Panik Atak Nasıl Geçer?

Panik atak nasıl geçer, çağın yaygın hastalıklarından olan panik atak elbette tedavisi de olan bir hastalık. Panik ataktaki tedavi yöntemleri hastalığın derecesine ve seyrine göre değişiyor. Tedavide yalnızca psikoterapi yöntemleri kullanılabildiği gibi, hem ilaç hem de psikoterapi bir arada da kullanılabiliyor.

Hasta, tedavi süresince panik atak geçirirse tedaviye güveni kalmaz. Bu sebeple hekimler öncelikle ilaçla hastanın panik ataklarını baskılayıp sonrasında psikoterapiye başlatabilmektedirler. İlaç olarak da daha çok antidepresan ve yatıştırıcı haplar kullanılmaktadır.

Panik ataktan kurtulma yolları bir yaşam şekli haline getirilmelidir. Öncelikle yeme içme alışkanlıkları değiştirilerek panik atak azaltılabilir. Panik atağı tetikleyen besinleri tüketmemeye özen göstererek önemli bir yol katedilmiş olur.

Atak sırasında hissedilen terleme, çarpıntı, ateş basması, nefes darlığı, tansiyon yükselmesi gibi şikayetler hormonlardan kaynaklanan bir durumdur. Ama tüm bu belirtiler beyinde gerçek bir hastalık olarak algılanmaktadır.

Yeme içme davranışlarının panik atakla ilgisi olduğunu da belirtelim. Sözgelimi uzun süre aç kalındığında kan şekeri düşer. Düşen şekeri normal düzeye çıkarmak için böbreküstü bezleri kortizol, adrenalin ve büyüme hormonu salgılar.

Bu hormonlar, vücutta stoklanmış yağlardan ve proteinlerden şeker üretmeye çalışır. Bu esnada da terleme, asabiyet, çarpıntı ve ağızda kuruluk ortaya çıkar. Bu durum kişide panik atak olarak algılanabiliyor. Kişi, panik atak geçirdiği zannına kapılarak korkuyor, korku sebebiyle adrenalin daha da yükseliyor ve bu sefer gerçekten panik evresi başlıyor.

Panik Atak Nasıl Geçer?

Bunun dışında yemek sonrasında mide, yenilen besinleri hazmetmek için daha fazla enerjiye gereksinim duyuyor. Bu enerji de kanla sağlanıyor. Kalp, dinlenme sırasındaki dingin çalışma temposundan, daha hızlı çalışma temposuna geçiyor ve daha fazla kan pompalamaya başlıyor. Kalpteki çarpıntı da panik atak başladı olarak yorumlanıyor ve gerçekten panik atak nöbeti yaşanıyor.

Glikoz içerikli yiyecekler kan şekerini birden yükselttiğinden, şekeri düşürmeye yarayan insülin hormonu fazla miktarda salgılanıyor ve kan şekeri yeniden düştüğünde bu da panik atak olarak algılanıyor.

Bu durumda panik atak nasıl yenilir sorusunun cevaplarına bakmakta fayda var.

Panik Atak Nasıl Geçer? 1

 • Panik atağın başlamasına sebep olacak türdeki tetikleyici besinlerin tüketiminden kaçınmak
 • Mevsime uygun yiyip içmek
 • Öğünlerde, porsiyon miktarlarını küçük tutmak ve az yemek de panik atak da kontrol sağlayabilir.
 • Ispanak, pırasa, muz, brokoli, enginar, kereviz gibi sebzeleri mevsiminde yemeli.
 • Günde 8 bardak su, maden suyu, taze sıkılmış meyve suyu içilmeli
 • Bitkisel çay tüketimi aksatılmamalı. Özellikle papatya çayı ve melisanın sakinleştirici ve kaygı giderici özelliğinden faydalanılabilir. Bu çaylardan günde 3 fincan içebilirsiniz.
 • Gün içinde çok fazla çay tüketmeye alışkın olan kişilerin günde 5-6 bardaktan fazla çay içmemeleri ve açık çay tercih etmeleri daha iyi olacaktır.
 • Günde 5 adet değişik mevsim meyvesi yenebilir.
 • Tatlıları ve meyveleri yemekten 2 saat evvel tüketmek daha doğru bir seçim olacaktır.
 • Sinir sistemini güçlü tutması ve vücut direncini attırması açısından Omega-3 ve Omega-6 yönünden zengin olan somon, orkinos gibi balıklar tüketilmeli. Balık sevmeyenler veya balık bulamayanlar her gün bir miktar keten tohumu yiyebilir.

  Panik Atak Nasıl Geçer? 2

  B vitamini sinirleri güçlendirir, beyindeki serotonin düzeyini arttırır ve kadınlarda adet öncesi gerginliği azaltır. Bu sebeple nohut, fasulye, bezelye, mercimek ve buğday ekmeği tüketimine ağırlık verilerek bu şikayetlerin üstesinden gelinebilir.

  Panik atağı tetikleyen yiyecek ve içeceklerden da uzak durarak yahut tüketimlerini kısıtlayarak panik atak tedavisine destek sağlanabilir.

  Panik atağı tetikleyen yiyecek ve içecekleri sayacak olursak; demli çay, kahve, alkol, kolalı içecekler, sigara, kokain, ecstasy, esrar gibi maddelerden bahsedebiliriz.

  Panik atak bitkisel tedavi yöntemleri ile de yavaşlatılıp kontrol altına alınabilir. Merkezi sinir sisteminde noradrenalin ve serotonin azlığı depresyona sebebiyet verebilmektedir. Serotonin fazla olduğunda da panik atak tetiklenir. Bu sebeple hm bedenin hem de ruhun ve psikolojinin sağlam ve sağlıklı olabilmesi için vücuttaki hormonların düzenli ve yeterli çalışıyor olması gerekir.

  Panik Atak Nasıl Geçer? 3

  Kürü hazırlamak için ıspanak, maydanoz ve tere gerekir. Saplarıyla birlikte 5-6 yaprak ıspanak ve 10-12 dal maydanoz saplarıyla birlikte kaynayan yarım litre suya atılır ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte 3 dakika boyunca haşlanır. Soğuyunca suyu içilir.

  Kürü her sabah taze taze hazırlamakta fayda vardır. Aynı günün akşamında ise ıspanak ve tere karışımı hazırlanır. Kaynayan yarım litre suya 5-6 adet saplı ıspanak ve 9-10 adet saplı tere atılır ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte üç dakika haşlanır. Ilınınca da suyu içilir.

  Sabah ve akşam için ayrı ayrı hazırlanan bu karışımlar 1 hafta boyunca her gün uygulanır. İlk hafta her gün uygulanacak bu kür, ikinci hafta iki günde bir, üçüncü hafta üç günde bir uygulanır. Dördüncü haftadan itibaren haftada bir kez uygulanan bu kür iki ay da bu şekilde yani haftada bir gün olacak şekilde uygulanır ve kür tamamlanır. İhtiyaç duyulursa kür altı ayda bir tekrarlanabilir.

  Panik Atak Nasıl Geçer? 5

  Her iki karışımı da yemeklerden yarım saat yahut 1 saat sonra içmek gerekir. Kullanılan yeşilliklerin, bilhassa maydanoz ve terenin sararmamış olmamasına dikkat edilmelidir.

  Panik atak tedavisi bitkisel çözümler içinde en ideal seçeneklerden birisi budur denilebilir.

  Panik atak nefes egzersizleri  panik atağı kontrol altına alabilme konusunda oldukça destekleyici çözümler sağlar. Sağlıklı insanlar gün içinde dakikada ortalama 10 ila 12 kez nefes alıp verirken, panik atak nöbetlerinde bu sayı artar. Panik atağın ilk belirtileri geldiğinde nefes alış verişleri yavaşlatılırsa atak da uzaklaştırılmış olur.

  Panik atak nefes egzersizleri için önce rahat bir yere geçip oturun yahut uzanın. Burundan derin nefes alıp 10’a kadar sayarak nefesinizi tutun. 10’a geldiğinizde nefesi ağzınızdan yavaşça bırakın ve gevşeyin. Daha sonra 3 saniyede nefes alın, 3 saniyede verin. Bu tempoda nefes alıp verin. Böylelikle nefes ritminizi normal düzeye çekmiş olacak ve atağı kontrol altına almış olacaksınız.

  Bu panik atak nefes egzersizleri ile panik atağı kontrol altına almış olacaksınız.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/panik-atak-nasil-gecer/