Paraben Nedir, Zararları, Paraben İçermeyen Markalar

Paraben birçok Kozmetik ürünlerde kullanılmakta olan maliyeti düşük, zararlı bakteri ve mantarların üremesini engellemekte olan ürünlerin ömürlerini uzatan koruyuculara verilen isimdir. Kozmetik ürünlerin içerisinde birden fazla paraben bulunmaktadır. Paraben nedir diye soracak olursak paraben ürünlerin bozulmasını engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Paraben son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkmıştır.

Paraben Nedir, Zararları, Paraben İçermeyen Markalar 1

Genel olarak losyonlar, şampuanlar, nemlendiriciler, benzeri kozmetik ürünlerde oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır.  Parabenler ürünlerin üzerinde bulunan etiketlerden isim olarak bilinir. Örnek olarak verecek olursak bir ürünün arkasında bulunan etiket üzerinde methylparaben ibaresi kullanılmış ise bu ürün Paraben içermektedir. Parabenler zehirli toksit özelliği taşımaktadırlar.

Parabenler derilerin üzerinde egzama gibi alerjik durumlara neden olur. parabenler vücutta östrojen hormonu taklit eden maddeler olarak da adlandırılmaktadır. paraben adlı madde yalnızca uygulandığı alanın değil vücudumuza geçtiği tespit edilmiştir. İçerisinde paraben bulunan ürünler Uzun süre bozulmadan kalabilmektedir. paraben kullanılan ürünler 2 yıl veya daha fazla hiç bozulmadan kalabilir.

 

Bir ürün alır iken dikkat etmeniz gereken ürün üzerinde bulunan paraben ibaresinin kontrol edilmesidir. Almış olduğunuz üründe paraben ibaresi kullanılmış ise parabenli ürün almış olursunuz. Alacağımız ürünler içerisinde parabensiz veya paraben- free yazılarına çok dikkat etmemiz gerekir. Böyle bir ürün almış isek ürünün son kullanma tarihi ne dikkat etmemiz gerekir.

Parabensiz ürünler pahalı ya da bulunması çok zor olur. Paraben ilaçlarda koruyucu madde olarak kullanılmaktadır. İlaçların içinde mikropların üremesini durdurmak amacı ile ve ilaçların saklama koşullarını uygun bir hale getirmesini sağlamak amacıyla paraben kullanılmaktadır.

Paraben Nedir, Zararları, Paraben İçermeyen Markalar 2

Bütün ilaçlarda ve aşılarda zehirlenme veya kanser yapmayan koruyucu maddeler kullanılmaktadır. Paraben en az zehiri olan ve koruyucu bir madde olmaktadır. Çok güçlü olan mikropların dahi üremelerini engellemektedir. Dünyadaki bütün ilaçlarda paraben bulunmaktadır. Yurdumuzda özellikle solüsyon, şurup enjekte edilen ilaçlarda çoğunlukla kullanılmaktadır.

Paraben çocuk ürünlerinin çoğunda oldukça fazla bulunmaktadır. Bir üründe %25 den fazla paraben bulunuyorsa bu ürünü asla almamalıyız veya kullanmakta isek kullanımına son vermeliyiz. Dondurulmuş gıdalarda daha çok kullanılmakta ve bunların raf ömürleri oldukça fazla uzun olmaktadır. En sağlıklı gıdalar doğal gıdalar olduğu için bunların tüketilmelerine hız vermeliyiz.

Paraben Çeşitleri

Paraben Kozmetik ürünlerde oldukça fazla kullanılmaktadır. Bunlar şampuanlar, traş jelleri, diş macunları, deodorantlar ve nemlendirici olarak kullanılan birçok bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. paraben çeşitleri Metil paraben, butil paraben, propil paraben, etil paraben ve sodyum benzoat gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Paraben Nedir, Zararları, Paraben İçermeyen Markalar 3

Ürünlerin içerisinde birden fazla çeşidi kullanılır haldedir. Bu gibi ürünleri uzun süre kullanmanız durumunda sağlık açısından ileriki yıllarda zararlar ortaya çıkmaktadır. Paraben çeşitlerinden olan E 214 etil paraben mayalara ve mantarlara karşı koruyucu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kullanım yerleri kozmetik ürünleri ve gıda ürünleridir. Benzoik asitin sentetik etilden üretilmesidir. E 218 Metil paraben genel olarak Kozmetik ürünlerde antibakteriyel koruyucu olarak kullanılmasına devam edilmektedir.

Diğer yandan yiyecek ürünlerin yapılmasında ve ilaç formülasyonlarında kullanılmaktadır. Metil paraben doğal olarak bulunmakta ticari amaçlar için ise benzoik asit toluenden kimyasal olarak hazırlanmakta az çözünmeleri neticesinde kullanımı sınırlı olmaktadır. E 218Kozmetik ürünlerde ve gıdalarda kullanılması sonucu alerjik gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

E 216 profilparaben gıda ve kozmetik ürünlerinde kullanılmakta beraber yan etkileri yoktur. Bu maddeye karşı duyarlı olan kişilerde deride kızarıklık kaşıntı gibi alerjik durumlar ortaya çıkabilir. Kullanımında hiçbir sakınca yoktur.

Paraben Nedir, Zararları, Paraben İçermeyen Markalar 4

Paraben Zararları Nelerdir?

Paraben kullanılması düşük maliyetli olmasından kaynaklanmaktadır. Bebek kremlerinde mide ilaçlarını paraben kullanılarak üretilmektedir. Parabenli ürünler kullanılan çocuklarda öğrenme bozuklukları cilt yaşlanması ve DNA hasarları ortaya çıkmaktadır. Bu Zararlı olan madde egzama cildi tahriş edici yan etkileri de ortaya çıkmıştır. Kullanılan ürünlerde paraben miktarı yüksek ise bu gibi hastalıklar ve sorunlar ortaya çıkabilir. Paraben dahil bütün kimyasal ürünlerden insanlar kendilerini korumalı ve almamaya özen gösterilmelidir.

Parabenin diğer bir yan etkisi insanların üreme sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Paraben meme kanserine de neden olmaktadır. Paraben erkek üreme sistemine de zarar vermektedir. Erkeklerde testosteron düzeyinin azalması ve sperm sayılarında da oldukça fazla düşüşe neden olmakta bu nedenle kısırlığa neden olmaktadır.  Bu nedenle parabenli ürünleri almamaya özen göstermemiz gerekir. Satılan ürünlerde %25 den fazla paraben içeren ürünleri asla almamalıyız.

Paraben ilk önce cildin yaşlanmasına neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi sorunları ortaya çıkmaktadır. Parabenin zararları önceden pek bilinmemekteydi. Fakat daha sonraları teknolojinin gelişimi ile bu zararlar tek tek ortaya çıkmaktadır. Parabenli bazı ürünler şunlardır. Kapatıcılar, pudra, göz farı, allık, rimel, makyaj silme ürünleri, ruj, parlatıcı gibi ürünler parabenli ürünler olmaktadır.

Paraben Nedir, Zararları, Paraben İçermeyen Markalar 5

Parabenli olan bu ürünleri kullanırken çok dikkat etmemiz gerekir. Gıda ürünlerinde ise parabenli olanlar şunlardır. Ketçaplar, soslar, mayonezler, hazır meyve suları, dondurulmuş yiyecekler gibi gıdalarda parabenli gıdalar olmaktadır. Paraben yalnızca yetişkinleri değil çocukları da ilgilendirmektedir. Paraben çocuk ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Bağışıklık sistemine oldukça fazla zarar vermektedir. Kadınlarda meme kanserine yakalanma riski oldukça fazla olmaktadır. Yurdumuzda paraben hakkında sağlık bakanlığı önemli ölçüde incelemeler yapmaktadır. Paraben yetişkin insanlarda belirli bir şekilde zararlara neden olmaktadır.

Paraben İçermeyen Markalar

Bazı markalarda ve ürünlerde paraben bulunmaz. Bu ürünlerden bazıları şunlardır olivefarm, viçhy, l!oççitane, la roçhe posay, la praire gibi ürünler paraben içermez. Paraben içermeyen diğer ürünler şunlardır. Sebamed bebek ürünleri, Uni Baby, Dalin, Johnson baby Down under naturel’s nüde,Matrix Biolage, Nashi Argan, Loreal cyrene live Clean gibi markalar ve ürünler paraben içermez. Metil paraben genel olarak Kozmetik ürünlerinde antimikrobiyal koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Piyasada paraben içermeyen şampuanlar bulunmaktadır. Bebeklerde parabenli ürünler kullanarak bebekler üzerinde bazı yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Paraben bebeklere zararlımı diye sorulduğunda bebeklerin ciltleri ince olduğundan dolayı daha kolay emilim sağlar. Bundan dolayı alerjik durumlar ortaya çıkabilir. Bunun için paraben içermeyen ürünlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir.  parabenler para hidroksi benzoik asidin esterlerinden olarak paraben adını almıştır.

Paraben Nedir, Zararları, Paraben İçermeyen Markalar 6

Piyasadan alınacak ürünlerin etiketlerini dikkatlice incelemek gerekir. Alınacak ürünün bu inceleme ile parabenli olup olmadığı anlaşılmış olur. İnsan sağlığı açısından yan etkileri olan bu ürün kozmetik ve gıda ürünlerinin uzun süre bozulmasını engellemektedir. Bundan dolayı hazır ürünler yerine doğal ürünler kullanmak sağlığımız açısından En iyi cilt bakımı olmasıdır. Piyasada bulunan paraben içeren ürünleri kullanmak yerine doğal olan nemlendirici ve güneş kremi kullanmak sağlık açısından çok önemlidir.

Güneş kremi yerine Hindistan cevizi yağı gibi doğal ürünler olan yağları kullanmak sağlık yönünden çok faydalıdır. Paraben cilt hastalıklarını ortaya çıkarmada en etkili madde olarak bilinmektedir. Cildin yaşlanmasını oldukça hızlı yapmaktadır. Paraben kimyasal bir madde olmasından dolayı cilt üzerinden çok hızlı bir şekilde kana karışmaktadır. Paraben içermeyen ürünlerden olan sebamed bebek ürünleri fiyat açısından biraz pahalı olmasına karşılık paraben içermediğinden kullanılması sağlıklı olur.

Uni Baby markasında da paraben bulunmamaktadır. Fiyat bakımından biraz ucuzdur. Dalin Ürünün ambalaj üzerinde ibare bulunmamaktadır. Fakat içerisinde paraben bulunmaz. Johnsons baby markasında da paraben bulunmamakla beraber fiyat açısından biraz ucuzdur. Bebeklerin sağlıklı olmaları için mutlaka parabensiz ürünler kullanmak gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/paraben-nedir-zararlari-paraben-icermeyen-markalar/