Normal Doğum Ve Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik sürecinin sonuna doğru hemen her anne adayını heyecan ve birazda korku sarar. Nasıl olacak, her şey yolunda gidecek mi, doğum zor mu olacak gibi düşünceler içinde bocalamaya başlarlar.

Bu makalemizde anne adaylarını rahatlatmak ve doğuma daha bilinçli hazırlanmalarını sağlamayı hedefledik. Bunun için doğum belirtileri nelerdir ve belirtiler başladığında ne yapmak gerekir konularında uzman görüşlerini alarak bu makaleyi hazırladık.

Normal Doğum Ve Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum zamanı yaklaşırken bir takım ağrılar başlar. Bunlar neden olur ve gerçek doğum belirtileri nasıl olur sorularının yanıtını bu makalede bulabilirsiniz.

Normal Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum zamanı yaklaştığında bebek dışarı çıkmaya hazır olduğunu anne adayına hareketleri ile bildirir. Bu belirtiler yavaş yavaş kendini göstermekte ve doğumun başlamasına az kaldığını bildirmektedir. Peki bu doğum belirtileri nasıl olur?

Anne adayı 9 aylık gebelik sürecini tamamlamış ise ve artık bebek doğuma hazır ise heyecanlı bekleyiş zamanıdır. Normal doğum her an başlayabilir ve hazırlıkların tamamlanması gerekmektedir. Normal doğum belirtileri nelerdir?

Nişan Gelmesi, sancıların başlaması, rahim ağzında kasılmalar, bebeğin aşağı inmesi ve sık idrar çıkma başlıca belirtilerdir. Bunları açacak olursak;

Nişan (Kanlı akıntı) gelmesi: Başlıca doğum sancısı belirtilerindendir. Gebelik süresinde rahim ağzı bebeğe ve rahim içine enfeksiyon bulaşmasını önleyen bir sümüksü madde ile kaplıdır. Doğum kasılmaları başlayıp bebek aşağı inmeye başladığında vücut bu maddeyi dışarı atar.

Normal Doğum Ve Erken Doğum Belirtileri Nelerdir? 1

Bu kahverengi olabileceği gibi pembe akıntı şeklinde de olmaktadır. Anne adayı bunu görünce bir şeyler ters mi gidiyor diye endişelenebilir. Kesinlikle doğal bir durumdur ve doğumun yaklaştığını söylemektedir. Bu süre 1-7 gün arasında değişir. Gebeliğin son haftasına girildiğini belirtir.

Doğum sancısı belirtileri ise bebeğin artık doğmak üzere olduğunun en belirgin işaretidir. Bebek yola çıkmıştır ve artık doğuma gitme zamanı gelmiştir. Ancak şunu belirtmek de fayda vardır ki çoğunlukla yalancı doğum sancıları ile de bu dönemde karşılaşmak mümkündür. Bunun da akıldan çıkarılmaması gerekir.

Yalancı doğum sancısı belirtileri günde 10 kereye kadar 5-10 saniyeden 60 saniyeye kadar sürebilen kasılmalar şeklindedir. Düzensizdirler.

Gerçek doğum sancısı belirtileri ise düzenli ve şiddeti giderek artan sancılardır. Bel ve kasıklarda hissedilir. 5 dakikada bir ya da 10 dakikada 3 kez geliyorsa bunların gerçek doğum sancısı belirtileri olduğunu düşünmek gerekir.

Suyun gelmesi normal doğum belirtileri nasıl olur sorusunun en belirgin yanıtlarındandır. Bebeğin içinde bulunduğu kesede amniyon sıvısı bulunmaktadır. Kasılmalar ile bu kese yırtılır ve amniyon sıvısı dışarı akar. İdrar kaçırma hissi verebileceği gibi farkı şeffaf ya da açık sarı olmasıdır. Bu birden yoğun olabileceği gibi sızıntı şeklinde de olabilmektedir. Hastaneye gitmek gerektiği anlaşılmalıdır.

Normal Doğum Ve Erken Doğum Belirtileri Nelerdir? 2

Rahim ağzında kasılma ve değişimler ise anne adayı tarafından hissedilmez doktor tarafından muayene esnasında anlaşılır.  Doktorun gözlemleri ile doğumun başlayıp başlamadığı sonucuna varılır.

Bebeğin aşağı inmesi doğum belirtileri nelerdir sorusunun belirgin bir işaretidir. Bebek doğum kanalına girdiğinde karnın altında baskı hissedilir ve anne kendini rahatlamış hisseder. Bebek doğum kanalına yerleşmiş ve her an doğacak anlamına gelir.

Anne adayı doğum belirtileri başladığında kendini enerjik hisseder. Rahatlama, mutluluk ve enerjik hareketler genelde şaşırtıcıdır.

Bebeğin kanala girmesi ile idrar torbasına baskı uygulaması idrar var hissi yaşatır.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Normal doğum gebeliğin 38. Haftasının dolması ile gerçekleşmektedir. Ancak bazı nedenlerle 37. Hafta dolmadan oluşun doğumlara erken doğum denir. Erken doğum belirtilerini kendini gösterdiğinde hemen doktora başvurmak önemlidir. Doktor doğumu durdurmaya çalışacaktır. Bu da bebeğin sağlığı açısından önemlidir.

Normal Doğum Ve Erken Doğum Belirtileri Nelerdir? 4

Erken doğum belirtileri nasıl olur? Anne adayı karnında ağrı ve sertleşme hisseder. Kasıklarda ağrı ve kramplar, bel ağrısı, su gelmesi, kanama ya da lekenlenme ve karında aşağıya doğru baskı hissi olur.

Bu belirtiler hissedildiğinde hemen doktora gitmek gerekir. Bu belirtilerin doğum belirtisi olup olmadığına doktor muayene sonucu karar verir. Bunlar gerçek erken doğum belirtisi olabileceği gibi idrar yolu enfeksiyonlarından ya da yalancı doğum belirtilerinden de olabilir. Doktor doğum belirtileri nelerdir konusunda bilgilendirmektedir.

Doğum Belirtilerinden Sonra Yapılması Gerekenler

Yukarıda doğum belirtileri nelerdir belirttik. Bu belirtiler varsa ve doğum sancısı belirtileri de başladıysa artık doğum başlıyor demektir ve hastaneye gitmek zamanıdır.

Doğum sancısı belirtileri kuyruk sokumundan karın bölgesine doğru yayılan ve bedeni saran ağrılardır. İlk başladığında 20-30 saniye sürmekte ve gittikçe daha sık ve daha güçlü olmaktadır. Sancı düzenli aralıklarla gelir ve kesilir. Doğum sancısı belirtileri düzenli ve şiddeti giderek artan sancılardır. Bel ve kasıklarda hissedilir. 5 dakikada bir ya da 10 dakikada 3 kez geliyorsa bunların gerçek doğum sancısı belirtileri olduğunu düşünmek gerekir. Su gelmesi sancısız da olabilmektedir.

Normal Doğum Ve Erken Doğum Belirtileri Nelerdir? 5

Doğum belirtilerinden sonra yapılması gerekenler; ılık bir duş alınabilir, istirahat ya da evin içinde dolaşma,  belden kalçaya doğru hafif masaj, sık sık tuvalete giderek idrar yapma sayılabilir.

Doğum belirtileri ile hastaneye götürülecek valiz kontrol edilir ve eksikler var ise temin edilir. Annenin heyecano doğaldır ancak panik olmamaya çalışılır. Doktorunuza genel durumunuz hakkında bilgi verilir. Doktor sancıların sıklığına ve süresine göre sizi yönlendirecektir.

Anne adayının yakınları da bu süreçte anne adayını rahatlatmalı ve sakinleştirmelidirler. Onlarda heyecana kapılırsa anne adayının paniği kaçınılmaz olacaktır. Anne adayını sağlıklı bir şekilde hastaneye ulaştırmak yapılacak temel görevdir. Bunu gerçekleştirecek babaya büyük görevler düşmektedir.

Doğum belirtileri nasıl olur paylaştık sizinle. Bu durumda kaçınılması gerekenlerden de bahsedelim. Doğum sancısı belirtileri başladığında anne adayı hiçbir şey yememeli ve gereğinden fazla sıvı almamalıdır. Aksi halde bulantı ve kusma meydana gelebilecektir. Az sıvı tüketimi yapılabilir. Anne adayının doğum esnasında enerji ve güce ihtiyacı olacaktır. Bunun için ağızda eriyen şeker ya da küçük bir parça çikolata faydalı olabilmektedir.

Yemek yemenin sakıncalarından biri de doğumun sezeryan ile gerçekleşme ihtimalidir. Bu yüzden tok karınla hastaneye gitmek doğru olmayacaktır.

Normal Doğum Ve Erken Doğum Belirtileri Nelerdir? 6

Doğum belirtileri ortaya çıkmadan tüm hazırlıklar tamamlanmış olmalı ve mümkünse hamileliğin son haftasında anne adayı yalnız bırakılmamalıdır. Doktorun ve hastanenin telefon numaraları panik anında ulaşılabilecek bir yerde olmalı, bebeğin ve annenin valizi eksiksiz hazır tutulmalıdır. Hastaneye gidilecek araç önceden belirlenmeli, taksi ile gidilecekse taksi telefonları kaydedilmelidir. Aracı baba kullanacaksa heyecanını bastırmalı ve sakin kullanmalıdır.

Doğumuz yaklaşıyor ve siz heyecan yanı sıra korku da yaşıyorsanız kendinizi rahatlatmak açısından doğum belirtileri nasıl olur, belirtiler başladığında yapmanız ve yapmamanız gerekenler nelerdir hakkında ki bu makalemizi okumanızı öneriyoruz. Bebeğinize sağlıkla kavuşmanız ve sorunsuz bir şekilde onu dünyaya getirmeniz için önce kendinizi sakinleştirmeniz gerekmektedir.

Eğer erken doğum belirtileriniz varsa panik yapmayın ve doktorunuzu arayarak belirtileri ona anlatın. Doktorunuzun talimatlarına uyarak en kısa sürede hastaneye ulaşın. Tıp o kadar ilerledi ki artık erken doğumlarda bile bebeğin yaşaması şansı oldukça yüksek. Siz moralinizi yüksek tutun. Bebeğinize sağlıkla kavuşmanızı diliyoruz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/normal-dogum-ve-erken-dogum-belirtileri-nelerdir/