Patates Kızartması

Menüde köfte varsa, en kadim dostu patates kızartmasını unutmak olmaz. Onlar birbirine en çok yakışan lezzet ikilisi ne de olsa. O halde altın renginde kızarmış çıtır çıtır patatesler için buyurun tarifimize…

patates-kızartması

Malzemeler:

 • İstediğiniz kadar patates
 • Kızartmalık sıvı yağ
 • Tuz
 • Patates Kızartması Nası Yapılır: Patates kızartması için seçeceğiniz patateslerin eski ve sarı patateslerden olmasına özen gösterin. Taze patates ile aynı sonucu alamayabilirsiniz, patates kızartmanız çıtır çıtır olmaz. Patateslerin kabuklarını soyun ve uzun uzun doğrayın. Soğuk su dolu bir kaba alın ve buzdolabında 1 saat kadar bu şekilde bekletin. Böylelikle patateslerin nişastası akacak; patatesler hem pişerken birbirine yapışmayacak, hem de daha gevrek ve çıtır çıtır olacaktır. Süre dolunca patatesleri sudan alın, bir kez daha sudan geçirin ve temiz bir havlu arasında iyice kurulayın.

  Kızartma yapacağınız tava yahut tencere de önemlidir. Derin ve ince tabanlı bir tava- tencere kullanmalısınız. Yağı tencereye alın ve kızdırın. Kuruladığınız patatesleri yağa bırakın ve yarı saydam oluncaya kadar yarım pişirin. Bu ilk aşamadır. Bu aşamada patatesleri tam pişirmeyin. Delikli bir kepçeyle patatesleri bir tabağa alın, ocağı kapatın. Patatesler tamamen soğuyunca, yağın altını tekrar açın ve iyice kızdırın. Kenarda bekleyen patatesleri iyice kızmış olan yağa tekrar atın ve bu sefer altın sarısı renk alana kadar kızartın. Patatesleri tavadan almadan evvel tuzunu atın ve delikli kepçeyle kağıt havlu üzerine çıkarın. Biraz soğuyunca servis edin.

  Bu yöntemle dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık ve son derece lezzetli bir patates kızartması elde etmiş olacaksınız.

  Afiyet Olsun..

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/patates-kizartmasi/