Örnek Diyet Listesi

Günümüzde çoğu insanın başvurduğu zayıflama tekniklerinden bir tanesi diyettir. Diyet listelerinin nasıl hazırlandığı, bireyin diyet yapar iken nelere ilgi etmesi gerektiği konusu ile ilgili bilgi sahibi olmayanların bilgilenmesi gerekir.

Örnek Diyet Listesi

Çok çok kilosu olduğunu düşünenlerin, eski formuna kavuşmak, kalori yakmak, zayıflamak ve kilosunu güvenliğini dayanıklılık isteyenlerin tercih ettiği tekniklerden biri diyet gerçekleştirmektir. Diyet, bireyin dengeli bir şekilde beslenmesi ve sıhhatli bir şekilde zayıflaması amacıyla yapılır.

Diyet gerçekleştirme isteyenlerin yapması gereken ilk şey ilk olarak bir hekime başvurmalarıdır. Diyet listesi hazırlamak isteyenler, bunu kendi başlarına yapmamaları gerekir. Çünkü diyet listesi, hekim tarafından, şahsa özel hazırlanır.

Kişi diyet yapar iken lüzumlu sebze meyvelerden yararlanır ve sevdiği şeyleri tüketebilir. Diyet listesi de buna göre hazırlanır. Kişinin yaşı, boyu ve belirli bir hastalığının olup olmadığı belirleme edilerek hazırlanmaktadır. Hazırlanan diyet listesi, bireyin ne kadar sürede kilo vereceğini ve bu sürede bireyin ne kadar protein, karbonhidrat ve yağ almasını sağlar.

Örnek Diyet Listesi 1

Diyet gerçekleştirme isteyenlerin, rastgele bir kitap ya da sosyal ağ aracılığı ile ya da bir tanıdığının yaptığı diyet ile, kendi gerçekleştireceği diyeti bir tutmaması gerekir.  Doktorun tavsiye ettiği ve belirleme ettiği şeyler tarafında oluşturulan diyet her daim daha sıhhatli olacaktır.

Bir başka birinin diyet listesini uygulamaya kalktığınız zaman, hatalı bir teknik tercih etmiş olacaksınız. Çünkü, bir başka biri amacıyla hazırlanan diyet listesi, sizin amacıyla aynı tesiri göstermez. Bu gelip geçici bir teknik olacaktır.

Diyet yapar iken çok süratli bir şekilde kilo vermek isteyenler olacaktır. Ancak süratli bir şekilde kilo vermek isteyenlerin yaşayacağı sorunlardan biri, sağlıksız bir şekilde kilo vermesi neticesi bedende meydana gelen sarkıntılardır. Diyet yapar iken sabırlı olunması gerekir. Mesela; haftada 1 kilo vermek sıhhatli bir zayıflama olacaktır. Bu sebeple bedende sarkmalar ortaya gelmeyecek ve daha fit bir görünüme kavuşmuş olacaktır.

Diyet yapar iken öğünleri sabah, öğle gibi ikiye bölmek yerine sabah, öğle, akşam ve bunların yanı sıra o öğünlerinde devamına ara öğün eklenmelidir. Az yiyerek sık sık tüketim yaptığınızda çok çok açlık hissetmezsiniz bu amaçla çok öğün yaratarak yemek Yemeniz diyet yapar iken de zorlanmamanıza sebebiyet vermektedir.

Örnek Diyet Listesi 3

Bunlar yağ yakıcı yiyeceklerin bir alanı olmakla birlikte daha çoğu gıda yağ yakımına yardımcı olur. Tabi ki birtakım yiyecek ve içecekler insanlara dokunabilir. Mesela: Bir zayıflama kürü olan yoğurt, pul biber, limon bunları belli bir ölçüde karıştırın akşam yatmadan yarım saat evvelce tüketirseniz metabolizmayı süratlendirici tesire sahip olacağından yağ yakımınızı basitleştirir ancak limon ve biber birtakım insanlara rahatsızlık sunar ve bir arada tüketemez bu gibi hallere ilgi ederek sizi zorlamayan yiyeceklerin kullanımını yapabilirsiniz.

Kahvaltı

 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • 2 adet kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir
 • Domates ve salatalık
 • 2 dilim tam buğday ekmeği
 • 1 adet armut
 • Öğle

 • Bol yeşillikli salatanın üstüne kibrit kutusu kadar peynir ve çok az zeytinyağı
 • Akşam

 • 150 gram kadar ızgarada tavuk
 • 2 adet domates
 • 1 bardak tuzsuz ayran (az tuzluda olabilir.)
 • Örnek Diyet Listesi 2

  Diyet için Yeni Olaylar Gerçekleştiriniz

  İlk evvelce işe her günkü rutin yeme düzeninizi düşünerek başlayın. Hatta not alarak kendi kendinizin polisi olun! Ne kadar sıklıkta meyve tüketirsiniz?  Öğlen ya da akşam yemeklerinizde sebze yemeklerine yer sağlıyor musunuz? Yeterli su miktarda içiyor musunuz? Kendinizi sorguladıktan sonra harekete geçmeye başlayabilirsiniz. Mesela ilk hafta; yeterli meyve tüketmiyorsanız, beslenmenize 1 porsiyon meyve ekleyiniz.

  Her Daim Aktif Bir Şekilde İşlemlerinizi Gerçekleştiriniz

  Spor salonuna gidecek ya da açık havada egzersiz yapacak zamanı bulamıyorsanız bu gibi hallerde bulunduğumuz ortamda ufak egzersizler yapmaya çalışabilirsiniz, birkaç kat amacıyla asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz, 15-20 dakikalık mesafelere arabayla değil de yürüyerek gitmeyi deneyebilirsiniz, metroda yürüyen merdivenleri kullanmak yerine basamaklardan çıkıp-inmeyi bağımlılık durumuna getirebilirsiniz.  Uygulanan bu ufak egzersizlerin vücudumuza geri dönüşü yüz güldürücü olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/ornek-diyet-listesi/