Otizm Belirtileri Nelerdir, Otizm Belirtileri Ne Zaman Başlar, Otizm Hangi Belirtileri Verir?

Otizmde beynin farklı bölgeleri bir arada çalışamaz. Halen hangi genin buna niçin olabileceği araştırılmaktadır. Bazıları da kızamık-kabakulak-kızamıkçık şeklinde çocukluk aşılarının buna yol açmış olduğuna inanır. Fakat araştırmalar bunun gerçek olmadığını göstermiştir.

Bu aşılar çocuğunuza zarar verebilecek hatta ölüme sebep verebilecek hastalıklardan koruduğu için, bu aşıların yapılması önemlidir. Otizm testi ile de birçok hastalık gibi otizm hastalığı da ortaya çıkabilmektedir.

Otizm neden olur? Gibi sorular, aileler tarafından bir hayli büyük bir öneme sahip olmaktadır. Otizm emareleri çoğunlukla anne-baba ya da çocuğun bakıcısı tarafınca ilk 3 yılda anlaşılır. Her ne kadar otizm doğuştan olsa da, bebeklikte emareleri algı etmek ya da teşhis geçirmek zor olsa gerek. Anne babalar çoğunlukla bebekleri kucağa alınmaktan hoşlanmadığında, ce-e şeklinde oyunlarla ilgilenmediğinde ya da iletişime geçmeye başlamadığında endişelenirler.

Kimi süre çocuk yaşıtlarıyla bununla beraber iletişime geçmeye adım atar ve ondan hemen sonra konuşma becerisini yitirir. Ek olarak çocuğun işitme problemi olduğundan da şüphelenilebilir. Erken teşhis edilen ve yoğun tedavi gören bir otistik, başkalarıyla ilgilenebilir, bildirişim kurabilir ve büyüdükçe kendine bakabilir.

Otizm Belirtileri Nelerdir, Otizm Belirtileri Ne Zaman Başlar, Otizm Hangi Belirtileri Verir?

Gençlikte davranış modeli çoğunlukla değişmiş olur. Buluğ çağı ve artan sex otistik gençlerde diğerlerine bakılırsa daha zor olabilir. Otistik çocuklar depresyon, anksiyete ve epilepsiyle ilgili problemler açısından büyük risk altındadırlar. Minimumundan %33’ü kısmen bağımsızdır. Bazı erişkin otistikler, özellikle zekâ düzeyi düşük ve konuşamayanlar, çok fazla desteğe ihtiyaç duyar. Bu biçim şeylerin zekâ düzeyi averaj ya da ortalamanın üzerindedir.

Bebeklerde Otizm Belirtileri

Otizm belirtileri nelerdir? Sorusuna yönelik olarak otistiklerin çoğunun gösterdiği emareler dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun emarelerine benzer. Otizmli çocuklar averaj %10’u bazı becerilere aşırı hâkimdir. Örneğin listeleri akılda tutma, takvim günlerini hesaplama, fotoğraf yapma ya da müzik kabiliyeti şeklinde. Otistiklerin çoğu alışılmışın haricinde duyusal anlamaya haizdir. Örneğin, hafifçe bir dokunuşu acı verici nitelerken, güçlü bir baskıyı rahatlatıcı bulabilir.

Otizm Belirtileri Nelerdir, Otizm Belirtileri Ne Zaman Başlar, Otizm Hangi Belirtileri Verir? 2

Otizm belirtileri arasında yer alan bir diğer emare ise, bazıları ise acıyı hiç hissetmez. Otistiklerin %40 ila %70’inde uyku problemi vardır. Otizm, otistik spektrum hastalıkları da denilen yaygın gelişimsel bozuklukların çok sayıda türünden biridir. Otizmin Asperger sendromu şeklinde öteki yaygın gelişimsel bozukluklarla karıştırılması mümkündür. Öteki bozuklukların da otizme benzer emareleri olabilir. Bütün bunlar bebeklerde otizm belirtileri arasında da yer almaktadır.

Her geçen gün çok daha fazla sayıda otizm hastası olmaktadır. Bu kişilerin hayatlarının daha kolay olması için, vatandaşların da bu konuda bilinçlendirilmesi son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle otizmli bireyler de kendilerini toplumdan dışlamadan yaşayabilmekte ve böylelikle toplumun içerisinde varlıklarını da hissedebilmektedir. Bu sebeple de kişilerin otizmli insanlara, daha özenli bir şekilde yaklaşması da önemlidir.

Otizm Belirtileri Nelerdir, Otizm Belirtileri Ne Zaman Başlar, Otizm Hangi Belirtileri Verir? 3

Ek olarak bireysel emareler ve davranışlar süre içinde değişim de izah edebilir. Bu nedenlerden dolayı tedavi stratejileri bireysel gereksinimler ve aile kaynaklarına bakılırsa düzenlenir. Otistik bebek çoğu süre çok iyi yapılandırılmış ve kendilerine özel tedavilere iyi tepki verirler. En başarılı program ebeveynlere yardımcı olan ve çocuğun hayatına iletişimsel, toplumsal, davranışsal, uyum sağlayıcı ve eğitici yönler katandır. Bunlar konuşma, meşgale ve fizyolojik terapilerdir.

Otizm ile yaşama konusunda rahatlık yaşamak için, bu gibi terapiler uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Konuşma terapisi otistik çocuğun daha iyi bildirişim kurabilmesi için dil ve toplumsal becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Meşgale ve fizyolojik terapi koordinasyon ve motor becerilerdeki eksiklikleri geliştirmeye yardımcı olabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/otizm-belirtileri-nelerdir-otizm-belirtileri-ne-zaman-baslar-otizm-hangi-belirtileri-verir/