Örgülü Topuz Modelleri ve Yapılışları

Örgülü topuz modelleri, hem saçları toplamanın, hem de şık bir model uygulamanın en pratik yoludur. Saçlara masalsı, romantik, buğulu bir hava katan örgü detayları ile, hem antik çağlardan beri sevilerek kullanılan eski, hem de şimdiki çağın her dönemine uyum sağlayacak kadar modern tınılı saçlar ve topuzlar elde etmek mümkün.

Gündelik hayatın içine karışırken, ofise giderken, o günü nasıl bir saç modeliyle geçireceğinize karar vermeye çalışırken, örgülü topuz modelleri imdadınıza yetişebilir ve sizi bütün gün rahat, şık ve mutlu kılabilir.  Örgülü saç modelleri ile saçlarınıza övgü almamanız neredeyse mümkün değil. Örgü topuz saç modelleri bir hayli fazla. Prototip ve kemikleşmiş modeller olduğu gibi, bu ana modellerin üzerine hayal gücü ile tasarlanmış ve herkesin kendi yorumu ile oluşturabileceği özgün modeller de örgülü topuz modellerini oluşturur ve ne iyi eder.

Örgü topuz saç modelleri çok eski zamanlarda başlamış ve hiç kapanmayacak bir çağın ikonu gibidirler ve şaşırtıcı şekilde her yaşa, her tipe, her saça uyum sağlarlar. Roma dönemin kadınlarıyla, çağımız modern kadınının ortak bir noktası, ortak lisanı ve ortak ifadesidir. Örgü saç modelleri asla kapanmayacak bir devir, geçmeyecek bir moda, silikleşmeyecek bir üsluptur. Üstelik yapımı da kolaydır. Bazı örgü saç modelleri zor ve karmaşıktır ama biraz zaman, çaba ve emekle üstesinden gelinebilir pekala.

Örgülü Topuzlar

Örgü saç modellerini ve örgülü topuzları nasıl yapacağınıza gelince… Bu konuda hünerli birinden öğrenme aşamasında yardım alabilir, veya internette örgülü topuz yapımı ile ilişkili video anlatımları izleyerek ve deneyerek öğrenebilirsiniz.

Evlenecek hanımların gelin saçı arayışlarında da sahnede olan örgülü gelin saçı modelleri kendine has masum ifadesiyle, masumiyetim simgesi olan beyaz gelinliğe çok yakışır. Saçın ön kısımlarının örülmesiyle oluşturulan örgüden taç, beyaz duvakla nefis bir ahenk oluşturur ve kadını bu en güzel gününde hafızalardan silinmeyecek bir geline dönüştürür.

Örgülü Topuz Modelleri ve Yapılışları 4

Örgülü dağınık topuz modelleri de, hem salaş, hem de klasik ifadeyi bir arada sevenler için adeta biçilmiş kaftan. Hem masum bir okul çocuğu, hem eski zamanlardan ve uzak diyarlardan çıkıp gelmiş kırılgan bir prenses, hem sözü geçer ve otoritesi güçlü bir kraliçe edası verir, onu taşıyan saçların altındaki çehreye… Örgülü dağınık topuz yaz mevsiminde katılacağınız bir davette, saç tutamlarının aralarına iliştiriliveren bir kaç kır papatyası ile de doyumsuz bir anlama bürünür, daha da serpilir, daha da güzelleşir…

Örgülü Topuz Modelleri ve Yapılışları 2

Klasisizmin duruluk, doğallık ve inceliğini yansıtan örgülü saç modelleri ile kişilik ve tarz sahibi bir efekt yakalayabilirsiniz.

Örgülü Topuz Modelleri ve Yapılışları 1

Gittiğim davetlerde, katıldığım toplantılarda, açık havadaki kır düğünlerinde, hafif esintili organizasyonlarda aman saçlarım bozulmasın, aklım da mütemadiyen saçlarımda olmasın, hem derli toplu hem de şık dursunlar derseniz, tercihinizi rahatlıkla örgü saç modelleri, sıkı örgülü topuz modelleri veya örgülü dağınık topuz modellerinden yana kullanabilirsiniz.

Örgülü Topuz Modelleri ve Yapılışları 3

Kadınlar bu konuda oldukça şanslı; zira onlarca değişik örgülü topuz yapımı ve örgü saç modelleri mevcut.

En klasiği, Fransız örgü ile örülmüş ön kısımları arkada yapılan topuzla birleştirmek ve romantik bir topuza kavuşmak.

Alternatifiniz öyle çok ki…

Yeter ki karar verin.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/orgulu-topuz-modelleri-ve-yapilislari/