Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya halk arasında en çok bilinen ve tüketilen bir bitkidir. Tıbbi ilaçlarda da çok kullanılan şifalı bir bitki olarak bilinmektedir. Papatya ülkemizde yaygın ve bol miktarda yetişmektedir. Yol kenarlarında, arsalarda, arazilerde ve sulak her yerde ilkbahar ve de yaz aylarında yetişmektedir. Kurutularak suyundan ve çayından faydalanılır.

Papatya çayının ne gibi faydalarının olduğu ve papatya çayı zayıflatır mı sorularının cevabını yazımızda bulabiliyor olacaksınız. Papatya çayının ne iyi geldiği konusunda detaylı bilgileri sizinle paylaşıyor olacağız. Papatya çayının diyet reçetelerinde çok fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bağırsak ve sindirim sistemini daha hızlı çalıştırması özelliğinden dolayı zayıflamak için günlük düzenli papatya çayı tüketilmesi etkili olacaktır.

Aşırı kilolular, kilolarından kurtulmak isteyenler diyet programlarını papatya çayı ile takviye edebilirler. Papatya çayının zayıflatma özelliğinden başka sinir ve depresif durumlara da iyi geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Vücudu rahatlatma ve sinirleri yatıştırma gibi faydaları bulunmaktadır. Aşırı sinirlilik hallerinde bir fincan papatya çayı içerek daha sakin bir duruma gelebilirsiniz.

Papatya çayının nelere ve nasıl iyi geldiğini konuşmaya devam edeceğiz. Daha öncesinde papatya çayının nasıl yapıldığını kısaca anlatalım istiyoruz. Papatya çayı yapmak için öncelikle market veya aktarlardan kurutulmuş papatya almalısınız. Daha sonrasında uygun bir kap ile su kaynatmalı ve bu suyu bir fincana boşaltmalısınız. Suyun iyice kaynamış olmasına özen göstermenizde fayda vardır.

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

Bu anlamda papatya çayı ne işe yarar diye merak edenlere pek çok şey söyleyebiliriz. Kaynamış bir fincan su içine bir tatlı kaşığı kadar papatya dökerek yeterince karıştırarak demlemeye bırakmalısınız. Demlenme süresi yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arasında olmalıdır. Daha sonra papatya çayı içmek için hazır hale gelmiş olacaktır. Papatya çayı günlük olarak tüketilebilir. Çok aşırı tüketmek doğru değildir. Günde 2 defa birer fincan papatya çayı ideal olacaktır.

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

  • Papatya çayının iç organlar, cilt ve saç bakımı için iyi geldiği bilinmektedir.
  • Genel olarak papatya çayı bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Sindirim sisteminizin daha aktif çalışmasını sağlar ve vücuttaki iltihap durumlarını giderir.
  • Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi ile grip durumlarında da kullanılabilir.
  • Bunun yanında baş ağrısı, bel ve boyun ağrısı durumlarında da masaj yolu ile uygulama yaparak şifasından faydalanabilirsiniz.
  • Cilt bakımı için ve cilt bakım ürünlerinde de çok fazla tercih edilen şifalı bir bitkidir.
  • Cildi tazeleme, hücreleri yenileme ve cildi daha genç gösterme gibi etkileri olmaktadır.

Özellikle kadınların saç bakımlarında da papatya bitkisini kullandıklarını bilinir. Saçların parlak ve bakımlı görünmesi için gün içinde 2 defa saçınıza papatya suyu uygulayabilirsiniz. Banyo suyunuza papatya suyu ilave ederek vücut bakımı anlamında da kullanabilirsiniz. Bu kapsamda papatya çayı nelere iyi gelir gibi sorularınızın cevaplarını detaylı bir şekilde vermiş olduk. Papatya tam bir mineral deposudur. İçerisinde etkili bileşenler bulunmaktadır.

Papatya Çayı Ne İşe Yarar? 1

Ayrıca, vitamin bakımından da papatya çayı çok etkili bir bitki olarak söylenebilir. Halk arasında uzun zamandır bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Bu tür bitkileri her zaman sizde kullanabilirsiniz. Bebek ve çocuklara papatya çayı vermeden önce doktorunuzdan bilgi almanız sağlıklı olacaktır. Ayrıca, hem hamile, hem de emziren kadınlarında papatya çayı içmeden önce doktoruna başvurmaları önerilmektedir. Bu tür bitkiler düzenli ve dikkatli kullanıldığında orta ve de uzun vadede çok faydalı olacaktır. Anlık fayda beklemek doğru değildir. Aşırı ve sık tüketim durumlarına karşı dikkatli olmakta fayda vardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/papatya-cayi-neye-iyi-gelir/