Örgü Bandana Modelleri ve Yapılışları

Yün iplerden örülebilen bandanalar, özellikle genç kesim tarafından çok sevilen bir aksesuardır. El emeği ile hazırlanabildiğinden çok iyi birer hediye de olabilirler. Hemen herkesin yapabileceği örgü bandana yapımı için uygun numaralı şişler ve istenilen renkte yünler gerekir. Örgü bandana modelleri, çok çeşitli olabildiğinden herkese kolay gelebilecek ve zorlanmadan yapılabilecek modellerde bulunmaktadır. Bunun için öncelikle internetten videolar izlemek ya da örgü bilen kişilere danışmak yeterlidir.

Örgüye başlarken her zaman ilmek atarak başlanır ve bandananın uzunlukları bu şekilde belirlenir. Daha sonra istenilen iple veya ilmek atılan iple örgü örülmeye başlanır. Belli bir sıraya ulaşınca ilmekler şişten çıkarılır. İlmekleri şişten çıkarmak işlemi, pek çok kişiye ilmek atmaktan daha zor gelse de, oldukça kolay bir şekilde öğrenilebilecek detaylar arasında yer almaktadır. Ayrıca, bandana modelleri örgü ile daha hızlı yapılabilmektedir.

Örgü bandana yapımı için eğer kurdele veya boncuk kullanılacaksa, örme işlemi bittikten sonra yün iplik iğnesi yardımı ile boncuklar dikilebilir. Aynı şekilde kurdele için de boncuk işlemi tekrar edilebilir.

Örgü Bandana Örnekleri

İnternet yardımı ile bandana örgü modelleri yapılışı öğrenildikten sonra ilk olarak doğru şiş kalınlıklarını bulmak gerekiyor. Bu şiş kalınlıklarının bandananın çok esnek veya çok dar olarak şekillenmesini sağladığı da unutulmamalı ve istenilen kalınlığa uygun olarak numaralar seçilmelidir.

Örgü Bandana Modelleri ve Yapılışları 1

Eğer esnek bir model yapılmak isteniyorsa, daha az ilmekle başlamak ve daha az sıra örmek önemlidir. Örgüyü kısa tutarak, gereksiz sarkmalar ve yamulmalar da önlenmiş olur.

Örgü Bandana Modelleri ve Yapılışları 2

Bandana modelleri örgü şeklinde hazırlanmak istendiğinde klasik olarak bilinen –iki ters iki düz, iki ters üç düz- şeklinde örülmeli ve örme işlemi bittiğinde ortaya çıkan bandana ütülenmelidir. Ütülenen bandana kendi sıkılığını kaybetmeden daha uzun süre kullanım imkanı sunar.

Örgü Bandana Modelleri ve Yapılışları 3

Örgü bandana modelleri, sadece şişle veya tığla değil el yardımı ile de yapılabilir. Örneğin, daha kalın ipler yardımı ile ellere çekilen ilmekler şiş mantığı ile ilerleyerek bir model oluşturulabilir. Bu modelde başarılı olmanın sırrı, daha az ilmekle daha çok sıra örmektir. Çünkü yeterince geniş olan iplik aralıkları,  bandananın saçlardan kaymaması ve daha sıkı tutması için tercih edilir.

Örgü Bandana Modelleri ve Yapılışları 4

Örgü bandana modelleri bayan hobileri arasında görünse de, pek çok erkek ve çocuk da severek bandana tasarımı yapıyor. Bu tasarımları gerek satarak gerekse hediye olarak sunarak oldukça güzel bir aktivite gerçekleştiriliyor. Özellikle kermes gibi halk günlerinde, en popüler parçalar da çoğunlukla bandana modelleri oluyor.

Örgü Bandana Modelleri ve Yapılışları 5

Eğer bandanalara çeşitli stickerlar yapıştırılmak istenirse, bu anlamda özel olarak hazırlanmış yapışkanlı malzemeler ve ütü sıcaklığı kullanılmalıdır. Böylece, istenilen her şekilde bandana modelleri hazırlanmış olur.

Örgü Bandana Modelleri ve Yapılışları 6

Ek gelir anlamında bandana modelleri bayan için yapıp satması kolay ve oldukça karlı işler arasında yer alır. Çünkü malzemeleri çok ucuzdur ve sadece bir yumak yünden rahat bir şekilde 5-6 adet bandana çıkabilir. İnternet ortamı ve sosyal medya adreslerinden siparişler alarak da iş devamlılığı sağlanabilir.

Örgü Bandana Modelleri ve Yapılışları 7

Bandana örgü modelleri için az malzeme gerekse de kesinlikle el emeği çok fazladır ve göz ayarı da örgüde büyük rol oynar. Göz ayarı denen ayar, ilmekler arasında boşluk kalmamasına; bir tarafın daha sıkı bir tarafın daha esnek olmamasına yarayan örgünün en temel özelliğidir. Rastgele yapılan bir örgü bandana modeli ilgi görmeyeceği gibi, bir zaman sonra yapan kişi için de sıkıcı bir aktivite halini alır. Bu nedenle de öncelik her zaman el ve göz ayarına verilmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/orgu-bandana-modelleri-ve-yapilislari/