Papatya Suyunun Faydaları

Papatya doğadaki en güzel bitki türlerinden biridir. İnsan sağlığı açısından da pek çok faydasının olduğu kanıtlanmıştır. Bileşiminde çok etkin maddeler ve uçucu yağlar bulunmaktadır. Hem tıp biliminde, hem de halk arasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Papatya suyunun özellikle cilt ve saçlar için çok faydalı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Bu anlamda papatya suyunun saça faydaları çok fazladır.

 • Saçların dökülmesini engeller, dolgun gösterir ve saç köklerinin daha güçlü olmasını sağlamaktadır.
 • Cilt içinde basleyici ve onarıcı özellikleri bulunmaktadır.
 • Papatya suyu acı ve ekşidir.
 • İştah açıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Özellikle sinir yolu hastalıkları için bire birdir.
 • Bağırsak ve sindirim sorunu yaşayanlar içinde papatya suyu önerilmektedir.
 • Bağırsakların güçlü ve düzenli çalışması için papatya suyu içilebilir.
 • Saç bakımında en etkili olduğu alan saç rengini açmaktır.
 • Mide fonksiyonlarının düzenli çalışmasında ve gaz gidermede papatya suyu çok fazla önerilmektedir.
 • Ağız veya yemek borusunda iltihaplanma özellikle kış aylarında çok sık görülmektedir.
 • Bu tür sorunlar içinde destekleyici olarak papatya suyu içilebilir. Hemoroid problemi yaşayan hastalar içinde ağrı kesici veya hafifletici özelliği nedeniyle önerilen bitkilerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve ağrı kesici olması nedeniyle eski zamanlardan bu yana halk arasında da çok fazla bilindiğini söyleyebiliriz.

  Papatya Suyunun Cilde Faydaları

  Papatya suyunun faydaları bunlarla bitmiyor. Tam bir şifa deposu olan bitkinin daha pek çok önemli faydasını sizlerle paylaşıyor olacağız. Bu anlamda özellikle papatya suyunun cilde faydaları olarakta önemli bilgiler verebiliriz. Papatya suyu ciğerler için tam bir takviye deposudur. Pek çok cilt probleminin temelinde karaciğer sorunları neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle cilt için çok faydalı olan bir bitkidir.

 • Ağır gribal durumlarda da papatya suyu veya papatya çayı tüketilmelidir.
 • Ateş düşürücü ve terletici özelliği ile grip hastalıklarında bire birdir.
 • Bunların yanında sinir hücreleri için iyi geldiği, sırt ağrılarına çare olduğu, bağırsak hastalıkları ve çeşitli iç organ problemlerinde oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.
 • Papatya Suyunun Cilde Faydaları 1

  Ancak, bu tür bitkiler ilaç gibi değildir. Bir kere içtim geçmedi mantığı kesinlikle doğru değildir. Papatya suyu ve buna benzer diğer bitkisel ürünleri azar azar ve düzenli olarak tüketmek şarttır. Bir defada çok fazla tüketmenizi kesinlikle önermiyoruz. Çok içmek derdinize çare olmayacaktır. Düzenli içmek orta ve uzun vadede çok etkili olacaktır. Sizi hem koruyacak, hem de çok daha güçlü bir şekilde hayatınızın devam etmesini sağlayacaktır. Papatya suyunun günde ortalama 3 defa alınması önerilmektedir. Ortalama bir kahve fincanı be yemeklerden sonra olmak üzere günde 3 defa içilmesi uygundur.

  Yaz aylarında özellikle kadınların saç renklerini açmak ve parlatmak için papatya suyu kullandıkları eski zamanlardan bu yana bilinir. Aktar gibi yerlerde satılan kurutulmuş papatya almak çok daha doğrudur. Bu anlamda papatyanın saça faydaları olarak hem renk parlatma, hem de besleyici olma özelliğini söylemek mümkündür. Aktar satış yerlerinden aldığınız kurutulmuş papatyayı hazırlamak son derece basittir. Aldığınız paketlerin üzerinde yapmanız gereken karışımlar belirtilmektedir.

  Papatya Suyunun Cilde Faydaları 2

  Ortalama ve genel olarak bir paket kurutulmuş papatyayı bir litre su ile karıştırmanız gerekmektedir. Tencere türü bir kapa su koymanız ve içine papatyayı boşaltmanız gerekir. Bu işlem sonunda tencereyi iyice karıştırmanız ve beklemeye almanız gerekmektedir. Saç için kullanacak olanların her gün 2-3 defa saçına uygulamasında bir sakınca yoktur. Hem kolay, hem işlevsel, hem de ekonomik bir yöntemdir. Saçınızın daha dolgun ve ışıltılı durmasını papatya suyu ile sağlayabilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/papatya-suyunun-faydalari/