Organik Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Organik tarım temel anlamıyla, biyolojik zararlıların kontrolünü sağlayan, toprağa zarar vermeden, üretkenliği artırarak, sağlıklı ürünler yetiştirmeyi amaçlayan bir tarım uygulamasıdır. İnsanoğlu yaptığı tarımsal faaliyetlerle kendi yaşam alanına ve tüm doğal çevreye verdiği zararı fark ettiğinden beri organik tarım uygulamaları yapılmaktadır. Peki nedir bu organik tarım, önemi ve faydaları nelerdir?

Tarımsal üretimde kullanılan kimyasal maddelerin olumsuz etkileri, toplum sağlığı üzerindeki zararları kendini hissettirmeye başlamıştır. Tüm bu kimyasal maddelerin mümkün olduğu kadar az kullanılması ve bu kimyasalların yerini tutan organik gübre ve biyolojik savaş yöntemlerini kullanmaya yönelik Ekolojik Tarım geliştirilmektedir. Organik tarım, çevreyle ilgili sistemde yapılan hatalar sonucu doğal dengeyi yeniden eskiye çevirmeye yarayan bir uygulamadır.

Yani insanlara çevreye dost üretim sistemi barındıran, kimyasal maddelerin kullanımını tamamen ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen bir üretim şeklidir. Organik tarımda amaçlanan bitkilerin gücünü arttırmak, toprağı tehlikeli maddelerden korumak ve daha kullanışlı hale getirmektir.

Bu tarımın hayata geçirilmesiyle birlikte sadece üretilen ürünlerin miktarı değil, kalitesinin de yükselmesi amaçlanır. Organik tarımla yetiştirilen ürünler hem kaliteli hem de sertifikalı olup, geçmişi 20. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Günümüzde de büyük önem verilmektedir çünkü ozon tabakası ve çevre kirliliği gibi faktörler etkili olmuştur.

Organik Tarım Nedir?

Organik Tarım Nedir?Organik Tarım, yetiştirilen ürünlerde hiçbir kimyasal madde kullanmadan, tamamen doğal olan ürünler üretmeye dayalı bir tarım şeklidir. Daha önceki yıllarda da birçok üretim denenmiş ancak hiçbirinde organik tarımda olduğu kadar başarılı olunamamıştır. Ülkemizde organik tarım faaliyetleri Avrupa’dakinden farklı şekilde 1986 yılına gelindiğinde yerli üretimin dışında, ihracata yönelik olarak da uygulanmıştır.

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Organik Tarım Nasıl Yapılır?Organik tarımda tohum, fide, fidan kullanılmaktadır. Kullanılan bu ürünlerin belirli özellikleri vardır:

 • Tohum; Genetik yapısı değiştirilmemiş, DNA’sına müdahale edilmemiş, radyasyon ile müdahale görmemiş özellikte ve organik tarımın hükümlerine uygun olmalıdır.
 • Fide; Organik tohum ve ana bitkiden üretilmiş, kimyasal beslenme ve büyüme maddeleri kullanılmamış, toprak yapısına ve iklim koşullarına uygun olmalıdır.
 • Fidan ve ağaç; Organik olarak elde edilmiş, beslenme ve büyüme evresinde kimyasal madde kullanılmamış, hormon kullanılmamış olmamalıdır.

Tüm bu ürünlerin Organik Tarım Yönetmeliği hükümlerine uyması gerekmektedir. Kullanılacak olan tüm tohum, fidan, fide, ağaç gibi çoğalma ürünlerinin organik tarım metoduyla geliştirilmiş olması gerekmektedir. Organik tarımda kesinlikle GDO’lu çoğaltım ürünleri kullanılamaz.

Organik Tarımın Önemi Nedir?

Organik Tarımın Önemi Nedir?Organik tarımın önemi; çevreyle ilgili sistemde yapılan hatalar sonucu değişen doğal dengeyi tekrar kurmayı amaçlayan, insan ve çevreye daha kaliteli bir yaşam alanı sağlamak amacıyla yapılan, kimyasal ilaçlarla toplumu zehirlemeden, doğal ürünler yetiştirmektir. Günümüzde kullanılan GDO gibi kimyasal maddeler insanlara uzun vadede ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle organik tarımla yaşam kalitesi tekrar artırılmaya çalışılmaktadır. Organik tarımla çok miktarda değil sağlıklı ürünler yetiştirmek esas alınmıştır. Ayrıca kimyasal maddeler insan sağlığının yanı sıra toprak ve bitki sağlığını da olumsuz yönde etkileyerek ekolojik dengeyi altüst etmektedir.

Organik Tarımın Faydaları Nelerdir?

Organik Tarımın Faydaları Nelerdir?

 • Organik ürünlerin tadı normal tarımla yetiştirilen ürünlere göre fark edilir derecede güzeldir. İyi korunmuş toprak sağlıklı ürünler verdiğinden daha lezzetli olurlar.
 • Organik ürünlerin sertifikalı olmaları ürünlerin garantili olduğu anlamına gelir.
 • Organik üretim sağlık problemlerini azaltır. Yapılan birçok bilimsel araştırmada kullanılan kimyasalların insan sağlığına ve çevreye olumsuz etkisi olduğunu kanıtlanmıştır.
 • Organik tarım insan sağlığı kadar toprağı da korur. Uygun toprak işleme metotları ile toprak korunmuş olur ve kimyasal maddeler yerine doğal maddeler kullanılarak toprak verimliliği artırılır.
 • Organik tarım su kaynaklarını korur. Tüm canlılar için hayati önem taşıyan su kaynaklarını korumak organik tarımın en önemli ilkelerinden biridir.
 • Organik tarım kırsal nüfusu korur ve iş olanağı sağlar. Organik ürün yetiştiren çiftçiler sağlıklı ürünler yetiştirerek bizlere ulaştırırlar.
 • Organik tarım var olan çeşitliliğin korunması, yok olmakta olan birçok tohumları koruyarak onları çoğaltmak için çalışır.
 • Organik tarımda insan ve çevre sağlığının yanı sıra hayvan sağlığına da önem verilmektedir.

Kaynak: http://bilgihanem.com/organik-tarim-nedir-nasil-yapilir/