Okaliptus Ağacı Nedir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptus ağacı suyu seven yapısı ve su çekme özelliği nedeniyle genellikle bataklıkları kurutmak için ve odunundan faydalanmak yetiştirilen 20 – 70 m boylarına ulaşabilen bir ağaç türüdür. Mersinsigillerin alt familyasından olan okaliptus ağacının ana vatanı Avusturalya olarak bilinse de Brezilya, Portekiz ve ülkemizde de Akdeniz ve Ege Bölgelerinin sahile yakın yerlerinde yetişebilmektedir.

Okaliptus Ağacı Nedir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptus ağacının odunu kırmızı renkte olmakla birlikte gövdesi grimsi gümüş renginde yaprakları ise mavimsi yeşil renktedir. Yaraklarını yaz kış dökmeyen okaliptus ağacının 600 farklı türünün olduğu belirtilmektedir. Okaliptus yaprağı, özellikle okaliptus yağı yapımında kullanılan ve oldukça faydalı bir yapraktır.

Okaliptus ağacı az engebeli bir gövdeye sahiptir ve yaprakları gövdesine yapışık olarak bulunur. Çiçekleri ise kırmızı renkte olup tek tek veya birleşik bir şekilde açarlar. Okaliptus yaprağının içerisindeki yağ miktarı özellikle Mayıs – Eylül aylarında zirve yaptığı için genellikle bu aylarda toplanması tercih edilmektedir.

Okaliptus ağacı, bataklıkları kurutması ve odun olarak kullanılması dışında sağlık açısından da oldukça faydalı bir ağaçtır. Yapraklarından elde edilen okaliptus yağı bir çok farklı hastalık için genellikle vücuda sürülmek, koklanarak teneffüs edilmek ve buharla teneffüs edilmek şeklinde kullanılırken, okaliptus çayı da ayrı bir tad ve sağlık kaynağıdır. Okaliptus normalde acı bir bitidir. Ancak buna rağmen kokusu keskin ve güzel bir kokudur.

Okaliptus Ağacı Faydaları Nelerdir?

Okaliptus yağı özellikle solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere bir çok farklı rahatsızlık için kullanılmaktadır.Grip, nezle, soğuk algınlığı, bağam sökme, göğsü yumuşatma, kas ağrılarının giderilmesi, böcek ısırıklarının giderilmesi, deride oluşan hasarların tedavisi gibi bir çok farklı tedavi amaçlı kullanımı bulunmaktadır. Kullanımı genelde tedavi yapılmak istenen bölgeye sürülmesi veya kokusunun burun ile teneffüs edilmesi yada kaynatılmış suya katılarak buharın buruna çekilmesi şeklinde olmaktadır.

Okaliptus Ağacı Nedir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? 2

Okaliptus yağının faydalarını ve kullanım şekillerini maddeler halinde incelersek :

Öncelikle okaliptus yağının bazı kişilerde alerjik etki edebileceği ve cildi tahriş edebileceği itimaline karşı tek başına kullanılmaması, diğer yağlar ile inceltilerek kullanılmasında fayda vardır. Özellikle daha önce kullanmayanlar için dikkat edilmesi gereklidir.

  1. Solunum yolu enfeksiyonlarında, soğuk algınlığı, öksürük ve diğer enfeksiyonlarda yağın burun deliklerinin iç kısımlarına hafif miktarda sürülmesi faydalı olacaktır.
  2. Öksürük gideirlmesinde kullanılması için tüketilen çaya birkaç damla atılması şeklinde kullanılabilir.
  3. Sinüzit hastaları içinde buhar tedavisine ilave edilebilmektedir. Tencerede kaynatılmış olan sıcak suya 5 – 6 damla okaliptus yağı damlatılır ve baş havlu ile örtüldükten sonra tenceredeki buhar buruna çekilir.
  4. Cilt sorunlarında ise, böcek ısırıkları, egzemanın sebep olduğu tahrişler içinde cilde sürülebilir. Ayrıca ağız içerisindeki yaralar içinde bir bardak suya damlatılacak 3 – 4 damla okaliptus yağı gargara yapılabilir.
  5. Kas ve eklem ağrıları içinde masaj yağı olarak kullanılabilir. Ağrıyan bölgeye sürülen okaliptus yağı ile masaj yapılır.
  6. Yüksek ateşli hastalar için vücut ısısını düşürmede kullanılabilir.
  7. Saç derisine okaliptus yağı ile yapılan masaj bit oluşumunu engeller ve beyne kanın daha hızlı gitmesini sağlar.

Okaliptus Ağacı Nedir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? 3

Okaliptus yağının dışında okaliptus ağacının sunduğu bir diğer faydalı ürün ise okaliptus çayıdır. Okaliptus çayı, antimikrobiyal özelliği ve keskin kokusu ile soğuk algınlığı ve sinüslerin tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle bitkisel ürünler ile bilinen Çin Tıbbında önemli bir ilaçtır. Henüz tam olarak araştırılmış olmamasına rağmen boğaz ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonlarında da etkili olduğu belirtilmektedir.

Okaliptus yağı ve okaliptus çayı doğal bir ürün olmasına rağmen bazı kişilerde yapıları gereği alerjik durumlar söz konusu olabilmektedir. Özellikle 2 yaşın altındaki bebeklerde kullanılmaması gereken okaliptus yağının, daha büyük bebeklerde ve çocuklarda cilde direk temasından kaçınılmalı, büyüklerde ise kullanmadan önce seyreltilmelidir. İlk defa kullanacak olanların doktor görüşü almaları önerilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/okaliptus-agaci-nedir-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir/