Nefis Kuşburnu Marmelatı Yapılışı, Evde Kuşburnu Marmelatı Yapılışı

Kuşburnu marmelatı, kuşburnu çayını çok sık duymuşsunuzdur mutlaka. Peki ya kuşburnu marmelatını? Kuşburnu bitkisinden imal edilen kuşburnu marmelatı, hafif buruk tadı ve damakta uzun süre kalan aromasıyla, çok şekerli tatlardan hoşlanmayanların tercih ettiği bir lezzettir.

Nefis Kuşburnu Marmelatı Yapılışı, Evde Kuşburnu Marmelatı Yapılışı

İçinde bulunan çeşitli vitamin ve minerallerle zenginleşen kuşburnu marmelatı hem  yaz hem de kış aylarında rahatlıkla tüketilebilir. C vitamini açısından zengin olan kuşburnu marmelatı özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve hastalıklara karşı da vücuda direnç sağlamaktadır.

Kuşburnu bitkisi ülkemizde hemen her bölgede yetişir, özel bir bakım ve toprak cinsine ihtiyaç duymaz. Portakaldakinden daha fazla C vitaminine sahiptir. C vitamini ısıya duyarlı bir vitamin olduğundan çay ve marmelatı yapılırken dikkatli olunmalıdır.

Kuşburnu reçeli ile kuşburnu marmelatını karıştırmamak gerekir. Kuşburnu marmelatında kuşburnu bitkileri püre haline getirilmiştir.

Kuşburnu Marmelatı Faydaları

  • Kuşburnu marmelatı eklem, romatizma, kireçleme türünden rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
  • Gribal enfeksiyonlara yakalanma riskini düşürür. Günde 3 tatlı kaşığı yenilebilir.
  • Eklem iltihapları ve romatizmaya iyi gelir.
  • Artrit şikayetine de iyi gelir.
  • Ağrı kesen özelliği vardır.
  • Böbrek üstü bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlayarak hormona dengeyi kurar.

Nefis Kuşburnu Marmelatı Yapılışı, Evde Kuşburnu Marmelatı Yapılışı 2

Kuşburnu Marmelatı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu marmelatını şekersiz yapmanız daha iyi olacaktır. Şeker hastaları da rahatlıkla yiyebilsin diye kuşburnu marmelatının şekersiz yapılması daha iyi olacaktır.

Gerekli malzemeleri sayalım:

  • Kuşburnu, toz şeker ve su

Evde kuşburnu marmelatı yapımı:

  • Kuşburnunun uç kısımlarını bıçak yardımıyla kesin ve temizleyin. Daha sonra yıkayın ve düdüklü tencereye alarak üzerlerine 1 parmak geçecek seviyede su ilave edin. Su temiz ve klorsuz olmalı. Bu şekilde 1 saat pişirin. Pişme işleminden sonra kuşburnuları püre haline getirin ve ince bir süzgeçten geçirin.
  • Süzülen kuşburnuları geniş bir tencereye alın ve 3 saat karıştırarak kaynatın. Koyulaşınca şeker ilavesi yapın ve 15-20 dakika daha kaynatın. Marmelatınız hazır. Ama şeker oranını daha az tutabilirsiniz; zira kuşburnu marmelatı şekersiz de gayet lezzetli bir marmelattır.

Nefis Kuşburnu Marmelatı Yapılışı, Evde Kuşburnu Marmelatı Yapılışı 3

Kuşburnu marmelatı fiyatına da bir bakacak olursak;  marka ve gramajına göre fiyatın değiştiğini görürüz. 10 TL ile 50 TL arasında değişen fiyatlarla piyasaya sürülmüştür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/nefis-kusburnu-marmelati-yapilisi-evde-kusburnu-marmelati-yapilisi/