Nootropil 80 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Nootropil, şurup, tablet ve ampul şeklinde formları bulunan ve berrak ve renksiz olan bir ilaçtır. Bu ilaca yatıştırıcı ya da uyarmacı özelliği olmadan bazı davranışların geliştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kişilerin öğrenme, dikkat, bellek ve odaklanma şeklinde bilişsel hareketlerini geliştirmek amacıyla kullanılan bir ilaçtır.

Nootropil 80 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 1

Bu ilacın yatıştırma ya da uyuşturma şeklinde özellikleri bulunmaz. Nootropil muadili olarak ise; Opemin tablet, Norotrop tablet ya da ampul, Cerebrofil solisyon ya da Nootrover ampul de kullanılabilmektedir.

Her ilaçta olduğu gibi, Nootropil kullanımında da kişilerin muhakkak bir doktor kontrolünde olması önerilmektedir. Her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi bu ilaca ihtiyaç duymaya başlamıştır. Belirli hastalıkların tedavisinde kullanılması sebebi ile kişilerin hangi hastalık için kullanıyorsa o hastalığa uygun tedavi yöntemlerine göre bu ilacı kullanması gerekmektedir.

Bütün bunların yanı sıra doktorun önerdiği dozdan da farklı dozlarda ilaç alınmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. yine bu ilaç ile birlikte alınması gereken başka ilaçlar var ise, kişilerin bu durumu da muhakkak ki doktoruna belirtmesi gerekmektedir.

Endikasyon Bilgisi

Nootropil neden kullanılır? Sorusuna karşın çok sayıda yanıt vermek de mümkündür. Anımsama, anıları tutma dikkati bir noktaya teksif etme eksikliği, uyku bozuklukları, vijilans yetersizlikleri şeklinde yerleşmiş bunama durumları ile pick ve alzheimer hastalıkları haricinde kalan yaşlanmaya bağlı ruhsal davranış kusurları. Kafa travması geçirenlerde görülebilen baş dönmesi baş ağrısı, ajitasyon şeklinde öznel post-travmatik semptomlar.

Nootropil 80 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 2

İskemik ve hemorajik akut serebral dolaşım yetersizlikleri ile bu tarz şeylerin ve serebral artariosklerozun kronik semptomları. Delirium tremens kronik alkolizm ve toksikomanitlerde görülen fonksiyonel bozukluklar ve zekâ kusurları ile dezentoksikfikasyon kürlerinde zihinsel yeteneklerin gene temini. Derin şuur bulanığı beyin damarlarının travma sonrası sakalleri. Çocuklarda görülen davranış bozuklukları (topluma uyum sağlamama şeklinde), öğrenim performansında düşüklük.

Nootropil 800 Mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Nootropil ilaç etkin maddesi pirasetama ya da öteki pirolidon türevlerine ya da ihtiva etmiş olduğu yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz var ise, aşırı duyarlı iseniz, Beyin kanamanız var ise, Son-ehemmiyet böbrek hastalığınız var ise, Huntington Koresi hastalığınız var ise bu ilacı kullanmayınız.

Pirasetama kanama süreni uzatabilmesi sebebi ile kanama ile ilgili altta yatan bozukluğunuz var ise, belirli bir hastalık sebebi ile kanama riski taşıyorsanız, beyin kanaması geçirdiyseniz, düşük dozda aspirin dâhil kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar kullanıyorsanız ya da ağır kanamalı ve büyük cerrahi girişimli bir hasta iseniz, Böbrek yetmezliğiniz var ise Nootropil dikkatle kullanınız.

Nootropil 80 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 3

 

Yaşlıysanız ve uzun süreden beri Nootropil kullanıyorsanız böbrek işleviniz doktorunuz tarafınca tertipli olarak izlenmeli ve gerekir ise doz ayarlaması yapılmalıdır. Bu uyarmalar geçmişte herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerli ise lütfen doktorunuza danışın. Nootropil ‘in yiyecek ve içecek ile kullanılması, Nootropil aç ya da tok karnına alabilirsiniz.

Nootropil ilacı kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışınız. Eğer hamile iseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyor iseniz, lütfen doktorunuza haber veriniz. Nootropil ‘in hamile kadınlarda kullanımına ilişkin kâfi veri mevcut değildir. Hekim tarafınca lüzumlu görülmedikçe Nootropil hamile kadınlarda kullanılmamalıdır. Nootropil ilacı kullanıyorsanız hamile kalmamak için etkili bir halde gebelikten korunmalısınız. Tedaviniz esnasında hamile olduğunuzu fark ederseniz derhal doktorunuza danışınız.

Nootropil 800 Mg Tabletin Kullanım Şekli

Nootropil ‘in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler Nootropil 800 mg Film Tablettin muhteviyatında Sunset Sarısı FCF (E110) bulunur. Gün içinde 3 tableti sabah, öğlen ve akşam 1’er tablet ya da 6 tableti sabah, ’öğlen ve akşam 2’şer tablet, şeklinde almanız önerilir. Gün içinde 3 tableti sabah, öğlen ve akşam 1’er tablet ya da 6 tableti sabah, öğlen ve akşam 2’şer tablet şeklinde almanız önerilir.

Nootropil 80 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 4

Kortikal kaynaklı miyoklonus (bir ya da daha çok uzuvda yada gövdede kısa, ani (‘’fllaş-benzeri” kas kasılmaları) tedavisi için, düzgüsel başlangıç dozu 7.2 g (9 tablet)’dir. Bundan dolayı doktorunuzun talimatlarına uyunuz. Çocuklarda (8 yaş ve üzeri) Nootropil kullanım şekli: konuşma terapisi şeklinde uygun yaklaşımlar ile beraber disleksi (okuma/yazma güçlüğü) tedavisi için, günlük önerilen doz averaj 3,2 g (4 tablet)’dir. Gün içinde 4 tableti sabah ve akşam 2’şer tablet şeklinde almanız önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

Nootropil ne için kullanılır? Sorusu, her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından yöneltilmektedir. fakat bundan önce kişilerin muhakkak bu ilacın yan etkilerini de bilmesi gerekmektedir. her ilaçta olduğu gibi, Nootropil ilacının da birtakım yan etkileri söz konusu olabilmektedir. Tüm ilaçlar şeklinde Nootropil ‘in muhteviyatında bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan tesirinde bırakır olabilir. Nootropil son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Nootropil ambalaj üzerinde belirtilen son kullanma tarihinden sonrasında kullanmayınız.

Bu ilacın en sık görülen ve hafif şiddetli olan yan etkileri ise şu şekildedir; uyku hali, bulanık görme, halsizlik, hareketlerde meydana gelen bozukluklar, epilepsi hastalarının epilepsi krizlerini çok daha şiddetli ve sık bir şekilde geçirmesi, sinirli ve kaygılı bir ruh hali, ödem ve şişlik gibidir.

Nootropil 80 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 5

Bu belirtilerin çok daha şiddetli bir hale gelmesi durumunda ise kişilerin muhakkak doktoru ile irtibata geçmesi önerilmektedir.

Her ilacın etkisi birbirinden farklı olduğu gibi, kişilerin en doğru etkiyi görebilmesi için ilaçların kullanma talimatlarına uygun tüketmeleri gerekmektedir. bunun için ise, doktor ya da eczane yetkilisinin önerilerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Nootropil 800 Mg tablet, ağızdan almak için uygun olan bir ilaçtır ve kişilerin ilacı alırken bol su içmeleri de son derece büyük bir öneme sahiptir.

Tabletleri tüm halinde bir bardak su ile yutunuz, çiğnemeyiniz ya da kırmayınız. Nootropil böbrek fonksiyon bozukluğu olan yaşlı hastalarda doktorun dozu ayarlaması önerilir. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda dozun ayarlanması gerekmez. Karaciğer yetmezliği ile beraber böbrek yetmezliği var ise dozun ayarlanması önerilir. Eğer Nootropil ‘in tesirinin çok güçlü ya da zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz ya da eczacınız ile iletişime geçin. Nootropil kullanmayı unutursanız, unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. Nootropil ile tedavinin sona ermesine doktorunuz karar vermelidir.

Nootropil 80 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 6

Nootropil bir tiroit ekstresi ile eş zamanlı kullanıldığında, konfüzyon (zihin karışıklığı), irritabilite (ihtarya aşırı tepki gösterme) ve uyku bozukluğu gözlemlenmiştir. Pirasetama öteki ilaçların metabolizmasını etkilemesi beklenmez. Eşzamanlı alkol kullanımı, pirasetama serum düzeylerini değiştirmemiştir.

Nootropil 800 Mg tablet, reçeteli bir şekilde satılan ilaçtır. Kişilerin bu ilacı doktorunun kontrolünde kullanması çok ciddi problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Bu sebeple de kişilerin muhakkak doktor kontrolünde bu ilacı almaları önerilmektedir. Bütün bunların yanı sıra, Nootropil 800 Mg tabletin 2017 yılındaki satış fiyatı ise reçeteli bir şeilde ortalama olarak 8 TL olmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/nootropil-80-mg-tablet-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir/