Obsidyen Taşı Nedir, Nerelerde Kullanılır, Özellikleri ve Faydaları

Kıymetli taşlar içinde yer edinen Obsidyen, volkan lavlarının ani soğuması sonucu oluşmaktadır. Çok bilinmemesine rağmen oldukça kıymetli bir doğal taş olan Obsidyen malum birçok yararı bulunmaktadır. Günümüzde alternatif tıp, kozmetik, mücevher ve spa alanlarında kullanılmaktadır. Kristal bir özelliğe haiz olmaması sebebiyle şekilsiz ve camsı bir yapıdadır. İçeriğinin averaj % 70’lik kısmını silisyum oluşturan Obsidyen madeni yüzyıllar boyu şifa amacıyla kullanılmıştır.

Obsidyen Taşı Nedir, Nerelerde Kullanılır, Özellikleri ve Faydaları

Obsidyen taşı tarih öncesi dönemlerde de çıkarılmış ve insanoğlu tarafınca çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse; Azteklerobsidyenin şifalı özelliğini keşfederek, toz haline getirmiş ve yaraların iyileşmesinde kullanmıştır. Çok eski zamanlarda inanışlara göre Obsidyen taşı, Tanrı için kesilen kurbanı da temsil etmekteydi. Bu sebeple de birçok inanışta Obsidyen taşı kesilerek keskin bir bıçak haline de getirilmiştir.

Obsidyen Taşı Nedir?

Organik bir taş olan Obsidyen taşı, içerisinde volkan gibi simgelerini bulundurmasından dolayı volkan taşı olarak da bilinen bir taş olmaktadır. Yanardağların ani şekilde soğuması ile meydana gelirler. Kristalleşme süreci gerçekleşmeden donma noktasına geldiğinden kenar kısımları ince, keskin bir formdadır.

Bu ince ve keskin formu sebebiyle tarihin eski uygarlıklarında tabanca ya da süs eşyası üretiminde kullanılmıştır. Mayalar, çok eski zamanlarda bu doğal taşı kendilerine ayna görevini görmesi için de kullanmışlardır. Günümüzde ise tıp alanında kullanılan neşterlerin keskin bölgelerinde kullanılan bir kayaçtır. Akrep, kova, oğlak burcuna haiz kişilerin uğurlu taşı olarak da bilinir.

Kayaçlar geçirdikleri evreler sonucunda renk değiştirebilir; gri, yeşil, kahverengi, kırmızı, mavi ve altın sarısı şeklinde renklere dönüşebilirler. Obsidyen kayacının en malum türü beyaz lekelere haiz kar taneli obsidyendir. İkizdere’deki obsidyenlerde ise altın mineralleri tespit edilmiştir.

Obsidyen Taşı Nedir, Nerelerde Kullanılır, Özellikleri ve Faydaları 1

Yeşil Obsidyen, Nemrut Dağı’nın Tatvan yörende çıkartılmaktadır. Kırmızı Obsidyen, Rize ilinin İkizdere bölgesinde öteki bölgelere oranla daha çok bulunur. Böylelikle pozitif yönde duyguların hareketlenmesini sağlar.

Obsidyen Taşı Nerelerde Kullanılır?

Kişilerin coşku duygusu üzerinde denge sağlayabilen bir taştır. Özellikle erkekler üzerinde enerji bakımından etkilidir. Tesir ettiği kişilere komiklik gücü verebilen değerli bir taştır. Kişilerin karar verme mekanizmalarında olumlu yönde etkiye haizdir. Mantıklı düşünmek için lüzumlu duyuları harekete geçirir. Aşırı alkol alan kişiler karaciğerlerin temizlenmesinde ve dinlenmesinde kullanabilirler.

20 dakikayı asla geçmemesi gereken bu uygulamada, kişilerin kesinlikle uyku haline de geçmemesi gerekmektedir. diz ve bacaklarında eklem ağrıları olan kişilerin ağrılarını hafifletmeleri konusunda da Obsidyen taşı kullanılmaktadır. Geleceği okuma ve rüyalar görmeye tesir ettiğine inanılan tabiatüstü bir taş olarak da bilinir. Taşı üzerinde taşıyan ferdin çevredekilerin duygularını okuyabileceği şeklinde bir inanç söz mevzusudur. Çok eski zamanlarda ise, kehanet taşı olarak da kullanıldığı birçok rivayette yer almaktadır.

Obsidyen Taşı Nedir, Nerelerde Kullanılır, Özellikleri ve Faydaları 3

Obsidyen Taşı Özellikleri ve Faydaları

Siyah Obsidyen taşının, kişilerin ayaklarının altına konması halinde negatif enerjiyi vücuttan dışarı atması sağlanmaktadır. bu sebeple de kişiler çok yoğun ve stresli oldukları bu dönemlerde Obsidyen taşını kullanmayı tercih ederler. Taşın eğer keskin kısımları giderilmiş ve yuvarlak hale getirilmişse; ayakaltında yuvarlayabilirsiniz. Ağrıyı tedavi edici taş olarak da malum Obsidyen taşını boyun bölgesinden yukarı taraflarda kullanmak zararı dokunandır. Taşın kalp hizasından yukarı çıkmaması gerekir.

Bunun için ise Obsidyen taşı bileklik olarak satın alınabilmektedir. Her geçen gün birbirinden farklı alanlarda kullanılan Obsidyen, özellikle de kadınlar tarafndan son derece yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir. Genel anlamda keskin olarak bulunmuş olduğundan yalnız ağrıyan yerin üzerine geçirmek kâfi olacaktır fakat yuvarlaklaştırılmış ise ağrı olan bölgelere taşla masaj yapabilirsiniz.

Keskin olarak kullanırken kenarlarına dikkat etmelisiniz. Obsidyen taşına sahibinden başka kimse dokunmamalıdır. Yeni çıkartılmış kayaçlar, ilk kere kullanılmadan önce deniz suyunda yahut deniz tuzunda bekletilebilir. Öteki bir seçenek olarak da toprakla arındırılabilir. Bu işlemler 24 saatten kısa sürmemelidir.

Obsidyen Taşı Nedir, Nerelerde Kullanılır, Özellikleri ve Faydaları 4

Obsidyen Taşı Nerede Bulunur?

Obsidyen, volkan camı olarak malum, organik yollarla oluşan, volkanik kökenli bir kayaçtır. Yanardağ lavlarının hızlı bir halde soğumasıyla doğar. Maya Uygarlığının Obsidyen ayna yapımında kullandığı bilinmektedir. Çok eski uygarlıklarda ise, savaşta ok ucu olarak da bu taş kullanılmaktaydı.

Günümüzde de bu kesici olma özelliği sebebi ile cerrahlar tarafından neşter olarak da kullanılmaya devam etmektedir. Çoğu süre siyah renkte ve camsı bir parlaklığa haiz olan bu kayaçlar, geçirdikleri organik evreler sonucunda gri, yeşil, kırmızı ve kahverengi, altın sarısı ve mavi renklere haiz olabiliyorlar.

Aztekler Obsidyen gecenin ve karanlığın tanrısı kabul ettikleri için “tanrısal taş” diye adlandırmışlardır. Siyah renkliler, daha çok Meksika’nın Apache Tears bölgesinde çıktığından, siyah Obsidyen “Apaçinin Gözyaşları” ve Kara Kadife adı verilmiştir. Snowfla-ke Obsidyen alt türüdür ve “Saflık Taşı” olarak da adlandırılmıştır. Kâhinler bu taşı kehanet taşı olarak adlandırmışlardır.

Hepimizin geçmişimizde yaşadığı ve bugünümüzü etkileyen vakalar vardır. Obsidyen taşı, vücuttaki negatif enerjiyi etkili bir şekilde vücuttan atılmasını sağlarken kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine de olanak tanır. Kendinizi tanımanızı ve haiz olduğunuz gücü ortaya çıkarmanızı sağlar. Obsidyen özellikleri sebebiyle gerginliğe de sebep olabilir. Bu durumda duygularınızın üzerine korkusuzca gidebilirseniz bu etkiyi hayatınız için olumlu yönde adımlara çevirebilirsiniz.

Obsidyen Taşı Nedir, Nerelerde Kullanılır, Özellikleri ve Faydaları 5

Terapi gücü çok yüksek olan Obsidyen stresi azaltır. Aşırı hassaslığı ve coşku duygusunu dengeler. Kişiye komiklik gücü verir. Özellikle erkekler üzerinde daha çok enerji sağlar. Obsidyen taşının psikoloji üzerinde de birbirinden farklı etkileri bulunmaktadır. Mantıklı bir şekilde karar vermesi gereken bir kişinin, Obsidyen taşı ile bu kararın çok daha rahat bir şekilde verebildiği de birçok araştırma tarafından ortaya çıkartılmıştır.

Yine bu uygulama sırasında da kişilerin uyumaması ve bu uygulamanın da 20 dakikayı aşmaması son derece büyük bir öneme haiz olmaktadır. Diz ve bacak ağrılarında ağrıyı çekmek için kullanılır. Vücuttaki negatif enerjiyi almak için organik siyah Obsidyen ayaklarınızın altına koyabilirsiniz. Keskinliği alınmış ve yuvarlak hale getirilmiş ise de, ayak altına alınarak vücuttaki ağrıların giderilmesi sağlanabilmektedir.

Bu gibi özelliklerinden dolayı da ağrı taşı olarak bilinmektedir. Fakat her türlü ihtimalin de göz önünde bulundurulması sebebi ile kalp hizasına getirilmemesi son derece önemlidir. Kalp hizasının altında kullanılmalıdır. Obsidyen taşı kolye olarak da satılabildiği gibi aynı zamanda Obsidyen taşı tesbih olarak da satışa sunulmaktadır. Kolyeler 50-60 TL olarak satılmakta olup tesbihlerde 1000 TL’ye varan rakamlar da söz konusu olabilmektedir. bu sebeple de kişilerin bu gibi ürünleri satın alırken kapsamlı bir araştırma yapması önerilmektedir.

Obsidyen Taşı Nedir, Nerelerde Kullanılır, Özellikleri ve Faydaları 6

Masajı hiç işlenmemiş organik kayaç ile yapmış olursanız keskin kenarları cildinizi yaralayabilir, bu yüzden bir tek icra etmek istediğiniz yerin üzerine koymanız kâfi olacaktır. Uygulamalar en oldukça otuz dakika yapılmalıdır. Taşlar uygulamadan önceden ve uygulamadan hemen sonra ne olursa olsun bol miktarda suda yıkanmalıdır. İlk kere alınan kristaller deniz suyu/deniz tuzu ya da toprakla 24 saatlik arındırma işlemine organik olarak tutulmalıdır. Sahibinden başkasının dokunmasına izin verilmemelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/obsidyen-tasi-nedir-nerelerde-kullanilir-ozellikleri-ve-faydalari/