Over Kistleri

Over kistleri, kist dediğimiz oluşumlar içleri sıvı ile dolu keseciklerdir. Bu kistler çevrelerindeki dokulardan kist duvarı denilen bir nevi zar ile ayrılırlar. Peki over kisti nedir sorusu için nasıl bir yanıt verebiliriz ona bakalım .Over yumurtalık anlamına gelmektedir.

Yumurtalık kistlerinin adı tıp dünyasında over kistleri olarak geçer. Kistler selim yani iyi huylu ve habis ya da neoplastik, kanseröz yani kötü huylu olarak iki gruba ayrılır. Peki diyelim ki vücudunuzda over kist gelişimi var. Bunu nasıl anlayacaksınız? Hemen göz atalım.

Over Kistleri 1

Over Kistleri Nasıl Tespit Edilir?

Over kisti çoğu zaman belirti vermez ve ancak düzenli jinekolojik taramada tesadüfen fark edilir.

Over kisti her zaman kötü bir duruma işaret etmez, tehlike arz etmez ama halk arasında kansere sebep olacak bir durum olarak görülür ve kişilerde gereksiz yere kaygı ve telaş oluşmasına sebep olur.

Over kisti diğer organ kistlerinden farklıdır çünkü yumurtalıklardaki hücreler diğer organlarınkinden farklıdır. Bu özellikleri göz önüne alındığında yumurtalıklar vücuttaki diğer organlardan ayrılırlar.

Bir diğer açıdan bakıldığında ise değişik hormonlara karşı yumurtalıklarda büyüme yahut kistleşme görülebilmektedir.

Vücutta dokuların dışında biriken sıvılar bir zar ile çevrelenir ve kesecik halini alırsa, içerideki sıvı alışverişi engellenmiş olur ve bu lezyona “kist” denilir.  Vücutta hemen her organda kist oluşabilir.

Yumurtalık dışındaki organlarda gelişen kistler hem hızlı hem de kolay belirti verir. Çünkü bu kistler, oluştukları organın fonksiyonunu bozar. Ama yumurtalıklarda gelişen kistler çoğu kez fonksiyon kaybına sebep olmayacağından uzunca bir süre belirti de vermeyebilir.

Over Kistleri 2

Over Kistleri Belirtileri

Over kistleri iyi huylu da kötü huylu da olabilmektedir. Ama en sık görülen over kistleri iyi huylu yani selim olanlardır.

Over kisti belirtilerine değinecek olursak, over yani yumurtalık kistlerinin en sık ve yaygın verdiği belirti adet düzensizlikleridir. Bunun haricinde karında şişlik ve ağrı, kasıklarda ağrı, kabızlık ve ağrılı dışkılama gibi sindirim sistemi şikayetleri, sık idrara çıkma gibi idrar yolu şikayetleri, kilo artışı ve kıllanma gibi belirtiler de gözlenmektedir.

Fazla büyümeyen bir over kisti karın bölgesinde şişlik de yapmayacağından kendini belli etmez ve uzunca bir süre orada durabilir. Over kisti belirtilerinde ağrı pek telaffuz edilmez. Yani ağrı bu tür kistlerde pek rastlanmayan bir belirtidir. Ama eğer ağrı varsa bu kistin büyüdüğüne, iltihaplandığına yahut endometriozis problemine delalettir.

Over Kistleri 3

Over kisti olan kişilerde ender olarak görülse de kist kendi etrafında dönebilir yahut patlayabilir ki bu da şiddetli ağrı ve karın ağrısına sebep olur. Buna halk arasında kistin patlaması da denilir. Böyle bir durum acilen ameliyat gerektirir.

Over kisti mesaneye baskı yaparak sık idrara çıkma ihtiyacı da doğurabilmektedir. Bunun dışında rektum denilen bağırsağın son bölümüne de baskı yaparak kabızlığa ve ağrılı dışkı yapmaya da sebep olabilir. Over kistlerinin bazı kişilerde iştahsızlık, buna bağlı kilo kaybı ve bulantı gibi şikayetlere de sebep olduğu görülmektedir.

Yumurtalık kistlerinin türleri farklıdır ve buna bağlı olarak meydana getirecekleri şikayetler de farklıdır.

Over kisti tedavisi kısmına gelecek olursak, hekim muayenesinden sonra kistin yapısı, büyüklüğü, hastanın yaşı ve bünyesi gibi faktörler de göz önünde bulundurularak uygun bir ilaç tedavisi uygulanır. Hekim gerekli görürse ameliyata da karar verebilir. Over kisti tedavisi tamamen kistlerin yapısı ve özelliği ile alakalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/over-kistleri/