Origami Sanatı

Origami sanatı, origami Japonca katlamak anlamına gelen “ori” ve kağıt anlamına gelen “gami” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuş bir tanımlamadır ve kağıt katlama sanatı anlamına denk gelir. Bu sanatın Çin kaynaklı olduğunu söyleyenler de vardır.

Çoğunlukla kare formlu kağıt parçalarını makasla kesmeden ve yapıştırıcı ile yapıştırmadan, sadece katlayarak hayvan, çiçek ve buna benzer pek çok nesneyi vücuda getirme sanatı olan origami, kesme işlemi ve dolayısıyla makas devreye girdiğinde kirigami adını alır.

Kağıt katlama sanatı olan origami; klasik ve parçalı origami olmak üzere iki çeşittir.

Klasik origami genelde tek parça kağıttan yapılır; ama iki yahut üç parçanın kullanılarak yapıldığı klasik origami örnekleri de vardır.

Modüler origami olarak da adlandırılan parçalı origamide ise, birbirine benzeyen parçalar birleştirilir ve eşya, hayvan gibi figürlerden ziyade, üç boyutlu geometrik figürler oluşturulur.

Parçalı origaminin parça sayısında herhangi bir sınır yoktur. Tak çıkar mantığını andıran bir işleyişi vardır. Aynı parçalar, farklı farklı figürlerin oluşturulmasında kullanılabilmektedir. Origamide çoğunlukla kare formlu kağıt kullanılsa da, dikdörtgen ve daha farklı formlarda kağıtlar da kullanılabilir.

Origami Sanatı

Günümüzde pop-up origami, kirigami (kağıt kesme sanatı), mimari origami gibi origaminin farklı türleri de ortaya çıkmıştır. Modern origami denilen bu türde makas ve yapıştırıcı kullanımı serbest bırakılmıştır.

Kağıt Katlama Örnekleri Yapılışı

Pek çok origami kitabında modellerin yapımında kullanılan temel teknik anlatılır. Ters katlama, dağ katlaması, vadi katlaması gibi temel kaideler anlatılır.

Modüler origami, benzer parçaların bir araya getirilerek bütün bir model yapılmasıdır. Parçalar tek tek bakıldığında oldukça yalın ve basittir, ama bir araya geldiklerinde son derece çarpıcı formlar ortaya çıkmaktadır.

Kağıt Katlama Örnekleri Yapılışı

Bir modüler origami çeşidi, olan Kusudama origamide küre formlar göz doldurur. Kusudama origamide yapıştırıcı ve iplik kullanımı da serbesttir. Bazen modül yapımında kağıt para da kullanılır. “Golden Venture” olarak adlandırılan bu stil ABD’de yaşayan Çinli göçmenler tarafında geliştirilmiştir.

Origami sadece dekoratif amaçlı yapılan bir hobi değildir. Origaminin pek çok işlevsel kullanım alanı vardır.

Sözgelimi “miura” modeli tek bir hamlede açılan ve tek bir hamlede kapanabilen broşür, turizm haritası gibi kitapçıklarda ve uzaya küçük ebatlarda gönderilmesi gereken ama uzayda açıldığında büyümesi gereken anten, güneş enerjisi toplayan pano gibi cihaz ve nesnelerin  tasarlanmasında kullanılmaktadır.

Kağıt Katlama Örnekleri Yapılışı 1

Mektup zarfı ve çarşı pazarda kullanılan kese kağıdı da origami uygulamasıdır.

Acil durumlarda origami ile yapılan kaselerde yemek yenebilir, yiyecek taşınıp muhafaza edilebilir, sofrada çekirdek, kılçık, kabuk, kemik gibi atıkları toplamak için kullanılabilir.

Origami tekniği ile uçutrma, kayık, tabanca, şapka ve akla gelebilecek pek çok figür yapılabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/origami-sanati/