Öksürük Nasıl Kesilir?

Öksürük, soğuk kış günlerinde hemen hemen herkesin kapısını çalar, özellikle gıcık ile birlikte gelen kuru öksürük insanı çok fazla rahatsız eder. Kuru öksürüğü çoğu insan önemsemez ancak bazı hastalıkların habercisi olabilir eve çok tehlikelidir. Bu nedenle kuru öksürük yaşıyorsanız, bir hekime görünmenizde fayda vardır. Ancak evde deneyebileceğiniz bazı yöntemler de mevcuttur. Şiddetli öksürük nasıl kesilir sorunuzun cevabı için çok farlı ve pratik yöntemler mevcuttur. Öksürük nasıl kesilir tedavisi ve sebepleri hakkında bu yazımızdan bilgi alabileceksiniz. Ayrıca alerjik öksürük nasıl kesilir ve hangi yöntemler faydalıdır gibi konuları da öğrenebileceksiniz.

Soğuk günlerden itibaren tüm kış boyunca baş belası olan şiddetli öksürük nasıl kesilir, aşağıdaki şekilde açıklayalım;

Gıcıkla gelen öksürüğünüz var ise;

 • 2 adet kesme şekeri ağzınıza atarak emebilirsiniz. Bu gıcıkla gelen öksürüğün kesilmesini sağlayacaktır.
 • Kekiği bir miktar sıcak suyun içerisine atarak demleyin. Bu çayın içerisine 1 çay kaşığı kadar bal ekleyin ve için. Bu karışım da boğazınızı rahatlatacaktır.
 • Elma sirkesi ile günde iki kez gargara yapın. Gıcıktan ve öksürükten kurtulacaksınız.

Kuru öksürüğünüz var ise;

 • Bir adet turpu rendeleyin ve suyunu sıkın. Bu suyun içerisine bir miktar balı karıştırın ve için. Kısa süre içinde öksürüğünüz kesilecektir.
 • Sıcak suyun içerisine birer çay kaşığı karabiber ve toz tarçını atarak demleyip içmeniz de, öksürüğünüzü kesecektir.
 • Eğer öksürüğünüz kronikleşti ise, sıcak suyun içine bir çay kaşığına denk gelecek şekilde, ince ince kıyarak dağ şebboyu ekleyin ve demleyin. Bu suyu içtikten sonra kesildiğini göreceksiniz.

Bebeklerde öksürük nasıl kesilir

Bebeklerde öksürük nasıl kesilir tedavisi nedir gibi konuları merak ediyorsanız, işte size birkaç yöntem;

 • Balı ve karabiberi karıştırıp çocuğunuza bu karışımı sabah aç karnına ve gece yatarken yedirin. Bu karışımı bir hafta süreyle uygulayın.
 • 1 yaş sonrası bebeğiniz için iki tatlı kaşığı dut pekmezine bir miktar toz karabiber ekleyin ve bu karışımı günde iki kez yedirin. Bunu öksürük geçene kadar uygulayın.
 • 6 ay ve sonrasında olan bebeğiniz için 2 çorba kaşığı tereyağını erittikten sonra 1 çorba kaşığı pekmez ilave edin ve 1 tatlı kaşığı su ile bunu kaynatın. Birkaç dakika bekleyip ılındıktan sonra bebeğinize içirebilirsiniz.
 • 1 yaşından büyük bebekleriniz için ıhlamur ve ayva yaprağını kaynatıp, ılık olarak içirebilirsiniz.

Öksürük Nasıl Kesilir? 1

Yetişkinlerde Öksürük Nasıl Kesilir

Yetişkinlerde en çok rastlanan öksürük tipi alerjik öksürüktür. Alerjik öksürük nasıl kesilir aşağıdaki şekilde açıklayalım;

 • Su veya meyve suları, boğazda oluşabilecek mukusu azalttığı için bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Özellikle öksüreceğinizi düşündüğünüz zamanlarda bir yudum su alabilirsiniz.
 • Öksürüğünüz çok fazla artış gösterdiyse kendi doğal şurubunuzu yapabilirsiniz. Bunun için bir miktar limon suyunun içerisine, bu suyun iki katı olacak şekilde bal ekleyin ve karıştırın.
 • Alerji öksürüğünü azaltmak için bir başka yöntem de nemli havadır. Bulunduğunuz ortamı sürekli nemlendirin ve banyodan sonra nemlenen havayı içinize çekin.

Yalnız, eğer kuru öksürük sorununuz varsa, bu sorunu ortadan kaldırmak yerine, balgam söktürücü yöntemlere başvurmalı ve bol ılık su içerek balgam çıkarmalısınız. Zira sorun ancak bu biçimde kalıcı olarak çözüme kavuşabilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/oksuruk-nasil-kesilir/