Öksürük Şurubu

Öksürük, soğuk algınlığı sonucu ortaya çıkabilen, daha çok mevsim geçişlerinde bizi yakalayan, bazen de akciğer kanseri gibi önemli rahatsızlıkların belirtisi olabilen bir semptom. Öksürük, aslında tek başına bir rahatsızlık da değil. Daha çok diğer rahatsızlıklara bağlı olarak solunum yollarımızda ortaya çıkıyor, bazen de boğazlarımızı tahriş ediyor. Kimi durumlarda ise öksürüğü; yüksek ateş takip edebiliyor.

Öksürüğü kesmesi için doktor tarafından önerilen öksürüp şurupları; gerçekten de öksürüğün kesilme sürecini hızlandırıyor. Ancak öksürük şurubu kullanırken de doz aşımına dikkat etmeniz şart! Aksi halde olası yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

Eczanelerde satılan ve en iyi öksürük şurubu isimleri ise şu şekilde:

Actidem Öksürük Şurubu

Actidem öksürük şurubu; burun tıkanıklığını gideren, öksürüğü önleyen, üst solunum yolu rahatsızlıklarına bağlı hapşırma, kaşıntı, ödem, kızarıklık vb. belirtileri de ortadan kaldıran oldukça etkili bir öksürük şurubu.

Actidem Öksürük Şurubu

Benical Öksürük Şurubu

Benical öksürük şurubu; boğaz ve bronşlardaki tahrişe bağlı olarak ortaya çıkan öksürük ve burun tıkanıklığı tedavisinde öneriliyor.

Benical Öksürük Şurubu

Mukotik Öksürük Şurubu

Genellikle çocuklardaki balgamlı öksürük tedavisinde kullanılan Mukotik öksürük şurubu; öksürük, soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde birebir etkili bir ilaç.

Mukotik Öksürük Şurubu

Levopront öksürük şurubu

7 günlük tedavi sürecini aşmamak kaydıyla kullanılması gereken ve başarılı bir çocuk şurubu olan Levopront öksürük şurubu, soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılan bir diğer önemli ilaç.

Levopront öksürük şurubu

Solunum yollarındaki kasları gevşeterek, nefes almayı kolaylaştıran Bricanyl Öksürük Şurubu, balgamı yumuşatarak, öksürüğü rahatlatıyor.

Bricanyl Öksürük Şurubu

Balgam eritici özelliği olan ve öksürüğü sebebi ile birlikte tedavi eden Perebron öksürük şurubu; solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı olarak görülen ateş, tahriş ve ağrıyı da ortadan kaldırıyor.

Perebron Öksürük Şurubu

Eczanelerden temin edebileceğiniz bu şurupları kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Doktora gitmeye vaktiniz yoksa ya da öksürüğünüzü doğal yöntemler ile tedavi etmek istiyorsanız; ev yapımı öksürük şurubu tariflerinden yardım alabilirsiniz.

Bitkisel öksürük şurubu hazırlamak için evde bulunan hazır malzemeleri kullanabilirsiniz.

Doğal Öksürük Şurubu

Öksürüğün kesilmesine yardımcı olan en etkili bitkisel öksürük şurubu olarak; limon suyu ve bal karışımını deneyebilirsiniz.

Ya da faydalı bir ev yapımı öksürük şurubu hazırlamak için; bir adet orta boy elmayı kabuğuyla birlikte olacak şekilde 1 litre sıcak suya rendeleyebilir, ardından bu karışımı iyice kaynatabilirsiniz. 15 dakika karışımı demledikten sonra afiyet ile tüketebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/oksuruk-surubu/