Orkide Bakımı Nasıl Yapılır Püf Noktaları

Zarif yapısı, narin görüntüsü ve kırılgan duruşuyla gülümseyen bir çehreye benzeyen orkide bakımı ve püf noktaları nelerdir, orkide nasıl yetiştirilir ve orkide bakımı nasıl olmalı sorularının yanıtları orkide sevenler için oldukça mühim olsa gerek. Çiçek bakımı kolay değildir. Emek ve ihtimam ister. Bazı bitkiler diğerlerine göre daha narin ve nazlı olduklarından bakımları da uğraştırıcıdır. Bu yazıda orkide nasıl sulanırdan tutun, orkide nasıl çiçek açtırılıra kadar pek çok sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

Orkide tüm dünyada belki de en çok ilgi gören ve satılan çiçekler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Özel ve önemli günlerin, yıldönümlerinin, tebriklerin mutena çiçeği olan orkide, narin olmasına rağmen uzun ömürlüdür ve eve girdikten sonra uzun yıllar o ortamda yaşayabilir. Her yıl düzenli olarak çiçek açan orkidenin bazı türleri yılda iki veya üç kez de çiçek açabilir.

Orkide bitkisi tropik ormanlarda ağaçlara yapışık vaziyette yaşar ve kökleri dışarıya sarkar. Köklerin dışarı sarkması doğaldır.

Orkide Nasıl Sulanır

Orkide nasıl sulanır sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz: orkideler kışın haftada 1 kez, yazın ise haftada 1-2 kez sulanmalıdır. Bunun için daldırma yöntemi kullanılabilir. Bu yöntemle toprağın suyu yeteri kadar emmesi sağlanmış olur.

  • Orkideler doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymazlar. Işık farklı yerlerden de gelse orkide için kâfidir.
  • Hava akımından kolayca etkilendikleri için hava akımına maruz kalmayacakları bir noktada konumlandırılmalıdır.
  • Zaman içinde vitamin ve minerallerini tüketen orkidenin toprağına yılda en az bir ya da iki kez vitamin mineral desteği verilmelidir.

Orkidenin saksı değişimi ilkbahar aylarında yapılabilir. Eğer kök gelişimi olmadıysa, mevcut saksının kullanımı devam edebilir. Çiçekçilerden özel orkide toprağı alabilir ve köklerin de ışık ihtiyaçlarının giderilmesi için saydam bir saksı tercih edebilirsiniz.

Orkide Bakımı Nasıl Olur

Orkide bakımı nasıl olur hususunda, orkide toprağını değiştirmenin yanıtı da son derece önemlidir. Saksıyı değiştirirken, orkide saksısını ters çevirin ve içindeki toprağın köklerden ayrılmasını sağlayın. Kuruyan, çürüyen, kalınlaşan eski kökleri kesip atın. Orkide bitkisini yeniden saksının ortasına konumlandırın ve yan kısımlardan saksıya toprağı doldurun. Saksıyı birkaç kez sert biçimde yere vurun ki toprak tam anlamıyla saksıya yerleşsin. Daha sonra orkideyi iyice sulayın. Öyle ki toprağın her köşesnin ıslandığından emin olun. Sulama işleminde saksı altı tabakta biriken suları muhakkak dökün.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır Püf Noktaları 1

Orkideyi yetiştirirken kış aylarında oda ısısının 15 derecenin altında olmamasına dikkat edin.

Orkide nasıl çiçek açtırılır konusuna gelince…Orkide senede bazen bir, bazen de 2-3 kez çiçek açabilir.  Yeniden çiçek açabilmesi için orkidenin çiçek sapının aşağıdan yukarıya doğru 3. boğumun üstünden itibaren kesilmesi gerekir. Fakat çiçek sapı tamamen kurumuşsa, sapı gövdeye en yakın yer neresiyse oradan kesmek gerekir. Bir süre sonra yeni sap gelecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/orkide-bakimi-nasil-yapilir-puf-noktalari/