Paraşütün İcadı: Paraşüt Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

İlk olarak 1700’lü yıllarda kullanılmaya başlanan paraşüt genel olarak spor amaçlı tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalar paraşütü ilk çizen kişinin Leonardo Da Vinci olduğunu belirtiyor. Ancak daha sonraları birçok kişi, paraşüt üzerinde çalışmış ve herkes biraz daha geliştirerek son halini almasını sağlamıştır. Ülkemizde ise Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nda yararlanılan paraşütün icadı ve tarihçesi yazımızda anlatılmıştır.

Paraşüt, son yıllarda sıklıkla turizm alanında gördüğümüz bir spor dalı olsa da aslında çok derin bir geçmişi vardır. Günümüz tarihinde çok kolay yapılan paraşüt sporu, eski zamanlarda çeşitli yöntemler denenerek uygulanmıştır.

İlk paraşüt çizimlerinin Leonardo Da Vinci’ye ait olduğu tespit edilmiştir. Ancak kendisinin çizimlerinden daha iyi çizimler ortaya çıkmıştır. Paraşüt alanında ilkler ilk uçaktan atlama, ilk uzaydan iniş gibi çeşitli alanlarda olmuştur.

Bu nedenle paraşütün ilk kullanım tarihi ve icadı ile ilgili net bir bilgi vermek güçtür. Günümüzde spor alanı dışında uçak ve helikopter gibi araçlarda herhangi olası, güvenliği tehdit edecek durumlarda atlayabilmek paraşütler yerleştirilmiştir. Bu tedbir sayesinde birçok hayat kurtulmuştur. Turizm amacıyla kullanıldığı bölgelerde genellikle cıvıl cıvıl renklerden üretilmiştir. Ülkemizde paraşüt sporunun yayılmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün çabası kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Paraşüt Nedir?

Paraşüt Nedir?Nesnenin atmosferde açık bir ortamda havanın kaldırma kuvvetinden faydalanarak yavaş yavaş inmesini sağlayan bir araçtır. Paraşüt, ipek gibi bir naylon kumaştan üretilmektedir. Şemsiye biçimindeki şekli en genelidir ama kare ve dikdörtgen biçimde olanları da mevcuttur. Uzay uçuşlarında da paraşütlerden faydalanılmaktadır. Uzay araçlarında ve füzelerin baş kısımlarında uzaydan yeryüzüne dönüşte hızın azalması amacıyla kullanılmaktadır.

Paraşüt Ne Zaman Kim Tarafından Bulundu?

Paraşüt Ne Zaman Kim Tarafından Bulundu?Paraşütün icat edildiği dönem veya kişi hakkında kaynaklarda net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak paraşüt yapma fikrinin eski Çin Dönemi’ne kadar uzandığı bilinmektedir. İlk olarak 1783 yılında Fransa’da Louis – Sebastian Lenormard omuzlarına bağladığı şemsiyelerle bir ağaçtan atlamış ve paraşüte benzer bir aleti keşfetmiştir.

Günümüzde kullanılan paraşütün ana temellerini Leonorda Da Vinci’nin bulduğu bilinmektedir. Dünyada havadan paraşütle ilk iniş 22 Ekim 1797 yılında Fransız Andre Garnerin yapmıştır. Fransa’da Paris’ten havalanan balonla yükseğe çıkıp; balonu sepete bağlayan ipi keserek yere paraşütle inmeye başlamıştır ve başarıyla sonlandırmıştır. Uçaktan ilk kez paraşütle atlama ABD’de gerçekleşmiştir. Yüzbaşı Berry, 10 Mart 1912 yılında ABD’de uçaktan atlamıştır. 1913 yılına gelindiğinde ise Fransız pilot Pegoud uçağın gövdesine koyulan paraşütle atlamış ve Avrupa’daki ilk paraşütle atlamayı başarmıştır.

Leonardo Da Vinci, paraşütle ilgili çizimlere sahip ilk kişidir. İtalya’da 1470 yıllarından kalan başka paraşüt çizimleri bulunmuştur ve 1595 yılında İtalyan Veranzio tarafından yapılan çizimler Da Vinci’nin çizim yeteneğinin çok üstündedir. M.S 810 ve 887 yılları arasında yaşayan Arap Firnas’ın İspanya’da paraşütün ilk örneklerini kullandığı tarih kayıtları neticesinde bilinmektedir.

Türkiye’de Paraşütün Tarihçesi

Paraşütün İcadı:  Paraşüt Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu? 1Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı’nda, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almıştır ve Türkiye’de de bu spora rağbet görülmüştür. Bu spor özellikle turizm alanında çok fayda sağlamıştır. Dünya üzerinde aşırı derecedeilgi gördüğünü gözlemleyen Mustafa Kemal Atatürk, paraşüte karşı ilgi duymuştur. Bu sporun gençler arasında yaygın hale gelmesini istemiş ve 3 Mayıs 1935 yılında Türkkuşu’nu kurdurmuştur. Sovyetlerden getirilen Anohin isimli eğitmen, ilk Türk paraşütçülerini yetiştirmiştir. Abdurrahman, Mehmet Esengil ve Rüstem Mavituna bu isimlerden bir kaçıdır. Bu isimler paraşüt sporunu yalnızca öğrenmekle kalmamış; ilgilenen tüm gençlere öğretmek için ellerinden geleni yapmışlardır. 1936 yılında Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılan paraşüt gösterilerinde 600 metre yükseklikten atlamasıyla, paraşütünün kilitlenmesi sorunuyla karşılaşan 18 yaşındaki EribeHürkuş, paraşüt spor dalının ilk şehidi olmuştur. EribeHürkuş, Abdurrahman Türkkuşu’nun kızı olarak biliniyordu.

İzmir ve Ankara’da paraşüt kuleleri yapılmış ve gençleri bu spor dalına çekmek hedeflenmiştir. Paraşüt kuleleri gençleri çekmek konusunda etkili olmuştur. 1962 yılında düzenlenen dünya paraşüt şampiyonasında Türk gençleri de yarışmıştır. 1966 yılında ise uluslararası yarışmalardan birinde Türk sporcular ikincilik ve dördüncülük başarılarını yakalamıştır. Türk paraşüt sporu başarısının en büyüğü 1987 yılında, Güney Kore’de düzenlenen dünya gençler şampiyonasında alınmıştır. Bülent Görgeç, altın madalyayı kazanarak ismini dünyaya duyurmayı başarmıştır. Bunun yanında da Sedat Simavi Vakfı Spor Dalı Ödülü almaya hak kazanmıştır.

Günümüzde ise özellikle tatil bölgelerinde turizme yönelik olarak paraşüt sporu yapılmaktadır. Deniz olan bölgelerde tekne ile paraşüt sporu oldukça rağbet görmektedir. Ancak tüm tehlikeleri bilerek ve kabul ederek; tedbirli olmak suretiyle sporu icra etmenizde yarar vardır.

Kaynak: http://bilgihanem.com/parasutun-icadi-parasut-nedir/