Öfke Kontrolü Testi

Öfke kontrolü testi, çözemediğimiz, haksızlığa uğradığımız, engellendiğimiz, incindiğimiz, örselendiğimiz ve buna benzer bizi geren durumlarla karşı karşıya kaldığımızda gösterdiğimiz kızgınlık ve saldırganlık haline öfke diyoruz. Öfke, yakıcı ve yükselmiş duyguların açığa çıkartılması ve doğru bir yöne kanalize edilerek tahliye edilmesi anlamında son derece gerekli ve aslında sağlıklı bir tepkidir. Ama kontrol altında tutulur ve belli bir dozda dışarı yansıtılırsa…

Öfke Kontrolü Testi

Aksi takdirde, dizginlenmemiş, rafine edilmemiş, yumuşatılmamış bir öfke kişinin hem kendisine hem de etrafına zarar vermesine, hatta telafisi olmayan durumlara yol açabilir. Kişi eğer öfkesini kontrol edemiyor, bağırıp çağırıyor, kırıp döküyor, hakaret ediyor ve fiziksel şiddet uyguluyorsa, bu durum bir gün çok daha kötü ve ciddi neticelere varabilir.

Bu sebeple kişi öfkesini mutlaka kontrol altına almayı öğrenmeli, kendi kendini sürekli telkin etmeli, eğer bunu tek başına başaramıyorsa mutlaka yardım almalıdır. Yardım alacağı kişi de dalında uzman bir psikolog olmalıdır. Psikolog uygun olan tedaviyi yapacak, gerekirse kişiyi bir psikiyatra yönlendirecek ve psikiyatr da uygun görürse ilaç tedavisi de uygulayacaktır.

Kişinin öfke kontrolünün olup olmadığı öfke kontrolü testleriyle de anlaşılabilmektedir. Siz de eğer böyle bir durumdan muzdarip iseniz öfke kontrolü testi yaparak öfkeniz kontrol edip edemediğinizi anlayabilirsiniz.

Öfke kontrolü testi sadece yetişkinler için geçerli değildir. Çocuklarda öfke kontrolü testi de vardır.

Çocuklar kendi benliklerini anne babalarına, bir başka yetişkine yahut kendi yaşıtlarına hissettirebilmek adına öfke kontrollerini daha zor sağlarlar. Çocukların öfke patlamaları yaşamaları için çok az bir kıvılcım bile çoğu kez yeterlidir.

Öfke Kontrolü Testi 1

Sadece çocuklar değil, bebekler de öfkelenir. Onlar öfkelerini yüksek sesle ağlayarak; kollarını ve bacaklarını sallayarak, tekme atarak gösterirler. Bu durum 1.5 yaşından sonraki çocuklarda sinir krizi benzeri çok daha güçlü bir öfke gösterisine döner. Ama çocuklar konuşmaya, kendilerini düzgün cümlelerle ifade etmeye başladıktan sonra bu öfke de azalır.

Böyle bir durumda çocuğu bir pedagoga götürerek öfke testi yaptırmak ve neticeye göre hareket etmek en doğru seçimdir diyebiliriz. Çocuklarda öfke kontrolü testi  uzman bir pedagog tarafından yapılmalı ve gerekli yol ne ise o izlemelidir.

Öfke Kontrolü Testi 3

Yetişkinler için hazırlanan basit öfke kontrolü testleri de vardır. Bu testlerde genellikle gündelik hayatta karşılaşılması muhtemel ufak tefek ve nispeten daha büyük aksaklıklar ve aksilikler karşısında kişinin vereceği tepkiler ölçülür ve çıkan sonuca göre öfke kontrolünün olduğu veya olmadığı sonucuna varılır.

Öfke kontrolü testi yapmak için internet ortamında yayınlanan sorulardan faydalanabileceğiniz gibi, daha profesyonelce hazırlanmış testlerden de istifade edebilirsiniz. Çıkan netice, öfke kontrolünüz olmadığı yönündeyse mutlaka bir uzmana başvurarak öfke kontrolü tedavisi almak gerekecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ofke-kontrolu-testi/