Parkinson Tedavisi

Parkinson tedavisi, sinir sisteminde fonksiyon bozukluklarıyla seyreden dejeneratif karakterde bir hastalıktır. Parkinson hastalığı tedavisi hastalığın tüm belirti ve etkilerini kökten yok edecek, ortadan kaldıracak bir tedavi değildir. Bu hastalıkta ne yazık ki geri dönüş yoktur. Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan ilaç çeşidi de sınırlıdır. Bu ilaçlar dopamin etkisi oluşturarak hastalığın olumsuz etkilerinin yavaşlatılması ve hafifletilmesini sağlar.

Parkinson Tedavisi

İlaç bırakıldığında hastalık belirtileri yeniden nükseder. Parkinson tedavisi uzun süren bir tedavidir. Parkinson hastalığı tedavisinde alınan ilaçlar titreme, kas sertlikleri ve hareketlerdeki yavaşlığı geriletebilmektedir. Hastalık tamamen düzelmese bile azalma gösterir. Ve hatta Parkinson belirtilerinden olan donuk yüz ifadesi, konuşma ve yazmadaki bozulmalar, terleme gibi problemler de düzelebilmektedir.

Parkinson Hastalığı Tedavisi Var mı?

Parkinson tedavisinde önemli bir husus da şudur ki, psikolojik anlamda hastanın kaybettiği yetilerin ona yeniden kazandırılmasına çalışılır. Bu tedavide sadece hekim değil ailenin de çaba harcaması ve iyi niyet göstermesi gerekir. Aileden gelen destek hastaya moral açısından büyük destek sağlar.

Her ne kadar cerrahi müdahale ilk etapta başvurulan bir çözüm yolu değilse de, eğer hastalık düzeltilemiyorsa ve ilaç tedavisi de işe yaramıyorsa cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Hastaya evvela anestezi yapılır ve kafatasında açılan delikten, gerekli bölgede işlem uygulanır. Diğer tedavi yöntemindeyse gerekli yere elektrot takılır ve işlem farklı bir yöntemle uygulanır.

Köprücük kemiği altında bir noktaya yerleştirilen uyarıcıyla elektrot kontrol edilir. Hasta kendisi de aleti mıknatıs yardımıyla açıp kapatabilir. Açıldığında hastalık belirtileri ortadan kalkar, kapatıldığında ise yeniden oluşur.

Her tedavi her hastaya uygulanmaz. Hastanın yaşı, hastalığın dönemi ve evresi, hastanın maddi olanakları ve hastadaki belirtiler, uygulanacak tedaviyi belirler. İlacın dozu da yaşa göre değişkenlik gösterir.

Parkinson Tedavisi 2

İbrahim Saraçoğlu Parkinson tedavisi de, bahsi bu hastalıkla birlikte geçen bir doğal tedavi yöntemdir. İbrahim Saraçoğlu Parkinson hastaları için bitkisel destek anlamında karabaş çayını öneriyor. Karabaş otunun hafıza zayıflıklarına, unutkanlıklara ve Alzheimer hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. Beyindeki tıkalı damarları açan, beyin omurilik sıvısının rahat akışını sağlayan bu şifalı bitki parkinsonda da destekleyici olarak kullanılmaktadır.

İşte Parkinson için karabaş otu çayı tarifi…

  • 5 adet karabaş çiçeği ve 1 bardak kaynar suya ihtiyacınız olacak.
  • 5 adet karabaş çiçeğini ufalayarak 1 su bardağı kaynar suyun içine atın ve kısık ateşte yaklaşık 4 dakika kaynatın, süzün ve için. Bu çaydan her gün 1 bardak tüketebilirsiniz.
  • Taze bakla da Parkinson ilaçlarının etken maddesini doğal olarak bünyesinde barındırmaktadır. Ama bakla fazla tüketildiğinde de zehirleyici etki yapar dolayısıyla doz aşımı yapılmamalıdır. Dopamin zehirlenmesi yaşamamak adına bakla kararında tüketilmelidir. Günde 1 porsiyon bakla tüketim kafidir.
  • Taze yahut kuru bakla kaynatılıp suyu içildiğinde de fayda sağlayacaktır.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/parkinson-tedavisi/