneği Nereden Gelmektedir? 3

Süryani Nazar Boncuğu Anlamı

Süryani nazar boncuğu has taştan üretilir. Gerçek tesiri bulunduğu fikir edinilen şahsa pozitif enerji veren boncuktur. Genelde Doğu Anadolu bölgesindeki derhal her kızda kullanılır. Hem de Süryani nazar boncuğu istek istenen bir ağaç bulunur. İlgili ağaca takılı olan nazar boncukları çok çok süslüdür. Nazar istek ağacı genellikle beyaz renkli yapılır.

Kişiler bir tepenin üzerine çıkarak istek dilerler.  Dolayısıyla, süslenen boncukları boynunuza takmak güzel günler istediğinizi ifade eder. Süryani nazar boncuğu erkekler içerisinde kullanıma ideal olan boncuktur. Daha kalın akik şeklinde olan cam niteliği bulunur. Yere düştüğünde ise katiyen kırılmaz ve çatlama yapmaz.

Nazar değmesi inancı gözlerle ve bakmakla ilişkilendirilmiş tarih boyunca. Tarihte Nazar boncuğunun esas kökeni Mısırlılar olarak bilinmektedir. Nazar değmesi inanışına göre, insanın taşıdığı olumsuz düşünceler, fikrin dışarıya açılmış şekli olan gözlerden dışarı çıkar. Buda, bakışlarla olur. Buna, vurucu güç adı verilir. Vurucu kuvveti önlemek ve ondan korunmanın yolu ise, “göze gözle karşı gelmek” olmuş.

Şekli gözü andıran her şeyin, insanı kötü düşünceden, nazardan koruduğu inancı yaygınlık kazanmış. Geçmiş zaman Eski Mısırlılarda “Osiris’in Gözü” veya “Horus’un Gözü”, nazara karşı korunma yollarından biri olarak benimsenmiştir.

Nazar Boncuğu Nedir, Anlamı, Günah Mı, Nazar Boncuğu Geleneği Nereden Gelmektedir? 4

Biz Türklerde de nazar inancı gerektiğince yaygındır. Bizdeki nazar inancının başlangıcı Orta Asya’ya Şamanizm devresine uzanır. Geçmişte kötü bakışın, negatif enerjinin insanlara felaket getireceği düşünülmüş ve halen bugünümüzde de nazara inanan insanlar mevcuttur. Türkler, kötü bakışın önüne geçmek amacıyla pek çok nesne kullanmışlardır. Kullanmış oldukları bazı nesneler şunlardır. Kullanılan bu malzemeler günümüzde hala kullanılmaktadır. Hurma çekirdeği, atın nalı, yumurta kabukları ve son olarak küçük ve büyük mavi nazar boncukları…

Ülkemizdeki nazar değmesine karşı en sık sarf edilen nesne nazar boncuğudur. İnsanlar, sevdiklerini, çocuklarını kem gözlerden güvenliğini sağlamak amacıyla onların üzerlerine kesinlikle bir nazar boncuğu takardı. Bu boncuklar, genellikle göz şeklinde ve ufaktır.

Nazar boncuğu nazarın etkilerini ortadan kaldıracak diye inan kişiler, nazar boncuklarını genel olarak kemerlerinde veya anahtarlıklarında taşır. Daha büyük ebatlı olan nazar boncukları ise, mekân süslemede kullanılır. Evleri ve işyerlerini güvenliğini sağlamak amacıyla duvarlara büyük nazar boncukları asılır.

Özgün ve naturel nazar boncukları Ege Bölgesi ve Anadolu’nun kimi köylerinde geleneksel yöntemlerle üretilmektedir.

Nazar Boncuğu Nedir, Anlamı, Günah Mı, Nazar Boncuğu Geleneği Nereden Gelmektedir? 5

Nazar Boncuğunun Yapımı

Nazar boncukları, Ocakları fırınlarda yapılıyor. Fırın sıcaklıkları 600-800 derece arasında olmalı. Nazar boncuğunun asli maddesi, hiç şüphesiz camdır. Üreticiler, nazar boncuğu üretmek amacıyla fabrikaların hurda camlarından, çöpe atılmış ya da kırılmış detaylı cam ürünlerden ve atık camlardan yararlanır.

Geleneksel nazar boncuğu üreticileri, boyalarını da kendileri hazırlar. Renklendirme amacıyla, genellikle opal, çinko ve kobaltı kullanırlar.

Nazar boncuğu yapılırken birtakım araçlardan da yararlanılır. Bunlardan birtakımları, yan gecek, büyük gecek, leh, merdandır. Yan gecek camı toparlar, büyük gecek camı ocağa atar, leh alevi önler, merdan boncuklara göz yerleştirmekte kullanılır.

Ocaklarda iyi verim amacıyla çam odunundan yararlanılır. Üretilecek olan nazar boncukları nasıl ve nerede kullanılacaksa yani yapılacak olan nazar boncuğu Kullanma durumuna göre camın parçaları, büyüklü küçüklü kutulara yerleştirilir. Sonra, ateş yeterli sıcaklığa geldikten sonra büyük gecek denen kürek yardımı ile cam parçaları ocağa atılır. Ocağın içeresindeki bölmelere, hangi türde nazar boncuğu yapılacaksa, ona ideal renkte cam konur.

Nazar Boncuğu Nedir, Anlamı, Günah Mı, Nazar Boncuğu Geleneği Nereden Gelmektedir? 6

Bir vakit bekledikten sonra renk verme adımı gelir. Camların erimesi ve boyalarla karışması aşağı yukarı 2 saat vakittir. Ardından, tüketicinin arzusuna göre biçimlendirme yapılır.

Nazar boncuklarının tipleri de vardır. Örnek verecek olursak mavi renkli olan ufak boncuklar kuzu boncuğu, hayvanların eyerlerine takılan renkli boncuklar saraç ismini almış olmaktadır. Hem de nazar boncukları, biçimlerine göre de isim alabilmektedir. Uçan daire, gözlü zar, yumurta gibi. Nazar boncukları kullanımı günümüzde hala devam etmektedir.

Evin giriş kısmına tarlaya ve arabalara nazardan korunmak amacıyla takılmaktadır. Nazar boncuklarından almak isteyen kişiler piyasada bulunan birçok dükkanlarda nazar boncuğu satılmaktadır. Satılan nazar boncukları küçük veya büyük olarak satılmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/nazar-boncugu-nedir-anlami-gunah-mi-nazar-boncugu-gelenegi-nereden-gelmektedir/