Orgazm Nedir, Erkeklerde Ve Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur?

Orgazm, cinsel ilişkide zevkin doruk noktası olarak tanımlanacak fiziksel bir uyarılma halidir. Beynin cinsel uyaranları yoğun bir şekilde alması ve genital organların aynı anda bu uyaranlara tepki vermesi durumu da orgazmın farklı bir anlatımı olabilir. Beden ve ruhun kendi kendini tatmin yahut cinsel birleşme ile yoğun haz duyması olarak da ifade edebileceğimiz orgazm kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde ortaya çıkar.

Orgazm Nedir, Erkeklerde Ve Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur, Orgazma Ulaşmanın Yolları Ve Orgazmı Uatmanın Püf Noktaları Nelerdir?

 

Cinsellikte cinsel orgazm nasıl oluşur ve kadın orgazmı nasıldır soruları en fazla yanıt bekleyen sorular arasındadır. Cinsel ilişki sırasında orgazma ulaşana kadar devam eden bir haz kısmı vardır. Orgazm anında ise vajinada irade dışı hissedilen ani kasılmalar ortaya çıkar. Tepeden tırnağa kadar tüm vücuda, sudaki çemberler misali yayılan tarifi imkansız bir zevk dalgası olarak da tanımlanabilecek orgazmı benzetebileceğimiz yahut ona yakın bir fiziksel haz ne yazık ki yoktur.

Orgazm Nedir, Erkeklerde Ve Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur, Orgazma Ulaşmanın Yolları Ve Orgazmı Uatmanın Püf Noktaları Nelerdir? 1

Orgazm anındaki bu istemsiz kasılmalar olmadan da orgazm gerçekleşebilir. Esasen kadın orgazmı klitoral orgazm ve vajinal orgazm olarak iki türdür.

Orgazm esnasında bacaklarda, kollarda, karında, sırt bölgesinde, saç diplerinde ürperme ve kasılmalar ve spazmlar hissedilir. Kadın orgazm olurken, vajina içini iyice kaygan hale getiren bir sıvı salgılanır. Orgazm anındaki kasılmaların, spermlerin vajinadan rahim ağzına yönlenmesini kolaylaştırdığı da düşünülmektedir.

Beyinde hipotalamus ve limbik sistem, cinsel tahrik hususunda büyük rol oynarlar. Orgazm anındaki kasların kasılma ve gevşemelerinde, kan akımındaki debide ve östrojen gibi birtakım hormonlarda cinsel fonksiyonları tetikleyen etkiler mevcuttur.

Kadın orgazmı belirtileri;

Orgazm Nedir, Erkeklerde Ve Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur, Orgazma Ulaşmanın Yolları Ve Orgazmı Uatmanın Püf Noktaları Nelerdir? 2

Kadınların azımsamayacak bir oranı hayatları boyunca hiç orgazm olamadıklarını belirtmişlerdir. Her cinsel ilişkide orgazm yaşayan kadın oranı da çok yüksek sayılmaz.

Bir kadın orgazm olamıyorsa,

Orgazm sanki erkeklere çok daha yakıştırılan ve kadınlar için önem taşımayan bir halmiş gibi de algılanır. Oysa ki orgazm olabilmek kadınlar için de hayli önem taşır. Kadında da erkekte de hem ruhsal hem de bedensel sağlık ve mutluluk için orgazm büyük önem taşır.

Orgazm olabilmenin temelinde, cinsellikten “zihin” anlamında da haz duymak ve sekse istekli olmak yatar. Seksten keyif almayan ve sevişme isteği olmayan bir kadın, dakikalarca süren uzun bir cinsel birleşme yaşasa bile orgazm olamayacaktır. Orgazm, derin ve tutkulu bir birleşme ile varılacak bir finaldir.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de erkeklerin %95’i orgazm olmaktadır. Seks sırasında partneri çıplak görmek, dokunma, tatma, işitme, koku gibi uyaranlar ve seksüel açıdan oluşan tahrik sonucu meninin penisten fışkırır tarzda boşalmasıyla cinsel hazzın doruğa ulaştığı sürece orgazm denilir.

Orgazm Nedir, Erkeklerde Ve Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur, Orgazma Ulaşmanın Yolları Ve Orgazmı Uatmanın Püf Noktaları Nelerdir? 4

Erkek orgazmı da tıpkı kadın orgazmı gibi beynin çeşitli cinsel uyaranlarla uyarılması ile başlayan ve bu uyaranların etkisiyle hem fiziksel hem de ruhsal olarak hissedilip algılanan, cinsel hazzın son ve en zevkli kısmıdır. Erkek orgazmına ejakülasyon, yani boşalma eşlik eder. Orgazm son derece olağan bir vücut fonksiyonudur.

Erkek orgazmındaki aşamalara gelecek olursak;

Sertleşme ya da uyarılma evresi: Cinsel anlamda uyarılma sonucu kan akışındaki artışa bağlı olarak peniste meydana gelen sertleşme ya da tıptaki adıyla ereksiyon, orgazma giden ilk evredir. Orgazma ulaşabilmek için önce sertleşme gerekir. Penisteki süngerimsi dokuların delikleri kanla dolar ve şişerek, normal büyüklüğünün handiyse iki katına ulaşır. İşte bu durum peniste sertleşmeyi sağlar.

Penisin pembe renkteki başı da büyür. Kan miktarındaki artışa bağlı olarak penisteki bazı damarlarda kasılma meydana gelir. Bu evrede penise giden kan miktarı da arttığı için kalp atımında hızlanma, solunum sayısında artış, kan basıncında yükselme, boyun ve göğüs bölgesinde kızarma görülür.

Plato ya da gerilim evresi: Cinsel birleşmenin en önemli ve heyecan dolu olan bu kısmında hem cinsel uyarılma hem de erotik hislerde tetiklenme yoğunlaşır. Cinsel arzu gitgide tırmanır, kalp atışları hızlanır, vücudu ateş basar, vücudun özellikle kalça ve bacak kısımlarında kasılmalar yaşanır. Bu evrede idrar yolu duvarları da normalden 2-3 kat daha fazla büyür. Bu büyüme de önemli bir zevk kaynağıdır. Yine bu evrede penisten kaygan ve şeffaf bir sıvı gelir. Zevk suyu da denilen bu sıvıda da sperm mevcuttur. Bu da erkeğin partnerinde gebe kalma riski doğurur.

Orgazm Nedir, Erkeklerde Ve Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur, Orgazma Ulaşmanın Yolları Ve Orgazmı Uatmanın Püf Noktaları Nelerdir? 5

Orgazmik ya da doyum evresi: Diğer evrelerdeki cinsel haz ve gerilimin çözülmesi ve boşaltılması bu evrede gerçekleşir. Ateş basması tüm vücuda yayılır ve penisin kök kısmındaki kaslarda ani bir kasılma dalgası hissedilir. İdrar yolunun çevresindeki kaslar arka arkaya 6-7 sefer yoğun haz vererek kasılırlar. Bu hissin hemen ardından penisten meni akar, daha doğrusu fışkırır. Atardamardan kan fışkırırcasına boşalan meni, içindeki spermleri döllenmeyi bekleyen yumurtaya ulaştırmak için adeta şov yapar. Bu evrede kadının gebe kalıp kalmayacağı tayin edilir. Elbette bu da kadındaki yumurtlama evresine ve korunmaya bağlıdır. Penisten fışkırırcasına gerçekleşen meni akışına boşalma denir.

Erkek orgazmı belirtileri;

Orgazm sırasında boşalan meni miktarı yaklaşık 2 ila 6 mililitre arasındadır. Boşalmanın fiziksel bir durum, orgazmın ise buna bağlı bir his olduğunu söyleyebiliriz. Çoğunlukla her ikisi birlikte meydana gelir. Erkek orgazm sırasında hem boşalırken hem de yoğun bir zevk hisseder. Boşalma sonrası penis, vajenin içinde hareket ettirilirse erkekte yoğun bir acı hissi oluşabilir.

Orgazm Nedir, Erkeklerde Ve Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur, Orgazma Ulaşmanın Yolları Ve Orgazmı Uatmanın Püf Noktaları Nelerdir? 7

Çözülme yahut gevşeme evresi: Diğer evrelerden sonra bu evrede normale dönülür. Bu süreç yaklaşık 5-10 dakika arasıdır. Vücuttaki ateş basması sona erer. Soluk ve kalp atımı hala hızlıdır. Terleme hala devam eder. Orgazm anında beyinden salgılanan mutluluk hormonu endorfin sayesinde erkek bir süreliğine tahrik olmaz ve tam anlamıyla gevşer.

Bu evrede erkek yeni bir cinsel ilişkiye başlayamaz. Yeniden ereksiyon gerçekleşebilmesi için belli bir süre gerekir. Kadınlarda ise böyle bir süre yoktur. Kadın orgazm sonrası çok kısa bir süre içinde yeniden tahrik olabilir ve ilişkiye girebilir. Erkek ise sakin ve uykulu olur, hatta kolayca uykuya dalar. Erkekte orgazm süresi ortalama 5 ila 15 saniyedir.

Kadında da erkekte de mükemmel orgazma ulaşmanın yolları nelerdir, en iyi orgazm nasıl olur bir de buna bakalım.

Orgazm Nedir, Erkeklerde Ve Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur, Orgazma Ulaşmanın Yolları Ve Orgazmı Uatmanın Püf Noktaları Nelerdir? 3

Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur?

Erkeklerde Orgazm Nasıl Olur? 

Orgazma Ulaşmanın Yolları Nelerdir?

Orgazmı Uzatmanın Püf Noktaları Nelerdir?

 • Klitoral orgazm çoğunlukla, kadının üstte olduğu pozisyonlarda gerçekleşir.
 • Vajinal orgazmda ise özellikle kadında tam konsantrasyon ve penisin vajinanın tam derinliğine ulaştığı bir birleşme gerekir.
 • Nefes alış verişinde sıklaşma,
 • Kalp atışlarında hızlanma
 • Kan basıncındaki artış
 • Göz pupillerinde büyüme,
 • Meme uçlarında büyüme ve dikleşme,
 • Dudaklarda koyulaşma,
 • Klitoriste sertleşme ve ıslaklık,
 • Yükselen haz duygusu ve heyecan,
 • Ciltte kızarma ve terleme,
 • Vajinada, büyük dudaklarda, klitoriste ve pelvik organlarda büyüme ve genişleme görülür.
 • Cinsel tecrübesi olmayabilir.
 • Utanma yahut tiksinme gibi bir problemi vardır.
 • Hamile kalmaktan korkuyor olabilir.
 • Cinsel istek ve cinsel enerjisi eksik ve düşük olabilir.
 • Vajinada kuruluğa sebep olacak bir problem yaşama durumu olabilir.
 • Vücuttaki diğer kaslar da kasıldığı için, zevkin tam doruk noktasında vücut bir anlığına kaskatı kesilir.
 • Bacak kaslarında düğümlenme hissine benzer bir his gerçekleşir,
 • Seğirmeler olur, peniste şiddetli bir sıçrama hissedilir,
 • Gözbebekleri büyür,
 • Vücutta titreme meydana gelir,
 • Beniz atar,
 • Boğazda kuruma ve yutkunma hissi ortaya çıkar.
 • Kadınlar ilişki sırasında klitorislerini kendileri uyararak hem vajinal hem de klitoral orgazmı yaşayabilirler.
 • Sevişme esnasında partnerinizi yönlendirerek, aşağı yahut yukarı diyerek uyarılmanızı kolaylaştırabilirsiniz.
 • Kadınlar erkeklere göre daha zor orgazma ulaşırlar. Bunun için seks öncesinde rahatlama ve gevşeme şarttır.
 • Dar bir zamanda sevişmeyin, seks uzadıkça uyarılma da daha güçlü olacak ve doyuma ulaşmak daha kolay hale gelecektir.
 • Orgazm olmaya fazla odaklanmak ve bunun için endişe etmek de, özellikle kadınlarda orgazmı engelleyebilir. Bu sebeple seksi akışına bırakmak ve her anından zevk almak gerekir.
 • Orgazm anında hızlı değil derin ve yavaş nefes almaya çalışmak ve orgazm esnasında kendinizi rahat bırakmak orgazmı uzatan faktörlerdir.
 • Orgazm anında ses çıkarmaktan çekinmeyin. Bu durum partnerinizin daha fazla gaza gelmesini sağlayacaktır.
 • Tamamen aldığınız zevke odaklanın ve rahim kaslarının sıkılıp gevşetilmesinden ibaret olan Kegel egzersizlerini sık sık tekrarlayın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/orgazm-nedir-erkeklerde-ve-kadinlarda-orgazm-nasil-olur-orgazma-ulasmanin-yollari-ve-orgazmi-uatmanin-puf-noktalari-nelerdir/