Panik Atak Neden Olur?

Panik atak neden olur, kişide aniden meydana gelen ve fiziksel durumunu etkileyen endişe atağı olarak açıklanabilen panik atak, ortada hiçbir somut nedene bağlı olmaksızın gelişen yoğun korku hissidir.

Panik atak nöbetleri çok ürkütücü boyutlara varabilir. Öyle ki kişi bu ataklar geldiğinde kendini kaybedeceğini, kalp krizi, beyin kanaması, havasız kalarak boğulma hissi yaşayabileceğini düşünür, hatta çıldırarak kendine ve etrafındakilere zarar vereceğinden korkar ve korktukça korkuları daha da keskinleşir ve iş tamamen kısır döngüye girer.

Panik atak hissinde korkunun yanı sıra çarpıntı, terleme gibi sıkıntılar da yaşanabilmektedir. Herkeste panik atak yaşama olasılığı vardır. Eğer kişide bir kaygı bozukluğu yoksa, panik atak kaygı oluşturacak bir olayın tetiklemesi sonucu görülür.

Panik atak nedenleri kesin çizgilerle ayrılıp ifade edilecek nedenler değildir.  Zaten panik atakları, görünürde herhangi bir tetikleyici olmaksızın apansız ortaya çıkar. Panik atak nedenleri somut olarak aktarılamasa bile, bu atakların yaşamsal tehlikelere karşı insan bedeninin bir tepkisi ya da cevabı olduğu söylenebilir.

Panik ataklarının insan hayatındaki en korku ve sıkıntı veren, en kötü deneyimlerden biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Panik atak hastalarının, ataklar sırasında yaşadıkları hisleri anlatırken kelime bulmakta zorlanmaları, bu atakların ne kadar sıkıntı verici olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Panik Atak Neden Olur? 1

Bir panik atak nöbeti yaklaşık 20 saniye, en kötü ihtimalle 60 saniye sürse de, etkilerinin geçmesi ve kişinin tamamen normale dönebilmesi için 10 ila 30 dakikalık bir süre gerekir. Ama etkisini saatler boyu hissettiren panik atak nöbetleri de vardır. Panik atak nedenleri arasında daha çok, açık alan korkusu da denilen agorafobi ve tehlikeli bir duruma maruz kalma ve o durumdan kaçıp kurtulamama endişeleri sayılabilir.

Panik atak nöbeti yaşayanlar, kriz sonrasında kendilerini kapana kısılmış, kurtuluş ümitleri tükenmiş ve çaresiz kalmış hissettiklerini söylerler. Panik atak herkeste müzminleşmez. Pek çok insan hayatında bir ya da iki kez de olsa panik atak nöbeti yaşamıştır.

Panik Atak Neden Olur? 2

Kişiyi ani olarak korkutan bir durum, yoğun bir stres ve endişe anı bu atakları yaşatabilir. Bu korku ve endişe anı ortadan kalkınca panik atak da son bulur. Fakat hiçbir nedene bağlanamayan, beklenmedik şekilden ortaya çıkan ve sebepsiz gibi görülen panik atak nöbetleri ve bu nöbetlerin tekrar edeceği korkusunun filizlendiği durumlarda panik bozukluktan söz etmek mümkündür.

Panik atak eskiden strese bağlanan, geçiştirilen, üzerinde durulup önemsenmeyen bir problemken; günümüzde başlı başına bir rahatsızlık, tıbbi olarak çözümlenmesi gereken bir sıkıntı olarak kabul edilmektedir. Panik atak nöbetleri kişilerin yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen, hayat kalitesini düşüren ve üzerinde önemle durulması gereken bir sorundur. Panik atak nedenleri herkeste farklı olabilir. Yapılan tetkik ve incelemelerde meselenin kökenine inilerek kişiye özel tedaviler uygulanır ve panik atak kontrol altına alınabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/panik-atak-neden-olur/