Panik Atak Nedir?

Panik atak nedir, modern çağda pek çok insanı etkisi altına alan, sosyal hayata karışmayı dahi zorlaştıran, sebebi tam olarak bilinmediği için kesin tedavisi de yapılamayan rahatsızlıklar vardır. Onlardan birisi de panik atak. Birdenbire gelen endişe atağı, korku nöbeti olarak açıklanan panik atak, aniden gelir, 10 dakika gibi bir süre içinde tırmanır ve en şiddetli halini alır.

Daha sonra da azalarak yok olur. Panik atak halinde yaşanan duygular çok şiddetlidir. Hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren panik atak, kişiyi “Ya panik atak nöbeti gelirse” korkusu ile eve hapsedebilir. Atak gelecek endişesi ile kişi çarşı pazara gidemez, dışarıya çıkamaz, gündelik işlerini halledemez hala gelebilir. Toplu taşımaya binmek ise ayrı bir kabustur.

Onca kalabalığın içinde panik atak krizi yaşama düşüncesi kişiyi daha da baskı altına alır. Kişi yalnız kalamaz, yanında hep birilerinin olmasını ister. Panik atak krizleri sebebiyle kişi pek çok şeyden kendini alıkoyar, korku korkuyu tetikler ve içinden çıkılmaz bir hale gelir.

Panik Atak Nasıl Olur?

Peki panik atak krizleri nasıl gerçekleşir, nasıl belirtiler verir ve panik atak sırasında kişi neler hisseder bir bakalım.

Kalp çarın tısı, nefes alamama ve alamayacağı hissine kapılma, titreme, terleme, tüm vücuttan ter boşalması, kalp krizi geçiriyor olduğunu ya da birazdan öleceğini zannetme, boğulacak gibi olma ve “Her şey buraya kadarmış” hissi, panik atak belirtileri ve aslında panik atağın ta kendisidir.

Ataklar sırasında kişi kalp krizi, beyin kanaması, inme gibi ciddi problemler yaşadığı hissine kapılır; düşüp bayılacağını, otokontrolünü kaybedeceğini ve hatta çıldıracağını düşünür. Panik atak krizleri sırasında yaşanan bu yoğun korkular sebebiyle hastanelerin acil servislerine başvuran çok sayıda hasta vardır.

Panik Atak Nedir? 2

Zira panik atak krizinde kişi gerçekten de kalp krizi geçireceğini düşünür, bu düşünceden kendini alıkoyamaz. Kolay kolay teskin edilemeyen bu kişiler zaman içinde kendi kendilerine sakinleşir ve durumun hiç de öyle olmadığını anlarlar. Ama o süreçte yaşanan yoğun korku hissi vücuda çok fazla efor sarf ettirir, bitkin düşürür.

Kalp hastanelerine başvuran hastaların %20 gibi hiç de azımsanmayacak bir kısmında sadece panik atak problemi olduğu ortaya çıkmıştır. Hatta sırf bu sebeple yanlış teşhis konulup yanlış ve gereksiz tedavi uygulanan hastalar da yok değildir. Bu sebeple panik atak rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka konunun uzmanı bir hekime başvurarak ciddi destek ve tedavi almaları şarttır.

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir

Panik atak hastalarının bunun teşhisi konulur konulmaz cevabını merak ettikleri panik atak geçer mi sorusunu çok sık sorarlar. Panik atak tedavisinde psikoterapi, ilaç tedavisi ve TMS uygulamaları en çok tercih edilen tedavi seçenekleridir.

Panik Atak Nedir? 1

Panik atakta ilaç tedavisi uygulanacaksa ilaçların 2 hafta sonrasından itibaren etki edeceğini bilmek lazım. Bu sebeple panik atakta sabır çok önemlidir. Hastalar ilaç tedavisinden yanıt aldıklarında, iyileştiklerini düşünerek ilaç tedavisini yarım bırakmamalıdırlar.

Çok ağır panik atak hastalarında ilaç tedavisinin yanı sıra psikolojik destek ve psikoterapi yöntemleri de uygulanmaktadır. Psikoterapi yönteminde hastada panik atağı tetikleyen sebeplerin ortadan kaldırılması esası yatar. Bu terapilerde hastaya panik atakla baş etme yöntemleri ile atak geldiğinde yatıştırıcı özelliği olan nefes alma ve verme teknikleri öğretilir.

İlaç tedavisinden yanıt alamayan hastalara TMS denilen Transkranial manyetik stimülasyon tedavisi uygulanabilmektedir. TMS tedavisinde beyindeki bazı noktalara manyetik akım verilerek beyindeki doğal elektrik aktif hale getirilir. Yan etkisi olmayan bu uygulama sayesinde hasta kendini gevşemiş ve rahatlamış hissede. Hamile kadınlar için dahi güvenli olan bu yöntemin antidepresanlar gibi kilo aldırıcı etkisi de yoktur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/panik-atak-nedir/