Patatesli Börek Yapılışı, Çıtır Çıtır Patatesli Börek Tarifi

Patatesli Börek Tarifi Malzemeleri

 • 4 tane yufka

İç harcı için :

 • 4 tane kuru soğan
 • 6 tane patates
 • Tuz
 • Karabiber
 • Kırmızı toz ve kırmızı pul biber

Yufkaları ıslatmak için :

 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • Yarım su bardağı süt

Patatesli Börek Tarifi Yapılışı

 1. İlk önce patatesli börek için iç harcı hazırlanmaya başlanabilir. Soğanlar kabukları soyulduktan sonra küçük olacak şekilde doğranır.
 2. Sonrasında patatesler alınarak istenirse kabuklu(kabuklu haşlanacaksa yıkanmalı) istenirse kabukları soyularak derin bir tencere içerisine yerleştirilir. Patateslerin üzerini örtecek kadar su dökülerek ocağa konulur ve yanan ocakta patatesler haşlanır.
 3. Patatesler haşlanırken geniş bir tava alınarak yanan ocağın üzerine konulur ve içerisine sıvı yağ dökülür. Doğranan soğanlar tavanın içerisine ilave edilerek kavurulmaya başlanır.
 4. Haşlanan patatesler tencereyle ocaktan alındıktan sonra suyu süzülerek bulundukları kap içerisinde çatal ya da ezici yardımıyla iyice ezilir ve soğanların bulunduğu tavaya aktarılır.
 5. Tavanın içerisindeki malzemelerin üzerine baharatlarda serpildikten sonra hepsi birlikte kavurulmaya devam edilir. Bu süre 2 – 3 dakika kadar olacaktır ve sonra ocak kapatılır.
 6. Şimdi yufkaları ıslatmak için kullanılacak sos hazırlanabilir. Bir kabın içerisine süt ve sıvı yağ konularak karıştırılır(bu aşamada istenirse soda ilave edilebilir).
 7. Bu esnada fırın 190 dereceye ayarlanarak ısınması için çalıştırılır. Fırın tepsisinin tabanı az bir miktar yağlandıktan sonra bekletilir, tezgahın üzerine yufka serilir ve yarısının üzerine hazırlanan yumurtalı karışımdan sürülür(istenirse rulo şeklinde hazırlanır istenirse tepsi böreği gibi yapılabilir).
 8. Daha sonra yufka ikiye katlanarak iki ucu üst üste getirilerek katlanır. Yarım daire şeklini alan yufkanın üstte kalan kısmına tekrar yumurtalı karışımdan sürülür ve düz olan kısmına enlemesine olacak şekilde patatesli harçtan konularak rulo şeklinde sarılır. Fırın tepsisine rulo haliyle uzun şekilde yerleştirilir.
 9. Bütün yufkalar aynı şekilde hazırlanarak tepsiye dizilir ve son olarak yumurtalı karışımdan üzerlerine sürülür. En son çörek otu serpilerek ısıtılan fırına tepsi yerleştirilir. Piştikten sonra patatesli börek dilimlenerek sıcak sıcak servis edilebilir.

Afiyet olsun.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/patatesli-borek-yapilisi-citir-citir-patatesli-borek-tarifi/