Origami Nedir?

Origami nedir, şekilden şekile giren kağıtlar; kuşlar, çiçekler, hayvanlar ve doğada var olan pek çok şekle ve şemale bürünen, kıvrılan, bükülen kağıtlar; sadece yazmaya, çizmeye değil, kıvrılmaya, bükülmeye, şekilden şekile girmeye ve göze hitap etmeye meyyal olmuş kağıtlar, aynı sanatın elinden çıkar, aynı disiplinden dökülerek vücuda gelir.

Kağıt sanatı, ya da kağıt katlama sanatı olarak bilinen origami işte bunun için var. Origami, Japonca “oru” yani katlama ve “kami” yani kağıt kelimelerinin bir araya getirilmesiyle meydana gelmiş bir kelimedir ve Japonya’daki geleneksel kağıt katlama sanatıdır.

Kağıt kıvırma sanatı olarak da bilinen origami makas ve yapıştırıcı istemediğinden hem pratik hem de çok keyif veren bir uğraştır.

Japonya’ya Budist rahipler tarafından getirildiği düşünülen origami, önceleri sadece zenginlerin uğraştığı bir sanatken, daha sonra her kesime yayılmıştır. Daha çok dini törenlerde ve armağanları kaplamak için kullanılan bir yöntem olmuştur. Origami bugün pek çok insana ulaşmış durumdadır.

Origami Nedir?

20.yüzyılın başından itibaren okullarda da öğretilmeye başlanan origami, sadece hoş vakit geçirmeye yarayan bir el uğraşı değil, zihni çalıştıran ve özellikle çocukların matematiksel zekalarının gelişmesine katkı sağlayan bir sanat olarak da kendini kanıtlamıştır.

Origami Nedir? 1

Günümüzde origami öğretmeye yönelik kurslar ve atölyeler bile vardır. Origami ürünlerinin sergilendiği sergiler de hayli ilgi çekici ve çarpıcı örnekle doludur.

Origami Çeşitleri Nelerdir?

Klasik Origami:  Tek parça kağıdın katlanmasıyla yapılan origami çeşididir. Daha çok hayvan ve eşya örnekleri yapılır.

Origami Çeşitleri Nelerdir?

Modüler Origami: Birbirine benzeyen parçaların bir araya getirilmesiyle yapılır ve parçalı origami olarak da bilinir. Bu örnekte üç boyutlu ve geometrik parçalar oluşturulur. Kullanılacak parça sayısında bir sınır yoktur. Parçaların yerleri değiştirilerek bir sürü değişil kombinasyon da oluşturulabilir.

Origami Çeşitleri Nelerdir? 1

Islak Katlama: Bu origami çeşidinde gerçeye çok yakın görünen hayvan motifleri vücuda getirilebilmektedir. Kuru kağıda şekil vermek zor olduğundan, kağıt ıslatılarak yapılan katlamalar daha kolay olmaktadır ve daha doğal sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Origami Çeşitleri Nelerdir? 2

Kağıt kıvırma sanatı origaminin bilinen diğer çeşitleri Krigami yani kağıt kesme sanatı, mimari origami ve pop-up origamidir. Bu türlerde, geleneksel origamiden farklı olarak kesme ve yapıştırma işlemleri serbesttir.

Origami Çeşitleri Nelerdir? 3

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/origami-nedir/