Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes darlığı neden olur, yokuş tırmandığınızda, merdiven çıktığınızda, ev işi yaptığınızda, egzersizden sonra nefes darlığı yaşamak normaldir. Bu geçici ve kontrol edilebilir bir durumdur. Ama söz konusu olan ciddi bir nefes darlığı problemiyse, nefes alış verişi durduk yere ve istirahat halinde iken de hissedilir.

Nefes darlığı,  alınan nefesin yetmemesi, derin nefes alamama ve nefes alışverişi sırasında zorlanma olarak tarif edilebilir. Tıp dilinde dispne olarak adlandırılan nefes darlığı sebepleri nelerdir, nefes darlığı neden yaşanır bir bakalım.

Nefes Darlığı Neden Olur? 1

Fiziksel efor sarf edilmediği halde, hava çok sıcak olmadığı halde yani somut bir nedene bağlı olmaksızın yaşanan nefes darlığı başka bir sağlık sorununa dikkate çekiyor olabilir, bu konuda hassas olmakta fayda vardır. Eğer bu türden sebebi belli olmayan bir nefes darlığı problemi yaşanıyorsa ve bu durum 1 ayı aşkın süredir devam ediyorsa kronik nefes darlığı şikayetinden söz edilebilir ki kronik nefes darlığı yaşam kalitesini alabildiğine düşüren bir problemdir.

Nefes darlığı nedenleri arasında, KOAH, zatürre, astım gibi akciğer veya solunum yolları problemleri; taşikardi, kalp yetmezliği, kalp krizi gibi kalp problemleri, panik atak ve kaygı bozukluğu, hipotansiyon yani düşük tansiyon, obezite, tüberküloz gibi hastalıklar ilk etapta sayılabilecek etkenlerdir.

Bir de fiziksel sebeplere dayanmayan tamamen psikolojik kökenli bir nefes darlığı vardır ki o da kişiyi oldukça sarsar. Peki psikolojik nefes darlığı neden olur,  hangi etkenler yüzünden psikolojik nefes darlığı çekeriz ona da bir bakalım.

Herhangi bir tehlikeye maruz kaldığımızda, öfkelendiğimizde, korktuğumuzda içgüdülerimiz bize ya saldırmamız ya da kaçmamız gerektiğini söyler. Bunun içinde oksijenlenmiş temiz kanın son hızla kaslarımıza ulaşması gerekir. Bu sebeple kalbimiz normalden daha hızlı ve kuvvetli atmaya başlar. İşte tam da bu yüzden hızlı hızlı ama derinliği olmayan sığ nefesler alırız.

Nefes Darlığı Neden Olur? 2

Sınav kaygıları, iş stresleri, denkleştirilmesi gereken bütçeler, yaşam kaygıları bizi derin diyafram nefesleri almaktan alıkoyar ve göğüs nefesi alarak bir müddet sonra hem ağrı çekmeye başlarız hem de psikolojik nefes darlığı neden olur sorusuna yanıt ararız.

Nefes darlığının sık olarak görüldüğü bir dönem vardır ki sadece kadınlara has bir dönemdir ve hemen hemen her kadında görülür. Hamilelik döneminden bahsediyoruz. Hamile anne adayları da sık sık nefes darlığından şikayet eder. Peki sebebi nedir, hamilelikte nefes darlığı neden olur  ona da bir bakalım.

Gebelik döneminde ve özellikle gebelik ilerledikçe büyüyen rahmin diyafram kasına yaptığı baskı ve bu kası yukarı doğru itmesiyle göğüste sıkışma ve nefes alışverişinde bir zorlanma oluşması olağan ve yaygın bir durumdur.

Nefes Darlığı Neden Olur? 3

Özellikle ikiz gibi çoğul gebeliklerde bu tür nefes sıkışmalarına daha çok rastlanılır. Ayrıca gebelikte oksijen gereksinimi arttığı için hızı ve sık nefes alışı normaldir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/nefes-darligi-neden-olur/