Patates Baskısı Nasıl Yapılır?

Patates baskısı nasıl yapılır, çocuklar için o kadar çeşitli meşgaleler, el becerisi ve zihin gelişimi sağlayan aktiviteler var ki, hepsi birbirinden eğitici ve keyifli. Hatta büyüklerin ilgisini çekecek kadar. Bunlardan birisi de modası hiç geçeceğe benzemeyen patates baskısı şüphesiz. Patates baskıları motif yönünden farklı olsa da temel mantık aynıdır.

Patates Baskısı Nasıl Yapılır?

Ortadan ikiye kesilen patates ve o düzgün ve pürüzsüz yüzeye keskin uçlu bir maddeyle önce çizilen daha sonra da kenarların oyulup çıkartılmasıyla yüksekte kalan motif kısmının boyanarak kağıda baskılanmasıyla elde edilen şekiller patates baskı çalışmalarının özünü oluşturur. Patates baskı şekilleri en sık kullanılan yaygın motiflerden olabileceği gibi, sizin kreatif gücünüze veya çocuğunuzun düş gücüne göre de zenginleşip çeşitlenebilir.

Patates baskısı yapmak için motiflerin çeşidine göre istediğiniz boyda patatesler; falçata, jilet gibi ince ve kesici aletler, sulu boya ve baskıyı yapacağınız beyaz resim kağıtları gerekir.

Patatesten neler yapılır derseniz aslında alternatif o denli çoktur ki, şaşmamak elde değildir. Yeter ki el becerisi olsun, yeter ki el yatkınlaşsın ve hayal gücü zengin olsun. Bunlar varsa en basit ve yalın şekillerden en karmaşık ve alengirli şekillere bile uzanabilirsiniz, hayal denizinde yeken açabilirsiniz. Hatta o denli kendinizi kaptırırsınız ki bir bakmışsınız çocuğunuzun elinden boyayı patatesi kapmış, baskıyı siz yapar olmuşsunuz.

Patates Baskısı Nasıl Yapılır? 1

Patates Baskısı Örnekleri

Yeni başlarken geometrik şekiller en sık kullanılacak motifler olup, el alışkanlığı kazandıkça daha karmaşık, zor ve daha göz alıcı modellere geçebilirsiniz.

Geometrik şekiller yeni başlayanlar için ilk adım ve el alışkanlığı kazandıracak modeller olacaktır. Daire, kare, dikdörtgen, üçgen, iç içe geçmiş ve her katmanı farklı renge boyanmış daireler, kelebek, aydede, yıldız gibi köşeli hatlara sahip ve kolay çizilebilen modeller adeta patates baskısına giriş ders gibidirler.

İlerleyen baskılarda patatesten civciv, kedi, tavşan gibi motifler de çıkarılabilir.

Patates Baskısı Nasıl Yapılır? 2

Patates baskısı nasıl yapılır sorusunun ilk yanıtı olarak ilk adımda ortadan ikiye kesilen patatesin yüzeyine jilet yahut falçata ile motifin ana hatlarını kazınır ve bu çizgiler derince kesip oyularak motif yükselti şeklinde bırakılır. Daha sonra bu yükseltiye fırçayla 3-4 kat boya sürülür ve boya kurumadan ve üzerinde kaydırmamaya dikkat ederek resim kağıdına baskı yapılır. Baskıda istenilen her renk kullanılabilir ama canlı renklerin kullanılması daha güzel olur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/patates-baskisi-nasil-yapilir/