Origami Örnekleri

Origami örnekleri, Japonca ori- katlamak ve gami- kağıt kelimelerinin birleşimi ile oluşmuş bir sözcük ve bu sözcüğün karşıladığı bir sanat olan “origami”, Türkçe’ye kağıt katlama sanatı olarak devşirilebilir. Bir kağıt sanatı olan origaminin geleneksel şeklinde, kağıdı şekillendirip hayatın içinde yer alan bir obje yahut canlıya öykündürürken makas, yapıştırıcı ve buna benzer gereçlerden istifade edilmez.

Tüm hüner ellerde ve kağıdın katlanma tekniklerindedir. Origami ile yüzlerce şekil çıkarmak, kağıda ruh vermek ve göze hitap eden figürler oluşturmak mümkün. Katlama tekniklerini öğreten video anlatımları, resimler, kitaplar, hatta kurslar bile var. Origaminin daha modern varyasyonlarında işin içine makas ve zamk da girebiliyor. Buna da “kirigami” deniyor.

Ama ne modeller vücuda geliyor görenin aklı şaşıyor, yapanın ruhu şenleniyor. Duvar süsleri, tablolar, avizeler, envai çeşit süs eşyası, süs kutuları, takı kutuları, kuruyemiş kaseleri, hayvanlar, bebekler, oyuncaklar ve daha neler neler yapabilirsiniz origami ile.

Hem zihni dinlendirip, durultan; hem terapi gibi gelen, hem de el becerisi ile birlikte beynin önemli bir bölümünü geliştiren origami kağıt sanatı, bu yönüyle okul çağındaki çocuklar için de son derece faydalı ve zevkli bir uğraş olabiliyor.

Origami Örnekleri

Origami Örnekleri ve Yapılışları Resimli

Origami örnekleri ve yapımı kolaydan zora doğru gidildiğinde rahatlıkla kavranabilir. Bir öğretici eşliğinde yapıldığında daha hızlı aşama kaydedilen origamide, işe önce basit origami modelleri ile başlamak, daha sonra daha karmaşık ve komplike modeller ilerlemek işi kolaylaştırır.

Özellikle çocuklarda yaratıcılığı geliştiren, problem çözme becerisini besleyen, iç dünyayı zenginleştiren ve kağıttan da olsa bir eser vücuda getirmenin mutluluğunu yaşatan son derece geliştirici ve sakinleştirici bir sanat olan origami, aslında her yaştan insan için son derece mutluluk verici bir sanat.

Origami Örnekleri ve Yapılışları Resimli

Üstelik maliyeti son derece düşük olmasına rağmen, ortaya çıkan sonuçlar ve verdiği haz da yabana atılacak cinsten değil. Renkli kağıtların eğilip, bükülüp katlanmasıyla baç döndürücü güzellikte esnek ve ritim dolu figürlere ulaşmak için origami örnekleri ve yapımı ile ilintili videoları izleyerek ve fotoğraflardan yola çıkarak iz sürebilir, yaşadığınız ortamı, içinde adeta ruh olan nefis şekillerle süsleyip zenginleştirebilirsiniz.

Önce basit origami modelleri ile başlayın, sonra bakın görün kim tutar sizi?

Origami Örnekleri ve Yapılışları Resimli 1

Origami Örnekleri ve Yapılışları Resimli 2

Origami Örnekleri ve Yapılışları Resimli 3

Origami Örnekleri ve Yapılışları Resimli 4

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/origami-ornekleri/