Nexıum 40 Mg Enterik Kaplı Pellet Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

NEXİUM 40 mg tablet, aşırı mide asidi şikayeti olanların kullandığı etkili mide asidi düzenleyici bir ilaçtır. Ancak her ilaç gibi gelişi güzel alınmamalı ve Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler araştırılıp ona göre kullanılmalıdır.

Makalemizde NEXİUM 40 mg tablet Klinik Özellikleri, neye iyi geldiği, yan etkileri ve kullanma talimatlarını bulabilirsiniz. Bunlar önemli bilgilerdir. Çünkü ilaçlar iyileşmek ve sorunu ortadan kaldırmak için alınmaktadır. Bir sorunu ortadan kaldırırken başka sorunlara neden olmak istenmeyen bir durumdur. Bunun için de ilaç alırken Klinik Özellikleri iyi bilinmelidir.

Nexıum 40 Mg Enterik Kaplı Pellet Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Nexıum 40 Mg Enterik Kaplı Pellet Tablet Nedir?

Etken maddesi Esomeprazol magnezyum olan NEXİUM 40 mg tablet, proton pompası inhibitörü olarak bilinmektedir. Pembe renkli NEXİUM 40 mg tablet midedeki asit oluşumunu azaltır. Klinik Özellikleri ve ilacı Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenleri yaptığımız bilimsel araştırtmalar neticesinde sizinle paylaşacağız.

Kullanma talimatı hakkında vereceğimiz bilgiler tamamen bilimsel olarak yayınlanmış gerçek bilgilerdir. Kimler bu ilacı kullanmalı,kimler kullanmamalı, merak ettiğiniz her şey makalemizde sunulmaktadır.

Endikasyon Bilgisi

NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet, reflü hastalığında, mide suyunun yemek borusuna kaçmasından dolayı oluşan yemek borusu iltihaplanmasında, midede bulunanların yemek borusundan ağıza gelmesine bağlı mide yanması, ülser tedavisinde, Helicobacter pylori adlı bakterinin neden olduğu mide enfeksiyonu tedavisinde, Zollinger-Ellison sendromunda ve  mide asidinin aşırı çok olduğu tüm rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

Ayrıca sürekli NSAİİ grubu yani ağrı kesici ve iltihap tedavi edici ilaç kullananlarda yan etkileri azaltmak amacı ile de kullanılmaktadır.

Mide veya duodenum ülserlerinde kanama tedavisine ek olarak ve tekrar kanamanın önlenmesinde NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet kullanılmaktadır.

Nexıum 40 Mg Enterik Kaplı Pellet Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 1

Nexıum 40 Mg Enterik Kaplı Pellet Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

 • Klinik Özelliklerini yukarıda belirttiğimiz NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet, diğer kimyasal ilaçlar gibi dikkatli ve gerektiğinde kullanılmalıdır. Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler bilinmeli ve gelişi güzel kullanılmamalıdır.
 • Doktorunuz NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet kullanmanızı önerdiyse önceden kullanım talimatlarını okumanızı ve Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmenizi öneriyoruz.
 • İlacın etken maddesi Esomeprazol magnezyuma karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.
 • NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet kullanımı sırasında karın ağrısı, hazımsızlık, kan veya gıda kusma, siyah veya kanlı dışkı gibi durumlarla karşılaşırsanız ilacı kullanmayı bırakıp acilen doktorunuzla iletişime geçiniz.
 • Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar bu durumlarını doktora bildirmeli ve doktorun önereceği doza NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet kullanmalıdırlar.
 • NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet kullanımı sırasında göğüste ağrılı yanma hissi, baş dönmesi, kol veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma gibi belirtiler hissederseniz acil midahale gerekebilir hemen doktorunuza başvurunuz.
 • Osteoporoz yani kemik erimesi olan hastalarda bir yıldan fazla NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet kullanımı kalça, bilek, ayak ve omurgada kırık riski yaratabilmektedir. Bu yüzden ilacı kullanmaya başlamadan doktorunuza bu konuda bilgi veriniz.

Nexıum 40 Mg Enterik Kaplı Pellet Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 3

İlacı Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler arasında kanda ki magnezyum oranını düşürebilmesidir. Kas kasılmaları, kalp atışında hızlanma, baş dönmesi, yorgunluk gibi belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuza bu konuda bilgi veriniz. Kanınızda magnezyum ve potasym seviyeleri düşmüş olabilir. Uzun süreli NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet kullanımında belli aralıklarla kan testleri yaptırmanız iyi olacaktır.

İlacı kullanmaya başladığınız kısa süre içinde olumlu etkilerini hissederek iyileştiğinizi düşünüp tedaviyi sonlandırmayınız. Doktorunuz ne kadar kullanmanız gerektiğini söyledi ise o kadar kullanınız.

12 yaş altı çocuklarda, hamilelerde ve emzirenlerde NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet kullanılmamalıdır.

Nexıum 40 Mg Enterik Kaplı Pellet Tablet’in Kullanım Şekli

Klinik özelliklerini öğrendikten sonra ilacın kullanım şekline geçelim. Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler hangi durumlarda kullanmamak gerektiğini ve hangi durumlarda dikkatli kullanmak gerektiğini önceden bize bildirmektedir.

 • Doktorunuz size en uygun dozu ve tedavi süresini belirleyecektir. Biz genel olarak ilacın kullanım şeklinden bahsedelim.
 • NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet su ile alınmalıdır. Aç veya tok alınabilir. Şikayetiniz mide yanması, kusma ve bulantı ise günde 20 mg yani bir tablet almanız yeterlidir. Bir aylık NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet tedavisine rağmen şikayetleriniz düzelmezse doktorunuza başvurunuz.
 • Şikayetlerinizde iyileşme olduysa ilacı sadece ihtiyaç halinde günde 20 mg lık 1 tablet almanız önerilir.
 • Hastalığın tekrarını önlemek için günlük önerilen doz: Günde 20 mg yani 1 tablettir.
 • Eğer yemek borusu iltihabı tedavisinde kullanılıyorsa günde 40 mg lık 1 tablettir. İyileşme süresi 4 ile 8 haftadır. Kontrolünüzde doktorunuz ilacın devam edip etmeyeceğine karar verecektir.

Nexıum 40 Mg Enterik Kaplı Pellet Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 2

NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet etken maddesi Esomeprazol magnezyuma alrjisi olanlar bu ilacı kullanmamalıdırlar. Alerjik reaksiyonlar ciddi yan etkilere neden olabilir.

 • NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet kullananlarda seyrek olarak ciddi alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bunların belirtileri, ateş, şişme, şok, deride kızarıklık, döküntü, bulanık görme olmaktadır. Ayrıca seyrek olarak kas ağrısı, kanda hücre sayısının azalmasına bağlı bir takım kan hastalıkları, depresyon, zihin karışıklığı, ağız ve midede iltihaplanma, göğüste daralma, sindirim sisteminde mantar iltihabı, karaciğer iltihabı, terlemede artış olabilmektedir.
 • Çok seyrek rastlanılan yan etkiler ise ciddi sayılabilecek cilt ve kan hastalıkları, halüsinasyon, karaciğer fonksiyonlarında azalma, kas zayıflığı, böbrek iltihabı, erkeklerde meme büyümesi, kanda sodyum ve magnezyum değerlerinin düşmesidir.
 • Tüm bu yan etkiler ile karşılaştığınızda mutlaka doktorunuzla iletişime geçerek ilacı kullanmayı kesiniz.
 • NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tabletin hafif yan etkileri ise, baş ağrısı, karn ağrısı, ishal, gaz şikayeti, kabızlık, halsizlik, deri döküntü, kaşıntı ve kızarıklıkları, uyuşukluk hissi, el ve ayaklarda ödem, ağız kuruluğudur.
 • Karaciğer enzimlerinde artış görülebileceği için belli aralıklarla kan testi yaptırmak faydalı olacaktır.

NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler ve ilacın nasıl kullanılacağı kullanma talimatında bildirilmiştir. Doktorunuz önerdiği şekilde ve kullanma talimatını da okuyarak ilacı kullanmanız gerekir. Ayrıca kullanma talimatını saklamanızı öneriyoruz. Bir takım yan etkiler hissederseniz kullanma talimatına ihtiyacınız olacaktır.

Nexıum 40 Mg Enterik Kaplı Pellet Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 5

İlacı Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenlerin başında ilacın bileşenlerinin ne olduğudur. Bunlar kullanma talimatında belirtilmektedir. NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet etkin maddesi Esomeprazol magnezyum trihidrat ve yardımcı maddelerdir. Klinik özellikleri, etkileri, yan etkileri ve kullanım şekli de kullanma talimatlarında yer almaktadır.

Kullanma talimatını okuduğunuzda dikkatinizi çekecek herhangi bir şüpheniz olursa mutlaka doktorunuza bundan bahsediniz. İlacı kullanmamanız gereken durumları, dikkatli kullanmanız gereken durumları ve risk faktörlerini kullanma kılavuzunda bulabilirsiniz.

NEXIUM 20 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet 2017 piyasa değeri 25,94 TL’ dir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/nexium-40-mg-enterik-kapli-pellet-tablet-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir/