Örgü Nasıl Örülür?

Örgü nasıl örülür konusunda farklı yöntemlerden bahsedilebilir. Örgü işleri daha çok hanımların ilgi alanına girmektedir. Bu konuyla ilgili olarak çeşitli örgü yöntemleri bulunmaktadır. El işleri olarak eski zamanlardan bu yana farklı örgü modelleri örülebilmektedir.

Örgü Nasıl Örülür?

Örgü örmek, çok eski zamanlardan bu yana var olan bir iştir. Hanımların ilgi odağıdır. Özellikle genç kızların çeyizleri için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Evimizin farklı yerlerinde kullanılmak üzere örülen örgü modelleri ile mekanlarınıza çıklık katabilirsiniz.

Günümüzde hazır örgü modelleri de bulunmaktadır. Ancak, el emeği, göz nuru örgü modelleri her zaman için çok daha değerli olabilmektedir. Yapılan örgüleri kendiniz kullanabilir, sevdiklerinize hediye edebilir ya da online siteler üzerinden satabilirsiniz.

Klasik olarak düz örgüden bahsedelim istiyoruz. Düz örgü ile örgü örme tekniklerinizi geliştirebilirsiniz. Sehpa, ünite, vitrin ya da mutfak dolaplarınızı bu örgü modelleri ile süsleyebilirsiniz. Düz örgü, klasik yöntemlerle pratik bir şekilde örülebilir. Aynı şekillerle olmalıdır. Bunun yanında aynı ilmiklerle yapılmalıdır. Bu yöntemde örgünün düz tarafında ilmekler önden arkaya olacak şekilde yapılır.

Örgü Nasıl Örülür? 2

Alttan ipler geçirilerek yukarı yönde çıkartılır. Örgünün bütün sıraları bu şekilde tamamlanmalıdır. Düz örgü yöntemi ile aksesuar tarzı modeller örebilirsiniz. Bunun yanında bere, atkı ve kazaklar yapabilirsiniz. Kullanım alanı çok fazladır. Örgü örme işlerinin temeli düz örgüdür. İlk defa örgü örmeye başlayacak olan hanımların düz örgü ile başlamaları gerekmektedir.

Düz örgü tekniğini geliştiren hanımların daha farklı örgüler örebilmeleri mümkün hale gelecektir. Arka kısmını yaparken durum biraz daha farfklıdır. Bu aşamada şişi ilmeğin ön tarafına geçirmeniz gerekmektedir. İpi üstten atmalı ve çıkarmalısınız. Hem önde, hem de arkada aynı işlemleri yapmalısınız.

Selanik Örgü Nasıl Örülür?

Popüler örgü yöntemlerinden biri de selanik örgü modelidir. Yazımızın bu kısmında selanik örgü hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Selanik örgü ile farklı örgü örnekleri ortaya çıkarabilirsiniz. Bu yöntemi her iki taraftan gevşek ve lastik gibi görünün yöntemdir.

Örgü Nasıl Örülür? 3

 

Normal bir yöntemle kazak örerken 80 ilmek atoyorsanız, selanik örgü yönteminde 70 ilmik atmalısınız. Temel olarak kes – al – at yöntemi olarak ifade edilebilir. İlk ilmeğin her zaman için boş alınması gerekiyor. Bu aşamada ipin öne alınması şarttır. Çift ilmeklerin tamamı birlikte alınmalıdır. Daha sonraki ters ilmek alınır ve üstüne ilmek atılmalıdır.

Bu yöntemin özeti, çift ilmeği kes, tek ilmeği al ve üstüne at olarak tanımlanabilir. Özellikle bebek giysilerinde ve aynı zamanda atkı modellerinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Kişisel olarak selanik örgü yöntemini sizlerde deneyebilirsiniz. Düz örgü tekniğine göre biraz daha zordur. Ancak, ilk birkaç denemeden sonra kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Örgü Nasıl Örülür? 4

Haroşa Örgü Nasıl Örülür?

Son olarak haroşa örgü nasıl örülür konusunda kısaca bilgiler vermek istiyoruz. Bu yöntemde de bazı birkaç detaya dikkat etmeniz durumunda başarılı bir iş çıkarmanız mümkün olacaktır. Bu örgü yönteminde ilmikler alınırken hem ön kısımdan, hem de arka kısımdan birlikte alınmalıdır. Şişin sürekli olarak önden ilmiğe geçirilmesi gerekmektedir. Üstten alınması ve çıkarılması şarttır.

Bu işlemin arkada ve önde aynı şekilde yapılması önemlidir. Haroşa tekniği ile atkı, bere, kazak ve çocuk giysileri örebilirsiniz. Bu noktada haroşa örgü modellerinde daha fazla yün gideceğini ifade etmemiz gerekiyor. Bazı hanımlar için önden almak zor gelebilir.

Örgü Nasıl Örülür? 5

Bu durumda da arkadan alarak örgü yapılabilmektedir. Özellikle atkılar için en ideal örgü teknikleri arasında haroşa örgü tekniğinin yer aldığını söyleyebiliriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/orgu-nasil-orulur/