Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayının faydaları çok fazladır. Halk arasında bilinen en popüler şifalı bitkiler arasındadır. Kullanımı ve yapımı kolaydır. Doğada pek çok yerde kolaylıkla yetişebilmektedir. Yol kenarlarında, arazilerde ve benzer her yerde yetişen bir bitkidir. İlkbahar ve yaz aylarında papatyaların toplanması ve de kurutulması yeterlidir.

Bu yazımızda papatya çayının faydaları nelerdir diye merak edenleri aydınlatıyor olacağız. Papatya çayının faydaları saymakla bitmeyecek kadardır. Tüm bu faydaları, olası yan etkilerini, riskleri ve diğer detayları anlatıyor olacağız. Ancak, öncelikle papatya çayının nasıl demlendiğini açıklayalım. Papatyalar ilkbahar ve yaz aylarında toplanır ve de kurutulur demiştik. Kurutulan papatyalar ihtiyacı olanlara satılmaktadır.

Papatya almak için aktar ve marketleri tercih edebilirsiniz. Online bazı sitelerde de papatya çayı satın alabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Satın aldığınız papatya çayını evde çok kolay bir şekilde demleyebilirsiniz. Bunun için su kaynatmalı, suyu bir fincana boşaltmalı ve içine yarım çorba kaşığı papatya çiçeği koymalısının. Karıştırarak 10 dakika kadar demlenmeye bıraktıktan sonra çayı içebiliyorsunuz.

Papatya çayının nasıl demlendiğini öğrendikten sonra faydalarına geçebiliriz. Papatya çayı bağışıklık sisteminden, sindirim problemlerine, zayıflamadan sinirsel sorunlara kadar pek çok sağlık probleminde etkili olan bir bitkidir. Genel olarak kullanımında bir problem yoktur.

Sadece bebeklere papatya çayı vermeden ve hamilelik dönemlerinde papatya çayı içmeden doktorunuza danışmanızda olacaktır. Birde bazı istisnai sağlık sorunlarında da yine doktorunuza danışarak tüketmeniz daha iyi olacaktır.

Papatya Çayının Faydaları 1

Papatya çayının az ama düzenli tüketilmesi daha iyidir. Yarım litre papatya çayını bir defada tüketmek faydadan çok zarar verecektir. Papatya çayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Kişiye direnç sağlar ve her an zinde olmasına katkı verir. Bunun dışında vücut ağrılarının giderilmesinde oldukça etkili olan bir çaydır. Baş, boyun ve bel ağrısı sorunlarında papatya en iyi ürünlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Papatya çayının sindirim sistemi bozukluklarına da iyi geldiğini ve bu sayede zayıflamak isteyenlere yardımcı olduğunu belirtebiliriz.

 • Özellikle diyet yapanların reçetelerinde papatya çayının önerildiğini çok sık bir şekilde görebiliriz.
 • Papatya çayının fiziki alanda da benzersiz faydalarının bulunduğu kanıtlanmıştır. Eski zamanlarda kullanılan papatya suyu ile saç bakımı yapılabilmektedir. Kurutulmuş papatya suyunun saça uygulanması sonucu saçın daha parlak bir görünüme kavuştuğu bilinmektedir.

  Papatya Çayının Faydaları

 • Özellikle yaz aylarında kadınlar saçlarına papatya suyu sürmekte ve daha parlak bir saça kavuşabilmektedir.
 • İçerisinde bulunan zengin mineral ve vitaminlerden dolayı saç köklerini güçlendirdiğinide söyleyebiliriz.
 • Ayrıca, papatya suyunun yüz gibi hassas ciltre uygulanmasında cilde bakım yaptığı kanıtlanmıştır.
 • Hamilelikte Papatya Çayı Tüketilir Mi?

  Ancak, bazı hassas ciltlerin alerjik hassasiiyetleri fazla olabilmektedir. Bu nedenle hem papatya suyunun uygulanması, hem de papatya çayının içimi öncesinde bir alerji testi yaptırılmasında fayda vardır. Papatya çayının hamilelik veya emzirme dönemlerinde de bazı riskler teşkil ettiği görülmektedir. Bu nedenle hamilelikte papatya çayı kullanımlarında öncelikli olarak doktora başvurulması daha doğru bir yol olacaktır.

  Papatya Çayının Faydaları Özellikle yaz aylarında kadınlar saçlarına papatya suyu sürmekte ve daha parlak bir saça kavuşabilmektedir. İçerisinde bulunan zengin mineral ve vitaminlerden dolayı saç köklerini güçlendirdiğinide söyleyebiliriz. Ayrıca, papatya suyunun yüz gibi hassas ciltre uygulanmasında cilde bakım yaptığı kanıtlanmıştır. Hamilelikte Papatya Çayı Tüketilir Mi?

  Hamileliğin özellikleri son periyodunda vücut oldukça hassas bir döneme girmektedir. Bu nedenle alınacak ve tüketilecek her şeyin öncesinde doktorunuza danışmak ve ona göre hareket etmek geeklidir.

  Bitkisel ürünlerin nelere iyi geldiği, ne gibi faydalarının olduğu ve olası risklerin neler olabileceği konusunda uzman bir doktor ile bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Genellikle papatya çayı gibi bitkiler daha çok fayda sağlayan şifalı bitkilerdir. Her zaman için bu ürünlerin kullanımını tavsiye ediyoruz. Bu tür bitkilerin çok fazla bir şekilde tüketilmesi yerine azar azar ve düzenli olarak tüketilmesi daha sağlıklı olanıdır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/papatya-cayinin-faydalari/