Ödem Nasıl Geçer?

Ödem vücudumuzdaki damarlarda dolaşan sıvının damar dışına çıkması ve cildin altında birikmesi ile oluşan şişliklerdir. Genellikle el ve bacaklarda rastlana ödem özellikle hamilelik dönemindeki anne adaylarında görülmektedir.

Ödemler çoğu zaman ağrısız ve tehlikesiz olmakla birlikte bazen ciddi rahatsızlıklarında habercisi olabilmektedir. Kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği ve karaciğer hastalıklarının ilk belirtileri olabilecek ödemler eğer ciddi boyutlara ulaşırsa mutlaka doktor kontrolüne gerek duyulmaktadır.

Doktorunuz tarafından yapılan tetkik ve tahliller sonucunda eğer ödemin tetikleyicisinin bir hastalık olduğu tespit edilirse, hastalığın tedavisi için uygun tedavi yöntemi seçilerek tedaviye başlanacaktır.

Eğer ödemin sebebi bir hastalık değilse  bu tür ödemler, az su tüketimi, stres, aşırı derecede tuzlu beslenme, fazla kilolar, fazlaca karbonhidratlı yiyecekler, yorgunluk, hamilelik ve adet görme gibi sebeplerden dolayı oluşabilmektedir.

Ciddi rahatsızlıklar sebebiyle oluşan ödemler için hastalığın teşhisi ve önleyici tedavi uygulanması gerekirken, ciddi hastalıklar dışında oluşan ödemlerin vücuttan atılması için günlük yaşantımızda dikkat edebileceğimiz bazı metotlar yeterli olmaktadır.

Vücudumuzda meydana gelen ödemi yok etmek için öncelikle ödemi oluşturan sebepleri ortadan kaldırmak gerekmektedir. Aşırı tuz tüketimi ödemi tetiklemektedir. Bu nedenle yemeklerimizdeki tuz oranını iyi ayarlamalı, fazla tuz atılmamalı ve az tuzlu yemekler tercih edilmelidir.

Fazla şeker tüketmekte ödem oluşmasını  tetikleyen unsurlardandır. Vücut şekeri sindirebilmek için daha çok miktarda suya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle de daha fazla suyu vücutta tutar. Tüketilen şeker miktarını azaltarak ödem oluşumunu engelleyebiliriz.

Ödem Nasıl Geçer? 1

Biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı ödem atımını hızlandıran bitkiler arasındadır. Eğer tüketme imkanımız varsa bu tür gıdaları tüketmeliyiz. Vücudumuzun normalde ihtiyacı olan su tüketimine önem vermeli günlük ihtiyacımız olan 1,5 – 2 litre suyu tüketmeye özen göstermeliyiz. Su tüketimi aşırı sıcak havalarda, yorucu aktiviteler yapıldığında daha da arttırılmalıdır.

Kiraz, ananas, kayısı ve yeşil yapraklı sebzeler vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olduğu için ödem atılmasında faydalanabileceğimiz gıdalar arasındadır.

Alkol, kafein, nikotin ve uyuşturucu maddeler ödem oluşumunu tetiklemektedir. Bu maddelerden uzak durmalı veya mümkün olduğunca azaltmalıyız.

Ödem Nasıl Geçer? 2

Aşırı kilolar damar üzerinde daha fazla basınç oluşmasına sebep olduğu için dolaşımın yavaşlamasına ve vücudun sıvı dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Kilo kontrolünü yapmalı ve diyetisyen eşliğinde normal kilo seviyemizi korumaya çalışmalıyız.

Ödem olan bölgeye soğuk uygulamak şişliğin inmesine yardımcı olacaktır. Ayaklarda oluşan ödem için gün içerisinde birkaç kez ayakları 10-15 dakika kadar bel hizasının yukarısında tutmak, ayakları aşağıya uzun süreli sarkıtmamak, uzun süre ayakta hareketsiz durmamak ta ödemin düzelmesine yardımcı olacaktır.

Vücudumuzda oluşan ödemlerden özellikle iç organlarımızda oluşan ödemlerin tespit edilmesi daha zor olmaktadır. El, ayak ve vücudumuzun diğer dış bölgelerinde oluşan ödemler gözle fark edilebilirken iç organlardaki ödemlerin belirtileri daha farklı olmaktadır. Özellikle akciğer ödemi nefes darlığı, erken yorulma gibi belirtiler ile kendini göstermektedir.

Ödem Nasıl Geçer? 3

İç organlarda meydana gelen ödemler, diğerlerine göre daha ciddi bir şekilde incelenmelidir. Bu ödemlerin oluşma sebepleri arasında kalp rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıklar olabilir. Böyle bir durumda doktorunuzun yapacağı tetkik, tahlil ve röntgenlerle durum tespiti yapılarak tedavi süreci başlatılmalıdır.

El, ayak ve vücudumuzun diğer dış organlarında şişlik şeklinde görülen ödemler, genellikle ağrısız olmakta zamanla kaybolabilmektedir. Ancak eğer uzun süreli bir ödem oluşması varsa doktorunuz tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/odem-nasil-gecer/